10.10.2013
4.50 / 22 oy

Türkiye'de Kürek Sporunun Tarihi

Türkiye'de Kürek sporu, İstanbul'un fethiyle başlamış ve 16. yüzyıldan itibaren önemli gelişmeler kaydetmiştir. Bu dönemlerde padişah ve saray ileri gelenleri, yarışları incili Köşk'ten seyrederlerdi.

Tarihin kaydettiği ilk önemli yarışma, 1579 yılında istanbul'da yapılmıştır. Saltanat kayıkları arasında yapılan, Haliç'te tersane önünden başlayıp Sarayburnu açıklarında sona eren bu iddialı kürek yarışlarını izleyen devrin padişahı III. Murat, yarıştan memnun kalmış, ilk iki sırayı elde eden kayıkların kürekçi ve dümencilerine ihsanlarda bulunmuş, onlara kese kese altın dağıtmıştı. Büyük çekişme içinde geçen ve 25 kayığın katıldığı yarışta birinciliği Sadrazam Sokullu Mehmet Pa-şa'nın kayığı kazanırken, Şark Orduları Serdarı Ferhat Paşa'nın teknesi de az bir farkla ikinci olmuştu.

Türk kürekçiler, uluslar arası alandaki ilk başarılarını, Singapur'da göstermişlerdir. 1899 yılında, Singapur'u yöneten ingiliz valisinin isteği üzerine yarışmalara katılan Ertuğrul firkateyni kürekçileri, Singapur yarışlarında birinci olmuşlardır.

Harbiye Nazır Enver Paşa'nın önayak olmasıyla ilk ciddi kürek yarışları düzenlenmeye başlamıştır. Türkiye'de ilk resmi kürek yarışmaları ise 7 Eylül 1913'te Donanma-i Osman-i Muavenet-i Milliye Cemiyeti tarafından Sultan Reşad himayesinde İstanbul Moda'da düzenlendi. 1924 yılında Deniz Sporları Federasyonu'na bağlanarak faaliyetlerini uzun süre bu kuruluşun bünyesinde gerçekleştiren kürek sporu, 1957'de kurulan Kürek Federasyonu'yla bağımsız bir federasyona kavuştu. Eftal Nogan, Kürek Federasyonu'nun ilk başkanı oldu.

kürek sporu

Günümüzde federasyon tarafından kulüplerarası Türkiye Şampiyonaları düzenlenmektedir.

Türkiye'de Kürek Sporunun Tarihi
Bu makalenin telif hakkı ve tüm sorumlulukları yazara ait olup, şikayetler için lütfen bizimle iletişime geçiniz.
URL:
Etiketler:

Bu makale 3817 kez okundu

10.10.2013 tarihinde yazıldı
Reitix

Yorumlar

  • ypabuccu
    29.05.2015

    vücudu acayip geliştiren bir spor ben bunu bilir bunu söylerim

  • kiratali
    19.11.2014

    amerikadaki kolejlerde olduğunu kadar yaygın olmasa da kürek sporu türkiye'de de gelişen spor dallarından birisidir

Bu yazıya siz de yorum yapabilirsiniz

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.