25.03.2014
4.54 / 35 oy

Tarihte Cerbe Deniz Savaşı

Cerbe Deniz Savaşı, Türk donanması ile Haçlı donanması arasında olmuş, Türk deniz kuvvetlerinin parlak bir zaferiyle sonuçlanmıştır (1560). Batı Trablus beylerbeyi Turgut Paşa (Reis), daha önce kendisine bağlı olan Cerbe adasını İspanyollardan geri almak için kuşattı. Bunun üzerine, Osmanlılara karşı hazırlanmış olan büyük ve güçlü bir Haçlı donanması, Andrea Doria komutasında Cerbe önlerine geldi.

Cerbe Deniz Savaşı

Turgut Paşa, yanındaki kuvvet az olduğu için Batı Trablus'a çekildi; durumu Mora sancak bey* aracılığıyla İstanbul'a bildirdi. İspanyollar ve yardımcıları Cerbe adasını güçlendirmek için askerî hazırlık yaptılar. Piyale Paşa komutasında iki yüz gemiden çok olan Osmanlı donanması da buraya geldi. Osmanlı donanmasının görünmesi Haçlılar üzerinde şaşkınlık yarattı. Ertesi gün Türk deniz kuvvetleri, topçu atışıyla saldırıya geçti. Cerbe Deniz savaşını Türkler kazandı. Haçlılar Preveze'den sonra ağır bir yenilgiye daha uğradılar. Gemilerinin bir bölümü battı veya karaya oturdu. Bir bölümü de ele geçirildi. Cerbe Deniz savaşından sonra, Cerbe adası kuşatıldı. İspanyollar şiddetle karşı koy-dularsa da kale düşürüldü. Cerbe adası, Turgut Paşanın yönetimine verildi. Osmanlı donanması pek çok tutsak ye ganimetle İstanbul'a döndü. Büyük bir törenle karşılandı.

Tarihte Cerbe Deniz Savaşı
Bu makalenin telif hakkı ve tüm sorumlulukları yazara ait olup, şikayetler için lütfen bizimle iletişime geçiniz.
URL:
Etiketler:

Bu makale 3613 kez okundu

25.03.2014 tarihinde yazıldı
Reitix

Yorumlar

 • sadık
  27.04.2016

  deniz savaşı diye bir kavram artık kalmamıştır sanırım. hatta dünyadaki son deniz savaşı hangisi bilen var mı?

 • sümeyye
  04.11.2014

  Avrupa'yı gözünüzde o kadar büyütmeyin, ama şunu söyleyebilirim ki nüfusumuz aslında askeri gücümüz dışında dezavantajımız, çünkü skala çok geniş. Öğrenim düzeylerimiz batıdan doğuya doğru zirveden dibe iniyor, mali durumlarımız desen ya çok zenginimiz var ya da çok fakirimiz. Eğer şu anki nüfusumuzun yarısı kadar olsaydık Avrupa bize özeniyor olurdu

 • derin066
  23.10.2014

  ne kadar güçlüymüşüz siz düşünün, artık herhangi bir Avrupa devletine herhangi bir konuda kafa tutma şansımız bile yok

 • hilalpoyraz
  02.10.2014

  1560 yılında osmanlı deniz donanmasının avrupa donanmasını mağlup ettiği savaş

Bu yazıya siz de yorum yapabilirsiniz

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.