31.8.2014
4.67 / 3 oy

Sigorta Sözleşmesinin Şartları Nelerdir?

Sigorta Sözleşmesi Düzenlenirken Uyulması Gerekli Kurallar

5684 Sayılı Sigortacılık Kanunun 11. Maddesinde bu kurallar açıkça belirtilmektedir.

sözleşme

Sigorta Sözleşmesinin Genel Şartnameye Uygun olarak Düzenlenmesi: Sigorta sözleşmeleri muhtevası Müsteşarlıkça belirlenen genel şartnameye bağlı olarak düzenlenir. Sigortalı ile sigortacı arasında genel şartnameye aykırı olmamak ve sigortalının lehine olmak şartı ile özel şartnamelerde düzenlenebilir.

Sigorta sözleşmesi Yapılırken Bilgilendirme Yükümlülüğü: Sigorta sözleşmesi kurulmadan önce ve sözleşme sürecinde sigortalıya gerekli olan bilgiyi gerçeğe uygun olarak vermek zorundadır. Sözleşmelerde bilgilendirmenin nasıl yapılacağı ve şekli yönetmelikle belirlenmiştir. Bilgilendirme, sigorta sözleşmelerinde bilgilendirmeye ilişkin yönetmeliğin 5. Maddesine 1. bendine göre; "Sigortacının bilgilendirme yükümlülüğü, sigortacı tarafından sigorta ettirene ve sigorta sözleşmesine taraf olmak isteyen kişilere karşı sözlü ve yazılı şekilde yerine getirilir. Bilgilendirmenin yazılı olarak yapılması esastır. Ancak, telefon, çağrı merkezi, internet ve benzeri iletişim araçları kullanılarak uzaktan pazarlama yöntemleriyle yapılan sigorta sözleşmelerinde olduğu gibi sözleşme taraflarının fizikî olarak karşı karşıya gelmesinin ve işin gereği olarak yazılı bilgilendirme yapılmasının söz konusu olmadığı hâllerde yazılı bilgilendirme şartı aranmayabilir. Ancak, sigortacı asgari bilgilendirmenin yapıldığını ispatla yükümlüdür. Bu kapsamda yer alan işlemlerin niteliği ile yapılacak bilgilendirmenin şekline ilişkin usul ve esaslar Müsteşarlıkça belirlenir.

Sigorta Sözleşmelerinde Kapsam İçine Alınmış Riskler İle Birlikte Kapsam Dışına Tutulmuş Risklerinde Belirtilmesi: Sigorta sözleşmeleri düzenlenirken hangi riskleri kapsadığı açıkça yazılması gereklidir. Kapsam dışı tutulan risklerinde yine sözleşmede belirtilmesi gereklidir. Belirtilmediği takdirde bu risklerin teminat kapsamında olduğu kabul edilir.

Sigorta Sözleşmeleri Türkçe Olarak Düzenlenmesi: Sigorta sözleşmeleri, okuyan herkesin anlayabileceği sadelikte olması gereklidir. Mesleki terimlerin Türkçe olarak yazılması esastır.

Sigorta Sözleşmesinin Şartları Nelerdir?
Bu makalenin telif hakkı ve tüm sorumlulukları yazara ait olup, şikayetler için lütfen bizimle iletişime geçiniz.
URL:
Etiketler:

Bu makale 1359 kez okundu

31.8.2014 tarihinde yazıldı
Reitix

Yorumlar

 • elanvital
  elanvital
  5.12.2017

  Sözleşmeye eklenen maddeler sigorta şirketine göre değişmektedir. Dikkatli okumak gerekir kozları.

 • calimera
  calimera
  9.2.2016

  imza atılmazsa geçersiz olması lazım ama sigorta sözleşmesine imza attığımı da hiç hatırlamıyorum

 • canBayan
  canBayan
  11.1.2016

  1 punyoyla yazılan ve yazanlardan başka kimsenin okumadığı bağlayıcı kurallar bütünü

 • fetullah
  fetullah
  31.12.2015

  okumadığımız sözleşmeden bahsedilendir, en fazla ilk 2 madde okunmaya teşebbüs edilir, sonrası eeh denir bırakılır

 • turgay dikgez
  turgay dikgez
  20.9.2015

  Her sigorta kendi bransina gore farkli kurallara sahiptir. Policeyi iyice okumak gerekmekte.

 • harun_emirhan
  harun_emirhan
  24.10.2014

  kaçımız banka kredisi ya da sigorta sözleşmelerini elimize alıp okuyoruz ki, adam şuraları imzalayacaksın diyor paşa paşa imzalıyoruz

 • acrylonitrile
  acrylonitrile
  19.10.2014

  sigortalı olarak imzalıyor olduğun sigorta poliçesinde bu hükümler zaten yer alıyor, altına imzayı attıktan sonra bilmekle yükümlüsün zaten

 • superisielif
  superisielif
  17.10.2014

  peki sigortacı asgari bilgilendirme yaptığını nasıl ispatlayabilir, ya da sigortalı aksini iddia ederse kimin sözü daha geçerli kabul edilir?

Bu yazıya siz de yorum yapabilirsiniz