1.5.2016
5.00 / 1 oy

Stüdyo Fotoğrafçılığı Nedir?

Reklam ve Stüdyo Fotoğrafçılığı

Reklam fotoğraflarının büyük bir çoğunluğu mekan olarak fotoğraf stüdyolarında gerçekleştirilmektedir Bu nedenle stil life ve ürün fotoğrafçılığını aynı kapsamda değerlendirmek mümkün olacaktır.

Resim sanatının önemli konularından biri olan natürmortun (ölüdoğa) fotoğraftaki yansıması olarak da kabul edebileceğimiz still life (durağan yaşam) başlığı altında aynı zamanda moda ile de ilişkilendirilebilecek ürün grubu olan modelsiz tekstil ürünleri ve kozmetik ürünleri, endüstri fotoğrafı içerisinde de değerlendirilebilecek çeşitli endüstriyel ürünlerini de bu kapsamda ele almak daha doğru olacaktır.

Stüdyo Fotoğrafçılığı Çekimleri

Fotoğraf çekimleri için özel olarak düzenlenen fotoğraf stüdyolarının özellikleri fotoğrafçının sıklıkla çalıştığı ürün grubuna bağlı olarak değişebilmektedir Otomobil gibi büyük ürünlerin çalışıldığı stüdyoların fiziki olarak daha büyük boyutlarda olması, araç ve malzeme giriş çıkışının kolay olabilmesi için zemin katlarda olması, tavanının yüksek olması gerekmektedir. Bunun yanında daha çok küçük boyutlu ürün gruplarıyla çalışan fotoğrafçılar için daha mütevazı boyutlarda, hatta çekim masasının ve ışıklarının sığabileceği büyüklükte bir alan yeterli olabilmektedir. Stüdyolarda ürünlerin düz bir yüzey önünde çekilebilmesi için ayrıca sonsuz fonların bulunması gerekmektedir. Bunun yanında çekimlerin bir kısmı duruma göre stüdyo dışında bazı mekanların (show room, atölye, depo, imalathane vb.) düzenlenerek stüdyo haline getirilmesiyle de yapılabilmektedir.

Stüdyoda çekilen fotoğraflarda anlam oluşturma ve özel etkiler yaratma çoğunlukla aydınlatma ile sağlandığı için stüdyo olarak kullanılan mekanın ışığının yalıtılmış ve kontrol edilebilir olması gerekmektedir. Fotoğraf stüdyolarında ışıkla istenen etkinin yaratılabilmesi için yeterli sayıda ve güçte, farklı özelliklere sahip aydınlatma kaynaklarının bulunması gerekmektedir. Fotoğraf stüdyolarında çoğunlukla paraflash olarak adlandırılan ve elektrikle çalışan yapay ışık kaynaklarının yanı sıra ışığın karakterini ve özelliğini değiştiren (soft box, petek, reflektör vb.) aparat ve yardımcı araçlar da kullanılmaktadır. Fotoğraf stüdyolarında birden fazla ışık kaynağının bulunması ve bunların farklı açı, yön, yükseklik ve güçlerinin ayarlanabilir olması önemlidir.

stüdyo fotoğrafçılığı

Stüdyoda çalışan fotoğrafçıların öncelikle fotoğraf ve aydınlatma tekniğine çok hakim olması gerekmektedir. Sıradan, düz bir nesneden bile estetik ve işlevsel bir görüntü çıkarabilmek için fotoğrafın ışık ve kompozisyon gibi teknik olanaklarından yararlanmak kadar yaratıcı bir kişiliğe sahip olmak da önem kazanmaktadır. Çünkü stüdyo fotoğrafçılığında değişik biçim, yüzey ve renklere sahip ürünleri çekebilmek ya da benzer ürünlerin görünümlerini farklılaştırabilmek için fotoğrafçının bulacağı çözümlerde yaratıcılık önemli bir özellik haline gelmektedir.

Stüdyoda yapılan çekimlerde fotoğrafçının çekim öncesinde iyi bir ön hazırlık yapılması gerekir. Çekimi yapılacak ürünün görsel potansiyelinin en etkili biçimde ortaya çıkarılabilmesi için fiziksel özellikleri biçim, form, renk, doku, ışık geçirgenliği gibi özelliklerin incelenmesi, kullanılacak aydınlatma biçimi, aksesuarlar, reklamda kullanılacak logo, metin vb. diğer unsurlar hesaba katılmalıdır. Fotoğrafçının yaratıcılığının yanı sıra aynı zamanda tasarım konusundaki bilgi ve deneyimleri de, yapacağı tüm tercihlerin belirleyicisi olacaktır. "Tasarım yapmaya başlarken nesnenin fiziksel özelliklerini inceler. Dokusunu mu, formunu mu, siluetini mi ortaya çıkartacağına veya nesneyi varla yok arası gösterip belli bir atmosfer mi yaratacağına karar vermiş olmalıdır. Ancak o zaman uygulanabilir bir tasarım yapmış olur. Bu yüzden fotoğrafçı bütün aydınlatma çeşitlerinin özelliklerini bilmeli ve tasarım yaparken bunları göz önünde bulundurmalıdır.

Fotoğrafçının ürünü en cazip ve istek uyandırıcı bir biçimde göstermek adına yapacağı tercihlerin belirleyicisi ilk olarak kullanılacak nesnesinin ışık geçirme durumudur Her nesne ışığa farklı tepki verir Işığı yansıtma özelliği olan ürünler, özellikle metal yüzeylere sahip olanlar aydınlatmayı bir problem haline getirmektedir. Ayrıca ürünlerin görsel potansiyeli de fotoğrafçı için önemli bir problem olabilir. Her endüstriyel ürün işlevselliklerine ek olarak tasarımcıları tarafından estetik görünecek şekilde de tasarlanırlar. Ancak fotoğraf için bu estetik değerleri ortaya çıkarmak zor olabilir. Ürünlerin bu özellikleri fotoğrafçının tercihlerini sınırlayabilir. Kafalı, stüdyo çekimlerinde görsel düzenleme ve aydınlatma tekniklerinin önemini şöyle vurgulamaktadır: "Fotoğrafa özgü en önemli görsel öğe, ışık ve oluşturduğu gölgelerdir. Bir görüntünün etkileyici olmasında bence başlıca konu, uygun ve etkileyici bir aydınlatmadır. Fotoğrafçının en önemli becerisi, ışık ile nesneyi yeniden yaratmasıdır. Nokta, çizgi, form, doku, renk ve ton değerleri, hepsi grafik özelliklerdir. Görüntünün organize edilmesinde bu öğelerden faydalanılır. Kendine özgü, kapalı bir forma sahip nesnesiyle bile fotoğrafçı, bu öğeleri ayırt edip görüntüsünde dengeli, uyumlu bir düzenleme yapabilir. Hareket izleniminin uyandırılması görüntüye canlılık, ilgi çekicilik katar ve fotoğrafta çeşitli sembollerle anlatılır.

Çekim öncesi iyi bir ön hazırlık yapılması fotoğrafın başarısı kadar zamanı doğru kullanmak için de önemlidir. "Still life fotoğrafta en önemli nokta temizliktir. Herhangi bir stil life fotoğrafa bakıldığında, en ince ayrıntılara kadar görülür ve incelenebilir. Hazırlanmış bir still life çekimin son aşamasında değişiklik yapmak zordur. Çünkü tek bir nesneyi hareket ettirmek diğerlerini etkileyebilir.

Stüdyo da gerçekleştirilen still life çekimleri, stüdyo koşullarının fotoğrafçıya sunduğu özgürce değişiklik yapma ve müdahale etme olanakları, fotoğrafçının sınırlı özelliklere sahip ürünlerden yaratıcı görüntüler elde edebilmesi ve kendi performanslarını gösterebilmesi açısından zevkli bir çalışma alanıdır. Bu yüzden fotoğrafçılar boş zamanlarında bile potfolyolarını geliştirmek için still life çekimleri yapmaktadırlar.

Stüdyo Fotoğrafçılığı Nedir?
Bu makalenin telif hakkı ve tüm sorumlulukları yazara ait olup, şikayetler için lütfen bizimle iletişime geçiniz.
URL:
Etiketler:

Bu makale 1771 kez okundu

1.5.2016 tarihinde yazıldı
Reitix

Yorumlar

 • bugra08250
  bugra08250
  28.7.2018

  tüm mesleklerde olduğu gibi fotoğrafçıların da kendi alanlarında uzmanlaşmış olanları tercih edilmelidir, örneğin bir stüdyo foyığrafçısından doğum fotoğrafçısı olmasını isterseniz durumu çok yanlış yorumlayacaktır

 • beyazok
  beyazok
  28.7.2018

  yaratıcılığa gerek olmayan ve en beceriksiz fotoğrafçılar tarafından da gerçekleştirilebilir bir meslek seçimidir, iyi yere dükkan açar ve azıcık da ağzınız laf yaparsa güzel paralar kazanırsınız

 • zsentas
  zsentas
  13.2.2018

  daha bunların stüdyo dışı bir dünya ekstraları da var. yok düğün fotoğrafçılığı, yok doğum fotoğrafçılığı, düğün hikayesi videoları ya da aksiyon kamera çekimleri, hatta lise/üniversite yıllık çekimleri falan, en az 20 yıl daha para kazandırır bu meslek

 • oznurmavi
  oznurmavi
  13.2.2018

  uzun yıllar daha ihtiyaç olarak tüm şehirlerdeki insanlar tarafından talep edilmeye devam edecek bir meslek grubu olarak öğrenmesinin de çok zor olmadığını ve fazla bir ekipman masrafı gerektirmediğini düşünerek mantıklı bir yatırım olarak gözlemlyorum

 • Metin.Hopur
  Metin.Hopur
  16.3.2017

  stüdyo fotoğrafçısı olup da anki gerçekten dışarıda fotoğraf çekinmiş izlenimi verebilen usta fotoğrafçılar var. denk gelirseniz ne şanslısınız.

Bu yazıya siz de yorum yapabilirsiniz