17.10.2014
4.00 / 1 oy

Sübye Şerbeti Nasıl Yapılır?

Sübye Şerbeti Tarifi

kavun

Kavun çekirdeğinden yapılan beyaz renkli nefis bir içecektir. Kavun kokmaz; kendine has farklı bir kokusu vardır. Sübye yaparken kavun çekirdekleri ve toz şeker dibeklerde macun kıvamına gelene kadar ezilir ve 2 gün sonra içine su karıştırılarak tüketilirdi.

Bizim evde 'sübye' iki şekilde yapılırdı. Birini kavun çekirdeklerinden, diğerini ananemin bahçesindeki tatlı ve acı bademlerden yapardık.

Taze bademden hazırlanan sübye ise benim en sevdiğim içecekti. Bazı büyükler sübyeye 'somata' da derlerdi. Ananemin bahçesinde iki tane tatlı badem ağacı bir tane de acı badem ağacı vardı. Çağlaların bir kısmını henüz olmuşken toplayıp yerdik. Bir kısmından annem 'çağla aşı' yapardı. Bir süre sonra çağlalar badem haline dönüşünce, sübye yapmak için ağaçtan toplardık. Kabuklu bademleri kınp içlerini ayırdıktan sonra kabuklarını soyardık. Büyükler kabuklarını soyduğumuz acı ve tatlı bademlerin üzerine ara sıra şeker dökerek taş dibeklerde döverlerdi. Kavun çekirdeği gibi badem çekirdeklerinin de ezilme aşaması çok önemliydi. Taş dibek içinde döküm dövme eli ile un haline getirilir ve macun kıvamına gelmesi sağlanırdı. Dibek başında dövme işi, yapanları yorardı. Macun haline gelen karışım soğuk su içinde eritildikten sonra ince tel süzgeçten süzülerek sürahilere doldurulurdu. Badem subyesindeki acı bademin kokusu bir başka lezzet ve koku verirdi sübyeye. Ananem sübyenin içine 1/2 yemeklik gül suyu katardı.

Sübye Yapmak için Gerekli Malzemeler

1 su bardağı kavun çekirdeği

1/4 su bardağı toz şeker

750 gr su

Sübye Yapılışı

• Kavun çekirdeklerini kuruttuktan sonra suyla birlikte elektrikli ezicide ezin.

• Ufalanan kavun çekirdeklerini3-4 kez ince süzgeçten geçirin.

• Çekirdekleri iyice süzülen sübyenin içine toz şeker ilave edin ve karıştırdıktan sonra buzdolabında saklayın.

Sübye Şerbeti Nasıl Yapılır?
Bu makalenin telif hakkı ve tüm sorumlulukları yazara ait olup, şikayetler için lütfen bizimle iletişime geçiniz.
URL:
Etiketler:

Bu makale 14811 kez okundu

17.10.2014 tarihinde yazıldı
Reitix

Yorumlar

 • nçetin
  18.12.2015

  doğru mu okudum diye 5 kez baştan okudum

 • temizbilek
  20.05.2015

  survivor ne ki ustami lost adasina gonder orda milleti bile besler doyurur

 • Eyüp Demir
  20.05.2015

  kavun çekirdeğinden bile içecek yapabiliyorsaniz survivor adasinda ac kalmazsiniz heraldd

Bu yazıya siz de yorum yapabilirsiniz

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.