7.1.2016
5.00 / 1 oy

Sigorta Sektöründe istihbaratın Önemi

Sigortacılıkta İstihbarat / Dosya ve Hasar Aranırına; ödeme aşamasında karar verebilmek için yeterli olmayan her türlü hasar taleplerini, suisiimal olabilecek olaylan tüm bilgi ve belgeleriyle ortaya çıkarabilmek için yapılan yasal faaliyetlerin görev tanımlarının ve sürecini ifade eder.

İstihbarat / Araştırma kavram olarak; insanlığın başlangıcı kadar eski, ilgi çekici, apayrı olan bir konudur. Günümüzün en ilen teknolojilerinin dahi uygulamasıyla bile; bazen sonuca ulaşmakta yetersiz kalınabilen, ukçsuz bucaksız haber kaynakları ile bezenmiş bir bilim dalıdır.

Sigorta Sektörü

İstihbarat; bugün dünyanın her yenimde ve tüm iş koşullarının her bölümüne uygulanmakta; sektörel başarıların temelinde çok önemli bir rol oynamaktadır.

Ülkemizde ise istihbarat konusunu; çeşitli iş kollannda ve değişik şekillerdeki uygulanması ile görmekteyiz. Özellikle, bankacılık sektöründe kadrolaşmış bir şekilde karşımıza çıkan istihbarat uygulamalarından; ne yazık ki! Sigorta Sektöründe yeteri kadar faydalanılamamaktadır.

Yurdumuzda son dönemde büyük bir performans göstererek büyüyen sigorta sektöründe, dosya ve hasar araştırma konusunda da, aynen Amerika ve Avrupa'daki pek çok sigorta şirketinin bünyesinde oluşturduğu Sigorta Müfettişliği / Sigorta Dedektifliği görev tanımı oluşturularak; sektörde gittikçe büyüyen suistimallerin çözümüne bu şekilde önemli bir çare bulunabilir.

Sektörde bu konu ile ilgili olarak, sigorta şirketlerimizin bir kaçı dışında herhangi bir kadrolu bölümleri mevcut değildir!

Hasar araştırmasına gereksinme duyulduğunda; bu şirketlerimiz adına çalışan veya gerek duyulduğunda çalıştırılan ve ekseriyetini emekli polis ve diğer iş takipçilerinin oluşturduğu veya henüz resmiyet kazanmamış dedektiflik bürolan (özel dedektiflik yasası çıkmamasına rağmen bu konuda faaliyet gösteren bazı bürolar mevcuttur!) vasıtasıyla doğru bilgilere ulaşmaya çalışılmaktadır.

Ancak, bu eleman veya bürolara yapılan hizmet bedeli ödemeler; kadrolu bir istihbarat elemanına ödenecek limitin çok üzerinde olmaktadır!

Sigorta sektöründe istihbaratın / araştırmanın amacı; ihbarı yapılan her türlü hasarın en kısa zamanda incelenmesinin yapılarak; sağlıklı bilgilerin toplanması ve doğru sonuca ulaşılmasının sağlanmasıdır. Bu şekilde yapılacak ödemeler ile hem sigorta şirketlerinin hem de sigortalıların güvenirlilikleri pekiştirilmiş olacaktır.

Yeri gelmişken şu hususun açıklanmasında da fayda vardır. Sigorta Müfettişi / Dedektifi ile Sigorta Eksperi; görevleri itibariyle aynı görevi yapıyor gibi görünüyorlarsa da! Temelde her iki birimde ayn ayn işlemler uygulamaktadırlar.

Sigorta Müfettişi / Dedektifi, doğru bilgi kaynaklarını ve ipuçlarını ortaya çıkararak belgelerken; sigorta eksperleri ise görünen ve belirgin bir hasarın teknik özelliklerinin tespitini yapmaktadırlar.

Günümüzdeki uygulamalara dönecek olursak, Elementer, Yaşam ve Sağlık branşlarında oluşan pek çok hasar ödemelerinde çoğu sigortalı, bilerek veya bilmeyerek vermiş oldukları yanlış bilgiler ile sırf sigorta şirketlerinden uğradıkları hasar tazminatını alabilmek maksadıyla; uyguladıktan çeşitli yöntemlerle gerçekleri saptırmakta ve ortaya hiçte hoş olmayan durumlar çıkmakta; çoğu da mahkemelerde sonuçlanmaktadır.

İşte, doğru olanın bulunabilmesi ve bu hoş olmayan senaryoların ortadan kaldırılabilmesi ve caydırıcılığın sağlanabilmesi;

Sigorta Sektöründe, Sigorta Müfettişi / Dedektifinin yasal olarak görev tanımının yapılması ve sigorta şirketlerinin bünyesinde yeteri kadar faaliyet göstermesi ile olacaktır

Ama, bu konudaki başarı ise; sektörün dışındaki elemanlarca yapılan iş takibi ile değil.. Bizzat sigorta şirketlerinin yapısında oluşturulacak Sigorta Müfettişliği / Dedektifliği bölümleri ile sağlanabilecektir.

Unutulmamalıdır ki! Yapılacak olan her doğru hasar ödemesi; bilinçli ve dürüst sigortalı sayısını biraz daha arttıracaktır.

Sigorta Sektöründe istihbaratın Önemi
Bu makalenin telif hakkı ve tüm sorumlulukları yazara ait olup, şikayetler için lütfen bizimle iletişime geçiniz.
URL:
Etiketler:

Bu makale 1574 kez okundu

7.1.2016 tarihinde yazıldı
Reitix

Yorumlar

  • kaderim
    21.2.2016

    Olası suistimalleri önlemek adına oldukça önemlidir.

  • Ahmet.Güler
    30.1.2016

    hem sigorta şirketinin hem de sigortayı yaptıran kişilerin karşılıklı olarak birbirlerini suistimal ettiklerini düşünüyorum ben. tamam insanlarımız çok da iyi niyetli olmayabilir ama sigorta şirketleri de müşterisini süründürmeyi seviyor. ödeme onaylansa bile illa son gün son dakikaya kadar bekliyor

Bu yazıya siz de yorum yapabilirsiniz