15.01.2014
4.56 / 27 oy

Suçluluk Kompleksi Nedir?

Suç, toplumsal değerler düzenini bilerek ve kasıtlı olarak bozmak demektir. Suçluluk duygusu ise, suç işlemiş olmayı insanın vicdanında yaşamasıdır. Böyle bir duyguyu duyabilmek insanın varlığının ve onurunun bir sonucudur. Gelişme psikolojisi bakımından insanda vicdanın uyanması ve yerleşmesi, suçluluk duygusunu duyabilmek için şarttı-. İlk çocukluk çağında henüz objektif olarak suçu kavrama yeteneği yoktur. Bu dönemdeki çocuk kendi kendine zarar vermiş olma yaşantısından sıyrılıp da ayrı bir vicdan kıpırdanması içine giremez. Ahlaksal yöneliş henüz yalnızca kişinin kendisine bağlıdır ve belli ahlak kurullarını kabul etmiş toplumun etkisi altındadır. Ancak ikinci çocukluk çağında çocuk, ahlâksal tutumun objektifliğine yönelir, oyunda bile bir düzen meydana gelmesi için iradesini ortaya koyar; böylece otoriteyi e-linde bulunduran kişilerin yerini eylem düzeni ile ilgili nesnel bir istek alır ve çocuk utanç ve pişmanlık duyabilecek yeteneği kazanır.

suçlu

Çocukluk çağının sonuna doğru çocuk, çeşitli yaşantılar ve eylemler içinde kuralları öğrenir, genel kuralları dikkate alarak eylemlerini değerlendirmeye çalışır. Benliğin dış dünyadan gittikçe uzaklaşması onu bilinçli olmaya götürür (bu da bağımsız olma isteğinde kendini gösterir) ve bundan dolayı suçluluk duygusu içinde objektif bir değer düzeninin kavranması sağlanmış olur. Ahlâk yönünden kendini gerçekten anlama ve böylece tam bir sorumluluğa ve olgun kişinin suçluluk bilincine erişme ancak olgunlaşma çağında mümkün olur.

Çocukluk çatışmaları gerilir (örneğin erken olgunlaşma yüzünden) ve itiraf edilmemiş, korku uyandıran ve tamamlanmamış suçun yerini tasarlanmış bir suç alır ve asıl suç gizlenirse, suçluluk duygusu büyür ve suçluluk kompleksi halini alır. İnsanın nörotik yoldan kendi kendini cezalandırması sorumluluk korkusundan, vicdanın baskısından ileri gelir ve içsel uyarımların baskısı altında derin bir karamsarlık halini alır. Suçluluk kompleksi ancak psikoterapi ile tedavi edilebilir.

Suçluluk Kompleksi Nedir?
Bu makalenin telif hakkı ve tüm sorumlulukları yazara ait olup, şikayetler için lütfen bizimle iletişime geçiniz.
URL:
Etiketler:

Bu makale 3647 kez okundu

15.01.2014 tarihinde yazıldı
Reitix

Yorumlar

 • emeklimafya
  01.08.2020

  masada bir telefon ya da anahtar kaybolduğunda ilk ben almadım diyen kişi ya alandır, ya da bir suçluluk kompleksi var demektir. Suçluluk kompleksi sahibi olmak için de önceden benzer suçlardan yakalanmış olabilir ya da hiç alakası olmamasına rağmen suçlanmış olabilir ve bu travmayı atlatamamış olabilir

 • volcan34
  07.07.2019

  suçluluk kompleksi ile aşağılık duygusu arasında bir bağ olduğunu düşünüyorum ben, her ikisi de psikolojik birer kişilik bozukluğu olduğu için nerede olursa olsun yine ortaya çıkacaktır. Bunların da temelinde öz güven eksikliği, onun da temelinde kişinin kendisini sevmiyor olması vardır diye düşünüyorum.

 • hector1745
  12.06.2018

  kompleksine de razıyız, asıl sıkıntılı olan suçluluk duymayan arsızlık sendromlu insanlar, anlaşılamaz bir şekilde kendilerini her şeyden üstün görüyorlar ve asla suçlu hissetmiyorlar

 • saqopa
  22.10.2017

  hem suçluluk hem de kompleks bir arada nasıl oluyor anlayamasam da her iki kavramın da kötü olduğunu düşünürsek dayanılacak gibi bir şey değildir.

 • sinems
  07.02.2016

  suç işlemek artık ne kadar doğal geliyorsa kompleksi olan suç işlemeyenler durumuna geldi

 • mira
  18.01.2016

  psikolojik bir bozukluktur ama kişinin suça meyilli olduğunun ya da işlemiş olduğu suçların göstergesi olabilir

 • superisielif
  02.12.2014

  bence herkes kendini bazı konularda suçlu hisseder, buna kırmızı ışıkta geçmek ya da yere sigara atmaktan tutun da cimriliğe kadar bir çok örnek verilebilir

 • torehan
  13.11.2014

  sizi suçlu olmaya itecek herhangi bir şey yapmadığınız sürece suçluluk kompleksi duymazsınız olur biter

 • teks1080
  10.11.2014

  Suçluluğun da mı kompleksi olurmuş. Çözümü tedavisi var mı peki.

 • gevheryuruk
  24.10.2014

  kişiliğine yerleşiyor demekki bir yerden sonra, hep hesabı ödemeden kaçan birisinin yıllar sonra parasıyla da olsa restoranda yemek yemesi gibi işte

 • saray38
  22.10.2014

  suçluluk kompleksi olarak adlandırdığınız durumun bu kadar ciddiye alındığını bilmiyordum, zamanla geçer diye düşünmek anlamsız olacaktır o zaman?

Bu yazıya siz de yorum yapabilirsiniz

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.