27.8.2014
4.50 / 2 oy

Sigorta Türleri Nelerdir?

Sigortanın Türleri

sigorta

Sigorta türlerini belirlemeye yönelik çalışmalar incelendiğinde genellikle akademik çalışma alanlarına veya bakış açılarına göre bu ayrımların farklılaştığı görülmektedir. Örneğin, yasal - akdi sigorta, nakliyat - nakliyat dışı sigorta, zorunlu - ihtiyari sigorta, tazminat - meblağ sigortası veya mal, can ve sorumluluk sigortaları gibi literatürde yarımlar dikkati çekmektedir. Her bir ayrımın kendi içinde tutarlılığı bulunmakla birlikte günümüz sigorta çeşitliliği göz önüne alındığında genel geçer bir ayrımın öne çıkarılması fayda sağlayabilir.

Kanaatimizce, sağlanan güvenliğin içeriği bakımdan; özel sigorta - sosyal sigorta ayrımı en temel ayrımlardan birisi olarak kabul edilebilir. Zira bu ayrımın üzerinde bir ayrım yapmak mümkün görünmemektedir. Sosyal sigorta, toplumun karşılaştığı birtakım temel risklere karşı güvence sağlanabilmesi amacıyla devlet desteği ile uygulamaya konulan sigorta türüdür. Diğer taraftan, özel sigorta gerçek ya da tüzel kişilerin sahip olduğu riskleri transfer etmek için ihtiyari ya da zorunlu olarak alınan sigortadır. Özel sigorta ise sıklıkla sigorta hukuku kaynaklarında yer verildiği haliyle bedel (meblağ) sigortası - tazminat sigortası veya sigortacılık literatüründe yer verildiği haliyle mal, can ve sorumluluk sigortaları şeklinde sınıflandırılmaktadır.

Tazminat sigortalarında amaç uğranılan gerçek ekonomik kaybın karşılanmasıdır. Poliçede yazılı sigorta bedeli, sigortacının sorumluluğunu sınırlar. Tazminat prensibinin doğal bir sonucu olarak, tazminat sigortası gerçek değerin üzerinde yaptırılamaz, yaptırılırsa aşan kısım geçerli olmaz. Yangın, hırsızlık, sorumluluk, tarım sigortalan vb. bu gruba girer. Bedel sigortalarında poliçede yazılı sigorta bedeli tazminata esas teşkil eder. Örneğin bedel sigortalarından olan hayat sigortalarında insan hayatının değeri para ile ifade edilmekle beraber sınırlandırılamamaktadır. Bu nedenle, fertler istediği sigorta bedeli üzerinden sigorta yaptırabilir ve tazminata bu bedel esas teşkil eder. Rizikonun gerçekleşmesiyle birlikte sigortacı poliçede yazan tutarı sigortalıya öder. Örneğin, ölüm halinde hayat sigorta poliçesinin üzerinde yazan bedel, kaza halinde ise ferdi kaza sigortası üzerinde yazan sakatlık tazminatı sigortalıya ödenir. Dolayısıyla bedel sigortalan, riskin gerçekleşmesi halinde kişilere veya onların birinci derece yakınlarına bir birikimin sunulmasını amaçlar. Bedel sigortalarının, sigorta değerini, yani sigortalı malın piyasadaki rayiç değerini, dikkate almaması nedeniyle eksik sigorta ve aşkın sigorta hükümleri uygulanamaz. Hayat sigortaları ve ferdi kaza sigortaları bu gruba girerler.

Sigortanın sınıflandırılmasında yaygın olarak kullanılan bir diğer ayrım ise aşağıdaki üçlü sınıflandırmadır:

• Mal sigortaları

• Can sigortaları

• Sorumluluk sigortaları

Sigorta Türleri Nelerdir?
Bu makalenin telif hakkı ve tüm sorumlulukları yazara ait olup, şikayetler için lütfen bizimle iletişime geçiniz.
URL:
Etiketler:

Bu makale 4810 kez okundu

27.8.2014 tarihinde yazıldı
Reitix

Yorumlar

 • Canan.Barış odabaşı

  primini karşıladığınız sürece istediğiniz şeyleri sigortalatabilirsiniz lakin bu sigortaya konu olacak "şeyler" yasal ve parayla ölçülebilir olmalı. aksi takdirde sigorta işi sahtekarlık işine dönüşebilir.

 • transporter
  transporter
  28.11.2017

  sigorta türleri kısa ve öz olmasına rağmen gittiğiniz sigorta şirketine bağlı olarak ismi ve içeriği bir miktar değişmektedir. çeşit olsun diyedir ve primler de içerdiği eklere göre değişiklik gösterir.

 • inşagül
  inşagül
  3.1.2016

  bizde talep gören sigortalar genelde mal sigortalarıdır, bu da bizim milletin canından çok arabasına önem verdiğinin göstergesidir. sorumluluk sigortalarını otobüs firmaları falan farkında bile olmadan bize zaten satıyor. can sigortaları ise canı kıymetli liberal tayfanın tüketiminde olan bir sigorta ürünü. ne diyelim hem bilinç hem de asgari mali gelirlere kavuşuruz biz de avrupalılar gibi inşallah

 • seloo
  seloo
  26.12.2015

  sigorta branşları öncelikle hayat ve hayat dışı olarak ayrılır. ayrıca alt dallarına da bakınız.

 • frekans
  frekans
  6.11.2014

  faydalı ve bilgilendirici, teşekkürler

Bu yazıya siz de yorum yapabilirsiniz