03.01.2014
4.60 / 25 oy

Sigmund Freud Kimdir?

Sigmund Freud'un Hayatı

1856'da Almanya'nın Freiberg şehrinde doğmuştur. Sinir hastalıkları hekimidir. Öğrenimini Fransa ve Avusturya'da yapmıştır.

Sigmund Freud

1895'de J. Breuer ile birlikte, “Histeri Üzerine Çalışmalar” adi eseri yayınlamıştır.

1902 ile 1920 yılları arasında Viyana'da profesör olarak çalışmıştır. 1938'de İngiltere'ye göç etmiş, 23.9.1939'da Londra'da ölmüştür.

Freud, psikanalizin metodu konusunda unutulan şeylerin tekrar hatırlatılması metodunun özünü genişletmiş ve bu alanda hipnozun yerine serbest çağırımları koymuştur. Bu çalışmaları sırasında unutulan şeylerin meydana çıkarılmasına karşı çetin bir direnme bulunduğunu meydana çıkarmıştır. Bulduğu yeni metotla yeni bir tedavi tekniği geliştiren Freud, ruhsal hastalıkların nedenlerini hastalan konuşturma yolu ile saptama çalışmıştır. Böylece psikoloji alanında yepyeni bir çığır açmış ve bilime yeni kavramlar getirmiştir. Psikanaliz denilen bu tedavi metodunun kurucusu sayılan Freud’un ortaya attığı en önemli yeni kavram bilinçaltı ve bilinç dışıdır. Diğer önemli iki kavramı da “id ve libido”dur.

Sigmund Freud

id Nedir?

İd. ilkel benliğimiz, libido da geniş anlamda cinsel hayat güdümü demektir. İd. durmadan libido ve onunla ilgili içgüdüleri duyurmaya çalışır. Fakat ego, toplumsal bakımdan uygun görülmeyecek libido içgüdülerinin bilince çıkmasına izin vermeyerek onların geri. bilinçaltına iter. Bu, önemli çatışmaların doğmasına sebep olur. Bilinçaltına kapatılan bu istekler bilinçüstüne çıkmak için uğraşırlar. Bazı hallerde bunlar, dıştan geliyormuş gibi bilince girmeye çalışırlar. Freud'a göre, herkesin çocukluk yıllarına ait cinsel istekleri, çabaları, tecrübeleri ve "çatışmaları vardır. Normal olanlar bu çatışmaları akla uygun etkinliklerle giderirler. Bu yapılamadığı zaman nevrozlar gelişir. Psikanalize dayanan tedavide hastanın güçlüklerinden söz etmesi ve onları uzun uzun anlaması, çağırışımlar yapması sağlanır ve bunların değerlendirilmesinden sonra hastanın bilinçaltı çatışmaları öğrenilir. Freud'-un bu konuda yazdığı birçok eserler, zamanımızda da önemli bir kaynak ve bu alandaki çalışmaların asıl temeli olarak kabul edilmektedir.

Sigmund Freud

Freud, 1900 yılı dolaylarında ortaya attığı teorisini normal insan üzerinde uygulamış ve psikoloji, sosyal psikoloji ve kültür psikolojisi alanında yeni bir sistemin temelini atmıktır. Çalışmaları kendisi öldükten sonra. özellikle İkinci Dünya Savaşını izleyen yıllarda bütün dünyada geniş ölçüde ele alınmış ve geliştirilmiştir. Eserlerinin çoğu dilimize de çevrilmiştir.

Sigmund Freud Kimdir?
Bu makalenin telif hakkı ve tüm sorumlulukları yazara ait olup, şikayetler için lütfen bizimle iletişime geçiniz.
URL:
Etiketler:

Bu makale 2053 kez okundu

03.01.2014 tarihinde yazıldı
Reitix

Yorumlar

 • silver
  07.03.2016

  kimisine göre dahi bilimadamıdır kimisine göre ise fantezilerini aksini ispatlanamayacak şekilde paketleyerek psikoloji bilimini yeniden şekillendirmiştir

 • simurg
  23.05.2015

  taarihin en büyük psikolojo uzmanına sapık deli muamelesi yapmışınız olm

 • mavi44
  03.11.2014

  sinir ve ruh halindeki tüm bozuklukları anne ile bağdaştırmıştır ki bence bu asıl Freud'un çocukluğunun sağlıksızlığının göstergesidir

 • hurufi
  18.10.2014

  psikoloji bilimini şekillendirmiş adama sapık demişin ya bravo

 • riddle
  05.10.2014

  düpedüz sapık olan adam

 • volcan34
  25.09.2014

  Psikanalizin babası. kitaplarını tekrar tekrar okuduğum şahsiyet

Bu yazıya siz de yorum yapabilirsiniz

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.