18.06.2014
4.53 / 32 oy

Temel Fotoğraf Makinesi Ayarları

Fotoğraf Makinesi Ayarları Nasıl Yapılır?

Fotoğraf makinelerinde standart olarak görüntünün yakalanabilmesi için objektife giren ışığın kontrolünü sağlayan, görüntünün yakalanma hızını belirleyen ve görüntünün farklı ton çıktılarıyla oluşmasını sağlayan özellikler bulunur.

profesyonel fotoğraf

Bu özelliklerin uyum ve estetik sağlayacak bir şekilde planlı olarak beraber kullanılması sonucu, istenilen ve beğeni kazanabilecek görüntüler ortaya çıkabilir.

Fotoğrafın temel olarak oluşmasında aşağıdaki aşamalar söz konusu olur:

1. Objektifin diyafram halkası değeri açılır (Diyafram değeri küçültülür). Işık objektifin içinden ve diyafram aralığından geçerek aynaya ulaşır. Ayna kapalı olduğundan aynaya yansıyan ışık, yukarıda yer alan vizör aynaları aracılığıyla vizöre iletilir.

2. Fotoğraf makinesinin deklanşörüne basıldığında aynanın kalkmasıyla, objektiften giren ve diyafram aralığından geçen ışık, artık vizör aynalarına gitmez. Gidiş yolu kapanmıştır. Dolayısıyla ışık direkt kapalı olan perdeye gider.

3. Perde açılır, ışık sensörün (görüntü kaydedici) üzerine düşer ve görüntü kaydedilir.

Enstantane Ayarı

Deklanşöre basıldığı anda bizim belirlemiş olduğumuz süre boyunca açık kalarak ışığın girişini denetleyen perdenin ismine örtücü (obtürator) denir, örtücünün ise ne kadar açık kalacağını gösteren süreye de enstantane denir.

Yukarıdaki resimde de gördüğünüz gibi, makine türlerine göre enstantane tanımlaması değişmektedir. Canon makineler için enstantane ‘TV’  ile gösterilirken, Nikon makinelerde ise bu değer ‘S' ile belirtilir.

enstantane

Enstantane değerleri standart sayılardan oluşur. Bunlar; 1, 2, 4, 8, 15, 30, 60, 125, 250, 500, 1000, 2000, 4000... Enstantanenin çalışma mantığı ise, belirtilen sayılardan birinin, 1 saniye içinde ne kadar açık kalacağıdır. Yani sayı listesinde yer alan 125 için örtücü hızı; 1/125 (Saniyenin 125'te 11) hızında açılıp kapanacaktır. Dolayısıyla bu süre boyunca görüntü sensöre ulaşacak ve içeriye giren ışık görüntüyü etkileyecektir.

Enstantanenin iki farklı işlevi vardır:

• Anı dondurmak veya hareketli göstermek.

• Sensöre düşen ışığın süresini belirlemek.

Enstantane değeri ne kadar yüksek olursa (1/1000,1/2000), görüntü o kadar hızlı yakalanacak. Dolayısıyla bir uçan kuş fotoğrafı çektiğimizi varsayarsak, kuşun kanatları net ve donmuş bir şekilde çıkacaktır.

Fakat enstantane değeri ne kadar yüksek olursa, sensörün açık kalma süresi o kadar kısa süreceğinden, sensöre girecek ışık miktarı az olacaktır. Bunun sonucunda da görüntüler karanlık çıkabilmektedir.

Enstantane değeri ne kadar düşük olursa (1/2, 1/4), görüntü yavaş yakalanacak. Dolayısıyla uçan bir kuş çektiğimizi varsayarsak, kuşun kanatları net olmayacaktır (bulanık). Fakat enstantane değeri ne kadar düşük olursa, sensörün açık kalma süresi o kadar uzun olacağından, sensöre girecek ışık miktarı çok olacaktır. Bunun sonucunda da görüntüler çok aydınlık ve beyaz çıkacaktır.

Enstantane değerinin yüksek olduğu ve görüntünün karanlık olduğu durumlara az pozlanmış fotoğraf, enstantane değerinin düşük olduğu ve görüntünün aydınlık ve çok beyaz olduğu durumlara da çok pozlanmış fotoğraf diyoruz.

Diyafram Ayarı

Objektifin içinde bulunan ve aldığı değerler ile objektiften geçen ışığı kontrol eden halka şeklindeki sisteme diyafram denir. Varsayılan diyafram değerleri "f" harfi ile gösterilir ve değerleri şu şekildedir;

f1, f 1.4, f2, f2.8, f4, f5.6, f8, f11, f16,122, f32...

Aşağıdaki resimde de gördüğünüz gibi, makine türlerine göre diyafram tanımlaması değişmektedir. Canon makineler için diyafram "AV" ile gösterilirken, Nikon makineler de ise bu değer "A" ile belirtilir.

diyafram

Diyaframın iki farklı işlevi vardır:

• Net alan derinliğini değiştirmek.

• Objektiften geçen ışık miktarını kısmak veya açmak.

Net alan derinliği; netlik yapılmış bölgenin ön ve arka kısmında kalması gereken net alanın ayarlandığı yerdir. Yani sığ bir alanın net kalmasını istiyorsak, net alan derinliğinin azalması; geniş bir alanın net kalmasını istiyorsak, net alan derinliğinin artması gerekiyor.

Diyafram aralıklarında diyafram değeri ile diyaframın işlevi ters orantılıdır. Yani diyaframı açmak demek, f değerini küçültmek (f1, f1.4 vb.) demektir. Bu şekilde diyafram halkası objektif içerisinde en geniş halini almakta ve içeriye giren ışık miktarı artmaktadır. Ayrıca net alan derinliği ise bu şekildeyken azalmaktadır.

Diyaframı kısmak demek ise, "f" değerini büyütmek (f16, f22 vb.) demektir. Bu şekilde diyafram halkası objektif içerisinde en dar halini almakta ve içeriye giren ışık miktarı çok az olmaktadır. Ayrıca net alan derinliği ise bu şekildeyken artmaktadır.

Enstantane ve Diyafram ilişkisi

İyi bir fotoğraf çekebilmek için otomatik modların dışında el ile ayar yapılıyorsa, enstantane ve diyafram ilişkisi iyi kurulmalıdır.

İhtiyaca göre çok ışık, az ışık, çok netlik, az netlik, hareketli veya donuk türlerde fotoğrafları; ancak bu iki özelliğin ilişkisi doğru kurulursa ortaya çıkartabiliriz.

Örneğin; akşam deniz kıyısında bir fotoğraf çekilmek isteniyor... Bizim buradaki en büyük problemimiz, ışığın yetersiz olmasıdır. Enstantane ve diyafram ayarlarını kullanarak yeterli aydınlığı sağlamaya çalışmamız gerekiyor. Enstantane değerini ne kadar küçük tutarsak, sensör o kadar süre açık kalacak ve ışık sensöre girecektir.

Diyafram değerini ne kadar açarsak (f1'e yaklaştırırsak), o kadar geniş alandan daha çok ışık geçecektir. Burada başka problemler karşımıza çıkıyor. Diyaframı en açık hale getirdiğimizde aydınlık bir görüntü elde edebiliriz; fakat alan derinliği açık diyaframda sığ olacağı için manzaramız çok net olamayabilir. Ya da enstantane değerini düşürdükçe sensörümüze çok ışık girebilir.

Fakat bu değer düşük olduğu zaman, perde kapanma hızı düşük olacağı için; görüntü kaydedilirken titreme gerçekleşirse, fotoğraflarımız bulanık çıkabilir. Bu sorunu çözmek için şimdi ASA (ISO) yardımcı etkenini göreceğiz.

ISO (ASA)

Fotoğraf makinesinde yer alan görüntü kaydedici sensörün ışığa karşı olan hassasiyetini ayarlamak için kullanılır. ISO değerleri varsayılan olarak; 50, 100, 200,400, 800, 1600 şeklinde değerler almaktadır.

Işığın yetersiz olduğu ve enstantane ile diyafram değerlerinin daha fazla değiştirilemediği durumlarda ISO değeri yükseltildikçe, sensörün ışığa olan duyarlılığı artmaktadır. Bu durum ise görüntünüzü daha da aydınlık bir hale getirecektir.

Örneğin; enstantane değeri 1/100 ve diyafram değeri f8 olan bir fotoğraf makinesinin ISO değeri de 100 olsun. Bu durumda çıkan ekran görüntüsü, enstantane ve diyaframı aynı olduğu halde ISO değeri 400 olan fotoğraf makinesinden çıkan ekran görüntüsünden daha karanlık olacaktır.

ISO değerlerinin kullanılmasının avantajları olduğu gibi dezavantajları da bulunmaktadır. ISO değeri yükseldikçe (makinelere göre değişkenlik gösterebilir), görüntü üzerinde kumlanma oluşur. Buna gren (grain) denir. Yüksek ISO değeri size, ışığın gerekli olduğu zamanlarda enstantane değerinizi değiştirmeden ve diyafram değerinizi açmaya gerek duymadan aydınlık görüntüler sunacaktır.

iso

ISO değerinin yüksek olması, sizin hem hız (enstantaneden) hem de geniş net alan derinliği (diyaframdan) kazanmanızı sağlayacaktır. Mesela akşam çekim yaparken, ISO değerinizi yüksek tutarak enstantane değerinizi düşürmeden görüntüze ışık kazandıracak ve fotoğraflarınızın titrek bir şekilde çıkmasını engellemiş olacaksınız.

Temel Fotoğraf Makinesi Ayarları
Bu makalenin telif hakkı ve tüm sorumlulukları yazara ait olup, şikayetler için lütfen bizimle iletişime geçiniz.
URL:
Etiketler:

Bu makale 9651 kez okundu

18.06.2014 tarihinde yazıldı
Reitix

Yorumlar

 • mmey
  27.04.2019

  haklısınız ama döviz kurlarının bizdeki fiyatları çok yukarı çekmiş olmasından şikayetçiyim ben, yoksa biz de bu girişimleri yapabilirdik demek istemiştim aslında. ayrıca Türkiye'de youtube kanalı açıp da başarısız olmak çok daha olası çünkü bizde reklam verenler de amerika'ya göre neredeyse 10'da 1'i düzeyinde bir bütçe ile çalışıyorlar. yani dolar ile harcayıp tl ile kazanmaya çalışmak oluyor bu

 • fatihtansel
  27.04.2019

  youtube'da bunu ticari olarak yapan çok sayıda içerik üreticisi olduğu için buna tamamen hobi olarak bakmak doğru olmaz, kişiler youtube reklam gelirleri ile bu ürünlerin maliyetini çıkartacaklarını hesaplıyorlar, sonra çıkartıyorlar ya da çıkartamıyorlar ayrı konu ama bunu bir girişim olarak değerlendirmek gerekir. bir de çok takipçisi olduğu için üreticilerden direk olarak tanıtım ürünleri alan kanallar var, onlar herhangi bir bütçe ayırmadan zaten tüm bu ürünleri deneyebilmiş oluyorlar

 • mmey
  27.04.2019

  youtube'da ne güzel adamlar gidiyor store'dan 5 farklı ürün alıp masaya koyuyorlar deniyorlar karşılaştırıyorlar ve bunu paylaşıyorlar. biz o ürünlerin tek birisini alabilmek için aylarca para biriktirmek zorunda kalabiliyoruz

 • PicturedLife
  27.04.2019

  ekipman seçimi konusunda çok titiz olmak gerek, kazara ihtiyacınız olmayan bir şeyi aldığınızda bu çok moral bozabiliyor, tanıtımlarına aldanmadan bir de ürünü elinize alıp deneyin, gerekirse fuarları ziyaret edin, ama ihtiyacınız olmayan bir ürüne çok para verdiyseniz bu sefer de parasını çıkartsın diye istemediğiniz fotoğraf ya da videolar çekmeye başlarsanız işinizden ya da hobinizden soğursunuz

 • narin
  23.12.2018

  raw fotoğraf çekmiyorsanız beyaz ayarları için biraz zaman harcamak iyi bir seçim olabiliyor, otomatik beyaz ayarlamalarına her zaman güvenmeyin. raw çekiyorsanız zaten post edit aşamasında istediğiniz beyaz ayarını yapmak çok kolay bir işlem olduğu için otomatikte de kalabilir

 • deta
  24.10.2018

  makinenizi manuel modda kullanmıyorsanız zaten bunca ayara ihtiyacınız yok, yavaş yavaş kendinizi geliştirebilirsiniz ama otomatik modda fotoğraf çekmek de asla fotoğrafçılık değildir bunu da bilin

 • Aykut79
  01.08.2018

  slr fotoğraf makineleri için temel ayarlar demek daha doğru olurmuş, ışık ya da pozlama ayarları ile kesin bir ayar yoktur ve farklı durumlarda neler yapmanız gerektiğini de bilmeniz gerek

 • ultrack
  14.01.2016

  bir ipucu da ben vereyim, fotoğraf makinenizin iso özellikleri ne kadar yüksek olursa olsun kendinizi aldatmayın, karanlıkta yapılan çekimler yüksek iso değerlerinde her zaman bozuk çıkarlar, hangi cropped ya da full frame fotoğraf makinesini kullandığınızın çok da farkı yoktur

 • S.Sönmez
  11.01.2016

  dslr makineyi manuel kullanmak için gerekli ayarları paylaşmış yazar. iso diyafram ve shutter süresi konularında güzel ve açıklayıci olmuş

Bu yazıya siz de yorum yapabilirsiniz

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.