31.12.2015
5.00 / 1 oy

Sunum Görsellerinde Watermark Kullanmak

Google'da görsel ararken bazen çok güzel fotoğrafların üzerinde yarı şeffaf bir logo görürsünüz. Bu logolar fotoğraf satan sitelerin haklarına sahip oldukları fotoğraflarını korumak için kullandıkları bir yöntem. Dolayısıyla fotoğrafları bu halleri ile sunumlarımızda kullanmamalıyız. Kullanılan birçok sunum ile karşılaştım onun için yazıyorum.

sunum

Fotoğrafları üzerlerindeki bu logolar ile sunumlarımıza dâhil ettiğimizde dinleyiciler bizim hakkımızda 2 şey düşünebilirler;

1. Bu adam teknolojiden anlamıyor ve o logonun ne anlama geldiğini bilmiyor

2. Bu adam o logonun ne anlama geldiğini biliyor ve cimri

Sanırım dinleyicilerinizin sizin hakkınızda 2'sini de düşünmesini istemezsiniz. Görselin üzerinde yer alan siteye girerek çok küçük meblağlar karşılığında görseli satın alabilir ve sunumlarınızda gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.

Sunumlarda Clipart Kullanımı

Eski moda, çirkin, estetik değil, çok standart. Biraz fazla mı ağır oldu? Aşağıdaki clipartı gördüğünüzde siz ne hissediyorsunuz bilmiyorum ama ben korkuyorum. Clipartlar, PowerPoint içerisinde yer alan hazır görsellerdir ve kullanımları oldukça kolaydır. Tabi bu bizim onları kullanmamız gerektiği anlamına gelmiyor. Usta rapçi Ceza'nın da dediği gibi "Doğru olan zordur". Clipart kullanımı sunumunuzu farklılaştırmanız ve kendinize özgü hale getirmeniz önündeki en büyük engellerden biridir. Muhtemelen dinleyicileriniz sizden önce yüzlerce sunumda aynı clipart-ları gördüler. Burada kastettiğim PowerPoint içinde hazır olarak yer alan çizimler. Yoksa sunumlarınızda illüstrasyonlar, semboller, ikonlar kullanmanızda hiçbir sakınca yok. Biraz daha fazla zaman harcayın ve sizi daha iyi ifade edecek fotoğraflar bulun.

Sunum Görsellerinde Watermark Kullanmak
Bu makalenin telif hakkı ve tüm sorumlulukları yazara ait olup, şikayetler için lütfen bizimle iletişime geçiniz.
URL:
Etiketler:

Bu makale 1176 kez okundu

31.12.2015 tarihinde yazıldı
Reitix

Yorumlar

 • talip
  talip
  12.7.2018

  sunum yaparken değil de bir yerde yayınlarken kullanmak daha güzel geliyor bana. kişiler sunumdaki yazıları okumaktan size odaklanamıyorken bir de geri planla uğraşırsa bitmiştir o sunum.

 • silver
  silver
  9.3.2016

  Koruyucu olması adına kullanılması gereken uygulamadır.

Bu yazıya siz de yorum yapabilirsiniz