26.9.2014
4.50 / 2 oy

Sigortacılıkta Hasar Ödemeleri

Hasarın Ödenmesi Kimin Tarafından Gerçekleştirilmelidir?

Hasarın ödenmesi aşamasında sorulabilecek en kritik sorulardan birisini hasarın kimin veya hangi departman tarafından ödeneceği oluşturacaktır.

ödeme

Hem sigorta şirketinin genel müdürlüğünde hem de bölge müdürlüklerinde hasar ödemesi teknik olarak gerçekleştirebilecek departmanlar konusunda karşımıza iki seçenek çıkmaktadır. Bunlardan birisi hasar departmanları, diğeri ise muhasebe servisleridir.

Yabancı paralı işlemlerle ilgili hasar ödemeleri

Hasar ödemeleri, sigortalıya onaylanmış hasar bedelinin sigorta şirketinde nakit veya efektif olarak ödenmesi anlamındadır. Buna göre, hasar bedeli sigortalıya Türk Lirası veya yabancı efektif para ya da döviz olarak ödenebilecektir.

Yabancı bir para üzerinden yapılacak ödemelerde, Türk Lirası tutarlarının hangi tarihteki hangi kurdan ( döviz alış/satış veya efektif alış/satış şeklindeki dört kurdan birisinden ) yabancı paraya dönüştürüleceği taraflar arasında kararlaştırılarak, poliçe üzerine açıkça yazılabilir. Ya da bu kurun, T.C. Merkez Bankası kurumu, banka kurlarını veya özel anlaşmalı ( örneğin, üç büyük bankanın saat 11.00 deki döviz satış kurlarının ortalaması gibi) bir kur mu olacağı belirtilebilir.

Yabancı bir para üzerinden veya dövize endeksli olarak düzenlenen tüm bu tür poliçelerle ilgili olarak sigorta şirketleri, genelde uygulamada, hasarın meydana geldiği tarihteki kurları esas almakta ve bu tarihteki belirlenmiş bir kur üzerinden ödenecek tazminat bedelini sabitlemektedir.

Sigortacılıkta Hasar Ödemeleri
Bu makalenin telif hakkı ve tüm sorumlulukları yazara ait olup, şikayetler için lütfen bizimle iletişime geçiniz.
URL:
Etiketler:

Bu makale 1176 kez okundu

26.9.2014 tarihinde yazıldı
Reitix

Yorumlar

 • alp_39
  alp_39
  28.11.2017

  Sigorta şirketinizle önceden belirlediğiniz şekilde ya siz hasarı karşılarsınız sonra sigortadan bu tutarları alırsınız ya da direkt sigorta şirketi ödemeyi yapar.

 • orcun-34
  orcun-34
  22.6.2016

  sigortaya konu olan araç, eşya mal ne ise hasar meydana geldiği an öncelikle sigorta şirketinize başvurmalısınız.

 • yilmazumut
  yilmazumut
  15.10.2014

  sigortada hasarın ödenmesi için öncelikle hasarın kanıtlanması gerekmektedir. bunu derken hasarın klozda yazan şekilde gerçekleşmesi demek istiyorum.

Bu yazıya siz de yorum yapabilirsiniz