23.10.2014
4.00 / 1 oy

Türk Sigortacılığı ve Yangın'ın Tanımı

Yangın Nedir?

yangın

Yangından bahsedebilmek için önce yanmanın ne olduğunu bilmek gereklidir. Yanma olabilmesi için yanıcı madde (yakıt) hava ve ısının bir araya gelmesi lazımdır. Bunlardan biri eksik olunca yanma olmaz. Yanma olayı "yanma üçgeni" adı verilen şekille açıklanır.

Bir madde belli sıcaklığa kadar ısıtılınca tutuşur ve yanmaya başlar. İşte bu sıcaklık noktasına o maddenin "tutuşma sıcaklığı" adı verilir. Beyaz fosfor 30 derece'de tutuşurken, kırmızı fosfor 60 derecede' de tutuşur. Bir madde tutuştuktan sonra yanmaya devam eder, tekrar ısıtılması gerekme, çünkü çıkan yanma ısısı henüz tutuşmamış kısımların sıcaklığında tutuşma noktasının üstüne kadar yükselir. Böylece yanma olayı yanacak madde ya da yakacak yükseltgen bitinceye kadar devam eder. Eğer sıcaklık tutuşma sıcaklığının altına düşürülürse ya da yanacak maddeyle yakacak maddenin teması önerilirse yanma olayı durur.

Bir de her maddenin yanma ısısı vardır. Bir kilogram maddenin ya da gaz yakıtlar için 0 derece ve 760mm civa basıncı altında 1 metre küp gazın yanması ile salıverilen büyük kalori (100 cal) üzerinden ısı miktarı ile ölçülür. Yakıtların yanma ısıları bunların endüstride kullanılmaları açısından çok önemlidir.

Yangın sözlüklerde "Bir yapının, bir ormanın veya bir büyük şeyin tutuşup yanmasıdır" şeklinde tanımlanmıştır. Yangın Sigorta Genel Şartları'nda ve kanunda yangın genel bir tarifi yapılmamıştır. Alman Yangın Sigortası Genel Şartları'nda yangın "Ateş yakılmasına tahsis edilmiş bir ocak olmaksızın meydana gelen veya böyle bir ocağı terk edip de kendi başına yayılma kabiliyeti olan ateştir" şeklinde tarif edilmiştir.

Sigortacılıkta Yangın

Türk sigortacılığında ise Yangın; ateş, ocak veya herhangi bir ihtirak mahalli haricinde husule gelir veya ihtirak mahalli haricinde sirayet eder ve bir zarar verirse yangının mevcudiyetinden bahsolunur. Ancak aynı zamanda bir alevin mevcudiyeti de şarttır şeklinde tanımlanmaktadır.

Yangın tanımı yapılırken ateş kavramından hareket suretiyle ateş, dost ateş (friendly fire), dost olmayan ateş (hostile fire) biçiminde ayrıma tabi tutulur. Ateş kendisine özgü yerde kaldığı sürece dost ateş niteliği taşır. Buna karşılık, ateş kendisine özgü yerin dışına çıkarsa tehlikeli ve tahripkâr olur ve düşman ismini alır. Doktrin ve yargı kararları, sigortalının dost olmayan ateşten meydana gelen zararları güvence altına aldığı hususunda birleşir. Dost ateş sigorta kapsamı dışındadır. Yangınlar kategorik olarak 4 sınıfta incelenirler.

A Sınıfı Yangınları: Katı madde yangınları, mukavva, karton, plastik fabrikaları, kağıt fabrikaları

B Sınıfı Yangınları: Yanıcı sıvı ve sıvılaşan katı madde yangınları

C Sınıfı Yangınları: Gaz yangınlar

D Sınıfı Yangınları: Metal yangınları

Amerikan örgütlerinin sınıflandırılmasında ise sadece C maddesinde gaz yangınları yerine elektrik yangınları yer almaktadır.

Türk Sigortacılığı ve Yangın'ın Tanımı
Bu makalenin telif hakkı ve tüm sorumlulukları yazara ait olup, şikayetler için lütfen bizimle iletişime geçiniz.
URL:
Etiketler:

Bu makale 1674 kez okundu

23.10.2014 tarihinde yazıldı
Reitix

Yorumlar

 • mayatita
  mayatita
  11.7.2018

  sigortacılığın istanbul yangını ile başladığını düşünürsek anlamlı bir ilişki vardır aralarında. her sigorta dalında olduğu gibi burada da yangını önleyici tedbirler alınması beklenmektedir.

 • neden_84
  neden_84
  12.12.2015

  Osmanlida ilk sigorta yangin sigortasi olarak basladi diye biliyorum. Istanbul yanginiydi sanirim.

 • sevgi akyüz
  sevgi akyüz
  2.6.2015

  yangın ve deprem mutlu bir ailenin başına gelebilecek en kötü felaketler,umarım hepimiz önlemlerimizi almışızdır

 • alfonsoo
  alfonsoo
  1.11.2014

  insanın başına bir yangın felaketi gelmeden nasıl olsa başıma gelmez diye düşünür, ama yangın çıkınca da saçını başını yolar. aslında yangın sigortası da en az dask kadar önemli bir sigortadır

Bu yazıya siz de yorum yapabilirsiniz