26.01.2016
5.00 / 1 oy

Sunumlarda Yazı Boyutu Kaç Punto Olmalı?

Sunumlarda Yazı Fontu ve ideal Yazı Boyutu

Sunum tasarımı yaparken cevaplamamız gereken önemli bir soru da " Kullandığım yazı karakterleri ne büyüklükte olmalı?" Aslında bu sunum yaptığımız alanın büyüklüğüne göre değişir ama ben sizinle kullanabileceğiniz pratik yolları paylaşacağım.

Kesinlikle ama kesinlikle 24 pt altına düşmeyin.

Görünüm sekmesinin altında yer alan "Slayt Sıralayıcısı" na tıklayın. Okuma mesafesinden tüm yazılar okunabiliyorsa tamamdır. Bu konuda Guy Kawasaki'nin önerildiği yöntem ise oldukça eğlenceli. Kawasaki sunum yapacağınız salondaki en yaşlı kişinin yaşının yarısı kadar büyüklükte font kullanabilirsiniz diyor. Yanı sunum yaptığınız salonda 60 yaşında biri varsa en küçük yazı karakteri boyutunuz 30 pt olmalı.

Uygulaması zor olmakla birlikte en garanti yöntem ise eğer mümkünse sunum yapacağınız salona gidin. Slaytınızı açın ve en arka sıraya oturun. Eğer her şeyi rahat bir şekilde okuyabiliyorsanız problem yok demektir.

Madde işaretçileri

Sunumumuza metinleri dâhil ederken paragraflar yerine madde işaretçilerini (bullet points) kullanmak, daha az metin kullanmamızı kolaylaştıracaktır. Madde işaretçilerini kullanırken dikkat etmemiz gereken bazı önemli noktalar var:

Bir slayta en fazla 4 madde koymalıyız.

Maddeler en fazla 1 satır olmalı.

En fazla bir tane alt basamak olmalı.

Her maddedeki yazı karakteri boyutu aynı olmalı.

Maddelerimizde eğer cümle yapısı kullanıyorsak maddelerin tamamında cümle kullanmalıyız. Eğer kelime kullanıyorsak yine aynı kural geçerli. Maddelerin tamamı tek kelimeden oluşmalı.

Yukarıda madde işaretçileriyle ilgili bir sürü kısıtlamadan bahsettim. Muhtemelen "hiç kullanmayalım daha iyi" diyorsunuz içinizden. Kesinlikle katılıyorum, gerçekten madde işaretçilerini hiç kullanmamak en iyi yöntem. Benim sunumlarımda sık kullandığım yöntem, slayt üzerinde etkileyici, aynı zamanda hatırlatıcı tek bir kelime ya da cümle yazıp bir görsel ile beraber kullanmak.

Harf Çorbası

Metinlerle ilgili başka bir konu da yazı karakterlerimiz. Diğer bütün konularda olduğu gibi burada da asıl amacımız, sade, kolay anlaşılır ve akılda kalıcı bir tasarım yapmak. Bu amacımıza ulaşmak için öncelikle sunumumuzun tamamında 2'den fazla farklı yazı karakteri kullanmamalıyız. 2 yazı karakteri bazen kontrast sağlamak, başlıklarla yazıları ayırmak için kullanışlı olabilir. Asıl önereceğim ise yazı karakteri ailelerini kullanmak (font ailelerini) kullanmak. Yani aynı yazı karakteri koyu, italik ve altı çizili hali. Bazı yazı karakterlerinde aileler daha geniş olabiliyor. Örneğin Arial ailesinin Arial Black, Arial Narrow gibi farklı üyelerini görmek mümkün. PowerPoint'te yazı karakterini değiştirmek için tıkladığınızda açılan listede bir yazı karakterinin farklı hallerini görebiliyoruz.

2 Farklı yazı karakteri kullanımıyla ilgili bir başka nokta ise birbirine çok benzeyen ancak aynı olmayan 2 yazı karakteri seçmemiz. Bu durum iyi bir kontrast yakalayamadığımızdan, sanki yanlışlıkla yapılmış hissi uyandırır.

Biraz önce madde işaretçileri konusunda bahsettiğimiz gibi çok fazla farklı boyut kullanmamalıyız. Burada bahsettiğim şey tüm sunum boyunca tamamen aynı font büyüklüğünü kullanmamız değil. Daha anlaşılır olması için kendi içlerinde bir hiyerarşileri olması gerekiyor. Daha net ifade etmek gerekirse başlık, alt başlık ve gövde metnimiz için farklı boyutlar belirleyebiliriz. Ayrıca öne çıkarmak istediğiniz bir kelime için bambaşka bir boyut kullanabiliriz.

Metinlerimizde tabii ki renk kullanacağız ama bunu abartmamak gerekiyor. Renkler konusunda bunu detaylandıracağım. Ancak en basit haliyle, boyutlardaki mantığı kullanabiliriz. Başlık için bir renk, içerik için bir renk, öne çıkarmak istediğimiz bölümlerde bir renk kullanabiliriz.

Eğer profesyonel görünmek istiyorsanız Word Art kullanmayın.

Son ve belki de en önemli madde ise "ComicSans" tan uzak durun. Profesyonel değil, eğlenceli değil adının aksine komik hiç değil.

Sunumlarda Yazı Boyutu Kaç Punto Olmalı?
Bu makalenin telif hakkı ve tüm sorumlulukları yazara ait olup, şikayetler için lütfen bizimle iletişime geçiniz.
URL:
Etiketler:

Bu makale 75746 kez okundu

26.01.2016 tarihinde yazıldı
Reitix

Yorumlar

 • aylin katranci
  24.05.2019

  bence sunumlar için puntodan çok hangi fontun kullanılması gerektiği tartışılmalı, times new roman ve arial dışında da fontlar olduğunu insanlara anlatmak gerek, roboto olmadı calibri oldu, o da olumlu

 • abcklinik
  06.04.2019

  elbette yazım kurallarına uyulmalı fakat zorla da olmayacak yerlerde oldurtmaya çalışmamak gerek bazen. sunum yaptığınız kişilerin yaşları ileriyse okumakta zorlanmamaları için büyük puntolarla yazabilir ve sunumunuzu bu şekilde yapabilirsiniz.

 • volcan34
  22.12.2018

  eskiden photoshop gibi programlar olmadan hem görsellere hiçbir müdahalede bulunamazdınız hem de kafanızdaki görseli yaratmak için internette yeterli malzeme olmazdı, artık pexels gibi ücretsiz kaynaklar sayesinde en detaylı görsel ihitiyacınızın bile çoktan hazırlanmış olduğunu görmek insanı mutlu ediyor

 • israfil
  25.09.2018

  öğrenin diyene kadar keşke tavsiyede de bulunsaydın, ben bir yerlerde görsel üzerine güzel yazılarla birşeyler yazıldığını görünce hemen fontunu araştırıyorum mesela, dafont gibi sitelerin de çok faydalı araçları var bu alanda

 • fenomen
  25.09.2018

  bence ne kadar büyük yazdığınızdan çok nasıl yazdığınıza odaklanmanız gerek, bu ülkede arial ve times new roman dışında font görmemiş milyonlarca insan var, bilen gözler ise yeter diye ağlıyor artık, araştırın da iki font öğrenin

 • xuleldar
  09.09.2018

  bu sorunun kesin bir cevabı olsa bile font ailesine göre 63 puntoluk bir fontun büyüklüğü değişiklik gösterecektir, beyaz alanları da korumayı ihmal etmeyecek kadar önem derecesini de vurgulayabilecek kadar hiyerarşik bir büyüklük sıralaması yeterlidir

 • ozzzyyy
  17.07.2018

  10 kişi 63 punto ile yazın dese gerçekten de 63 puntoyu kullanacak, belki de hatta arkadaşlarına karşı savunacak insanlar vardır, yapmayın böyle şudurlu budurlu yazılar

 • tolgatolgar
  05.07.2018

  fonttan fonta da punto değerlerinin boyutları farklı olabiliyor, bu yüzden şu büyüklük en iyisi denmemesi konusunda haklısınız, simetrilere dikkat ederseniz insanların gözünü yormadan onların ilgisini çekebilirsiniz

 • m.cengiz
  05.07.2018

  19.5 px yazsam neden 19.5 diye sorgulamadan kullanabilecek, hatta devamındaki açıklamayı bile okumayacak binlerce insan var, mesele slayt ve tasarım bütünlüğü olduğu için sayısal değerler asla sabit olmamalı

 • alex_uk
  08.06.2018

  kime sunum yaptığınıza göre de değişir esasen. görme bozukluğu başlamış birileri varsa yani yaş itibarıyla büyükse dinleyiciler biraz büyük punto daha sağlıklı olabilir.

 • demir
  06.05.2018

  bu sorunun kesin bir yanıtı olamaz, sunumu yapılan sektörden kullanılan font'a kadar onlarca farklı değişken varken kimse çıkıp da mucizevi font büyüklüğü 15 pikseldir diyemez

 • serhat63
  26.03.2016

  başlıklar 22px diğer yazılar 17px benim kullandığım punto değerleri

Bu yazıya siz de yorum yapabilirsiniz

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.