28.06.2014
4.59 / 17 oy

Sigara ve Sağlık

Sağlığınız ve Sigara

Bu yazı, sigaranın zararları üzerine, sigara içenlerin keyfini kaçırmak amacıyla kaleme alınmamıştır. Ancak yoğun stres altında yaşamanın doğurduğu sonuçlardan biri de sigara tüketimindeki artıştır. Daha fazla sigara içmek ise, zaten yorgun olan beden üzerindeki yükü artırır ve bağışıklık sistemini bastırır. Bunun sonucu olarak da beden, her türlü hastalığı daha kolay kabul edecek bir duruma gelir.

sigara

Sigara içen birçok kişi, sigarayı bırakamadıklarını kabul etmek yerine, günlük hayatlarının zorluğundan şikâyet ederler. Oysa insanların büyük çoğunluğunun gerçek problemi sigara içmektir.

Sigara içenler sigaraya, genellikle ergenlik döneminde veya ergenlikten hemen sonra gelen genç yetişkinlik döneminde başlamıştır. Bu yaşlarda "sağlığı kaybetmek" ve "ölüm" hayatın gerçekleri olarak kişiden çok uzaktadır. Ergenler arasında sigara içmek, yetişkinliğin ve yetişkinliğin temsil ettiği bağımsızlığın bir ölçüsüdür. Gruba uymak için arada sırada yakılan sigaralar, genç ergenin utangaçlığını ve sosyal hayata karşı kendine duyduğu güvensizliği maskeler.

Sigarayı arada sırada dudak tiryakisi olarak içmekten, ciddi bir sigara tiryakisi olmaya giden yol, farkına varmadan yavaş yavaş geçilir.

Eğer bir sigara tiryakisiyseniz ve çocuklarınız varsa sigarayı bırakarak onlara iyi bir örnek olabilirsiniz. Çocuklarınızın bulunduğu bir ortamda sigara içiyorsanız, onların sağlığına da ciddi olarak zarar verdiğinizi unutmayın. Anne-babaları sigara içen çocukların, her türlü solunum sistemi ve akciğer hastalığına yakalanma ihtimalinin daha yüksek olduğu, birçok araştırmanın ortak bulgusudur.

Yapılan diğer çalışmalar, gençliğinden itibaren sigara içen her iki kişiden birinin sigaraya bağlı sebepler yüzünden yaşamını kaybedeceğini saptamaktadır. 2030'dan itibaren, tüm dünyada her yıl 10 milyon kişi sigara bağlantılı ölümcül hastalıklara yakalanma riski taşımaktadır. Gelişmekte olan ülkelerde ise ölümlerin %70'i, sigara yüzünden meydana gelecektir.

Hayatın Bir Zevkinden Vazgeçmek

Sigara içenler arasındaki ortak görüş, "hayatta zevk alınan bir şeyden vazgeçmeye gerek olmadığı"dır. Bu görüşe sahip olanlar hayatı uzatmak için sigarayı bırakmanın hayatı güzelleştirmeyip tam tersine daraltacağını savunurlar. Oysa sigarayı bırakmaktaki amaç, esas olarak uzun yaşamak olmayıp, hayattan alman zevki artırmaktır. Çünkü sigara içen kişi şanslı olup 50-55 yaşlarını aştığı takdirde, hayatının son 10 yılını, yaşadığından zevk almasını engelleyecek sağlık problemleriyle mücadele ederek geçirecek demektir. Bu sebeple esas problem, hayatın süresini uzatmak olmayıp, yaşanılan sürenin kalitesini artırmaktır.

sigarayı bırakmak

Herhangi bir türde akciğer hastalığı olanların sigara içmesi ise intihar etmekten çok daha kötü bir durumdur. Çünkü bu kişilerin büyük çoğunluğu 50 yaşlarını aştıkları zaman, nefes almaktaki zorlukları sebebiyle ölümü bir kurtuluş gibi görmektedir.

Sigara ve Cinsellik

Sigaranın en büyük zararı cinsel hayat üzerinedir. Çünkü sigara damar çeperlerine verdiği zararla ve kolesterolü artırıcı etkisiyle damar tıkanmalarının en başta gelen sebebidir. Bu durum erkekleri kadınlardan biraz daha fazla ilgilendirmektedir.

Nasıl nikotin damar daraltıcı etkisiyle kalp kasına giden damarlarda spazma sebep oluyorsa, bütünü damarlar tarafından beslenen süngersi bir doku olan penise giden kan da aynı biçimde engellenir. Günde bir paket dolayında sigara içen bir erkeğin 50 yaşından sonra cinsel hayatından memnun olduğunu söylemesi için, ya soruyu anlamamış ya da bu işten çoktan vazgeçmiş olması gerekir.

Sigara ve Cinsellik

Bilindiği gibi sigara paketlerine yazılacak olan slogan uzun yıllar tartışma konusu olmuştur. Paketlerin üzerine önce "Sigara sağlığınıza zarar verebilir" diye yazılmış, daha sonra bu, "Yasal uyarı: Sağlığa zararlıdır"

şeklinde daha kesin bir ifadeye dönüştürülmüştür. Bu uyarı sigara içenleri ne ölçüde etkiliyor bilemiyoruz, ancak bizim önerimiz çok daha gerçekçi ve pratiktir. Sigaraların üzerine yazılması gereken, "Erkeklerde iktidarsızlığa, kadınlarda erken menopoza yol açtığı kanıtlanmıştır!" uyarışıdır.

SİGARA VE YOL AÇTIĞI HASTALIKLAR

Sigaranın neden olduğu hastalıklar, sırasıyla, kalp-damar hastalıkları, akciğer kanseri, solunum yolu hastalıkları, kronik nefes sorunları ve sigara bağlantılı çeşitli kanser türleridir (ağız, yemek borusu, gırtlak, rahim, mesane, böbrek kanseri). Görüldüğü gibi, sigara sebebiyle ortaya çıkanı bütün bu hastalıklar, başlıca önlenebilir ölüm nedenleridir.

Sigara içenlerin Akciğer Kanserinden Ölme İhtimalinin Sigara İçmeyenlerle Kıyaslanması

Sigara içen erkeklerde akciğer kanserinden ölme riski, sigara içmeyenlere göre 22 kez daha fazla; aynı şekilde bronşit ya da amfizem yüzünden ölme riski, 10 kez daha fazladır. Sigara içen kadınların akciğer kanserinden ölme riski, sigara içmeyenlere göre 12 kez daha fazla, bronşit ya da amfizem yüzünden ölme riski ise 10 kez daha fazladır.

sigaranın zararları

Sigarayı bıraktığınız takdirde, sigaraya bağlı bir sebeple ölme ihtimaliniz kendiliğinden azalmaktadır. Bu süre ne kadar uzarsa, yaşama şansınız o kadar artmakta ve 15 yıl sonra hiç sigara içmemiş kişilerle aynı düzeye gelmektedir. Ne kadar sigara içmiş olduğunuz çok az fark yarattığından, sigarayı bırakmak her zaman için anlam taşımaktadır. Şekil 21, ortalama ölçülerde sigara içen birinin sigara içmeyen birine kıyasla akciğer kanserinden ölme ihtimalini göstermektedir.

Ne kadar süre sigara içmiş olursanız olun, sigarayı bıraktığınız zaman, sigaraya bağlı bütün hastalıklara yakalanma riskiniz de azalmaktadır. Örneğin, sigara, kalp krizinden hayatı kaybetme riskini 3 kat artırmakta, ancak sigaranın bırakılmasıyla bu risk hızla azalmaktadır. 5 yıl sonunda sigaraya bağlı bir erken ölüm ihtimali yarı yarıya azalmakta, 15 yıl sonra ise tüm riskler önemli ölçüde ortadan kalmaktadır.

Sigara Fizyolojik Bağımlılık Yaratır

Sigara içenlerle ilgili araştırmalar, sigara içen her 5 kişiden 4'ünün sigarayı bırakmak istediğini, ancak buna teşebbüs edenlerden ancak dörtte birinin bunu başarabildiğini ortaya koymaktadır. Sigarayı bırakamayanlar ise gerçekte, sigarayı bırakırken yaşanan kesilme belirtileri ve bunların verdiği rahatsızlıkla başedemeyenlerdir.

SİGARAYI BIRAKMAK İÇİN BİR PROGRAM

Eğer sigarayı bırakmak için bir teşebbüste bulunmak istiyorsanız, aşağıdaki program size yardımcı olacaktır.

Sigaradan Vazgeçmek

Kişinin kendi isteği olmadıkça, sigaranın hatır için bırakılamayacağı unutulmamalıdır. Bir başka ifadeyle, "Sigarayı kendi isteğinizle bırakmak istiyor musunuz ve bu konuda çok kuvvetli bir istek duyuyor musunuz?" sorusuna, tereddütsüz, "EVET" cevabının verilmesi gerekir.

Birinci adım: Sigara içme alışkanlığınızı analiz edin. Bir tam gün boyunca yaktığınız her sigarayı ve hangi durumlarda içtiğinizi kaydedin. En az bir hafta süreyle çektiğiniz her nefesin sebebine dikkat edecek şekilde, sigaraya neden ihtiyaç duyduğunuzu gözlemleyin. Sigara içme alışkanlığınızın üzerinde düşünmeye başlamak, bırakmanızı kolaylaştıracaktır. Bu süreyi iki veya üç haftaya çıkartabilirsiniz.

İkinci adım: Kafanızın içinde bu işten geri dönüş olmadığı kararını kesinleştirin. Sigarayı neden bırakmak istediğiniz konusunda sebepleri bir kâğıda alt alta yazın. Bir başka sayfaya da, bıraktığınız takdirde yaşayacağınız iyi şeyleri yazın. Örneğin yemeğinizin tadını daha iyi alacaksınız, sabahları öksürmeden uyanacaksınız.

Gayretlerinizin karşılığını fazlasıyla alacağınıza kendinizi inandırın.

Üçüncü adım: Sigarayı hangi gün bırakacağınızı saptayın. Bu tarihi takviminize işaretleyin ve o günü hiçbir sebeple ertelemeden, sigarayı kesinlikle bırakın. Eğer bu kararınıza aile içinden veya yakın arkadaşlardan birini dahil edebilirseniz, zor geçecek ilk günler için önemli bir destek sağlamış olursunuz.

Eşlerin sigarayı bırakmaya birlikte karar vermeleri son derece olumlu sonuçlar verir. Çünkü sigara içmeyen birinin, sigara içen biriyle yaşaması son derece zordur. Ayrıca birlikte hareket etmek sosyal sorumluluk yarattığı için kişinin direncini artırır.

Sigarayı bıraktığınızı bütün tanıdıklarınıza söyleyin. Telefonda iş görüşmesi yaparken, konuyla doğrudan ilgilenmeyenleri bile kararınızdan haberdar edin. Böylece zayıf bir anınızda yenik düşme ihtimalinizi azaltırsınız.

Dördüncü adım: Sigarayı bıraktığınız ilk günlerde, sigaranın boşluğunu çiklet veya çekirdek gibi dilediğiniz bir şeyle doldurabilirsiniz. Sigara olmaksızın eliniz size boş geliyorsa, bu boşluğu tükenmez veya kurşunkalemle doldurun (Asla yanmayan bir sigarayla değil). Sigarayı bıraktığınız ilk bir hafta içinde kuvvetli bir iç sıkıntısı ve huzursuzluk duyacaksınız. Bundan, ancak hareket ederek kurtulabilirsiniz. Günlük programınızda yürüyüş için zaman ayırın. Gün içinde bunalırsanız, oda içinde yürüyün.

Günde mutlaka iki defa ılık duş alın. Eğer imkânınız varsa kendinize masaj yaptırın. Sauna da, imkânı olanların kullanabileceği iyi bir araçtır. Bütün bunlar, gevşemenize ve iç sıkıntınızı hafifletmenize yardımcı olacaktır. "Bir sigaradan bir şey çıkmaz," düşüncesini kafanızda öldürün. Çünkü gerçekte, "Bir sigara bütün gayretinizin ve prestijinizin sıfıra inmesidir", bunu kendinize kabul ettirin.

İş dönüşü arkadaşlarla barda iki kadeh içmek gibi, sigarayla anlam kazandığına inandığınız ve günlük hayatınızda sigarayla bütünleşmiş faaliyetlere, en az bir hafta (tercihen iki hafta) için ara verin. Çay, kahve ve içkinin sigarayla içilmezse zevk vermeyeceği düşüncesine kapılmayın. İki hafta sonra bunların hepsinden daha fazla zevk alacağınızdan emin olabilirsiniz. Çünkü sigaranın öldürdüğü koku ve tat duyunuz geri gelmeye başlayacak ve siz bunların gerçek lezzetini ve kokusunu yeniden keşfedeceksiniz.

Beşinci adım: Sigara içmemenin tadını çıkartın. Sigaradan tasarruf ettiğiniz parayla kendinize bir hediye alın. Almış olduğunuz birkaç kilonun, sigaradan kurtulmak karşılığında ödenmiş çok küçük bir bedel olduğunu düşünün. Çünkü bu kiloları hızla vereceksiniz. Yemek ve ağzınızı meşgul etmek ihtiyacınızı, düşük kalorili yiyecekler, meyve ve meyve suyuyla karşılamaya çalışın.

Unutmayın ki, sigarayı bırakmak konusundaki en zor dönem birinci haftadır. İç sıkıntısı ve sinirlilik bu süre içinde yoğun olarak hissedilir. Onu izleyen üç hafta içinde sıkıntı, huzursuzluk ve sinirlilik azalır. Sigara isteğinin şiddetini kaybetmesi ise sekiz hafta sürer. Bu süreyi geride bırakan kişi, çektiği sıkıntıyı hiçbir zaman unutmamalı ve ileride kendisinde sigaraya karşı doğacak bir isteği, ödediği bu bedeli hatırlayarak frenlemelidir.

Son bir uyarı da, sigarayı azaltacağına inananlara. Gerçek bir sigara tiryakisi için sigarayı bırakmaktan daha zor bir tek şey vardır, o da "sigarayı azaltmak". Çünkü sigaranın içindeki maddelerin, insan bedeninde bağlandığı reseptörler (alıcılar), bu maddeleri alamadıkları takdirde sebep oldukları salgılarla iç sıkıntısı ve huzursuzluk yaratmaktadır. Sigara bırakıldıktan bir süre sonra kendilerine bağlanan bu maddeleri unutan reseptörler, arada bir sigara içildiği takdirde bu maddeleri hatırlayarak kişinin sürekli bir iç sıkıntısı yaşamasına, kendisiyle mücadele etmesine ve tabii zayıf olduğu bir sırada da yenilmesine sebep olmaktadır. Bu sebeple sigarayı azaltarak zararlarından korunmaya çalışmak sadece ve sadece kişinin kendisini kandırmasıyla ve içilen sigaranın çok kısa bir süre sonra eski miktarına ulaşmasıyla sonuçlanır.

Sigara ve Sağlık
Bu makalenin telif hakkı ve tüm sorumlulukları yazara ait olup, şikayetler için lütfen bizimle iletişime geçiniz.
URL:
Etiketler:

Bu makale 4095 kez okundu

28.06.2014 tarihinde yazıldı
Reitix

Yorumlar

 • lalll
  02.07.2019

  erkek olsun kadın olsun eğer çocuk sahibi olmayı düşünüyorsa ve iyi birer ebeveyn olmak istiyorsa bebeği dünyaya gelmeden sigarasız hayata geçmelidir. iradesi kuvvetli olmayan bireyler için bağımlılığından bir daha başlamamak üzere kopmak zulüm olacağı için hiç tatmamak, hiç başlamamak en iyi seçimdir.

 • zesin1
  30.06.2019

  sigarasız hayatı destekleme vakıfları, dernekleri ya da herhangi bir kurum kuruluş sizin sigarayı bırakmanızı destekleyecek ve ihtiyacınız olan yardımı verecektir. bu topluluklardan kaçmak yerine kendinizi onlara emanet etmeniz hem sizin hem de sevdikleriniz için en doğru karar olacaktır.

 • hayati54
  15.06.2019

  sigara konusunda açılan savaşa sonuna kadar destek veriyorum ama yanlış kamu spotları üzerinden bu savaşın sürdürüldüğünü düşünüyorum. siz sigara içen birisine pahalı derseniz parasıyla değil mi der, sağlığını kaybediyorsun derseniz hani bir şeyim yok ki der. insan bağımlısı olduğu şeyi tüketebilmek için her türlü bahaneyi uydurabilen bir canlı. kimisi içince ölen bir yakınına benzetiyor kendini kimisi ise hayranı olduğu bir yıldıza. insanlara sigaranın aslında anti-karizmatik bir şey olduğunu ve hem görsel hem de kokusal olarak nasıl itici olduğunu göstermek gerek. bunun da yolu televizyonda sigaraları mozaiklemek değil çünkü o da merakı artırıyor

 • miyade09
  15.06.2019

  sigara içen kişilerin yapılarına bakacak olursanız ya maddi olarak durumu kötü insanlar, ya da karakter olarak çok güçlü olmayan insanlar sigara içiyorlar, istisnalar kaideyi bozmaz elbette ama sigaranın güçlü karakterlerin aksesuarı olduğu yalanı yıllarca kafalara işlendi, insanlar da halen bu tuzağa düşmeye devam ediyorlar

 • emre çakır
  15.06.2019

  insan bile bile kendine zarar verebilen bir canlı, kimisi müzik dinlerken bunu kendine fiziken zarar vererek yapıyor, kimisi dramatik filmler izleyerek bilinçli olarak kendini üzerek yapıyor, kimisi alkolle kimisi aşırı çok çalışarak kimisi ise sigara içerek. sigara ve alkol birer madde bağımlılığı olduğu için diğerlerinden ayrı bir yere konulmalı bence, insan aynı anda hem haz alıp hem de kendine zarar verebiliyorsa bu ancak bir tuzak olabilir çünkü

 • mmaajjesty
  12.06.2019

  Yurtdışında yolda yürürken bile sigara içmenin yasaklanması siz konusuyken burada kafe barlarda el altından sigara iciriliyor neden para kazanma hirsi burumus insanlarin gozunu de ondan. Saglik dusunen yok hic.

 • ilginim34
  13.05.2019

  sigara kokan krem olsa kimse almaz, sigara parfümü olsa bir kişi bile sıkmaz ama sigaranın bunca olumsuz yan etkisine rağmen insanlar kendilerine ve etraflarındakilere bu kötülüğü yapıyorlar işte

 • serkann
  13.05.2019

  streisand etkisi adında bir kavram var, buna göre bir bilgiyi ne kadar yasak olarak etiketleyip yayılmasını engellemeye çalışırsanız o kadar çok merak edilmiş oluyor ve o kadar çok kişi bunu öğrenmek istiyor. sigara da biraz böyle maalesef, bunun yanında içenler de çok güzel bir zıkkımmış gibi şöyle güzel böyle güzel diye yanlarına yandaş aradıkları için sigarayı içmeyenlere özendiriyorlar

 • torehan
  13.05.2019

  doğada bile bile kendine zarar veren insandan başka bir canlı daha yok diye biliyorum. bu zararların bir kısmı psikolojik, bir kısmı ise madde bağımlılığından kaynaklanıyor. dünya sağlık örgütü gibi organizasyonların neden sigara konusunda daha aktif olmadıklarını hiç anlayamamışımdır. sigaraya çoktan başlamış olanın sıkıntısını anlarım da hiç başlamamış olan birisinin artık bu beyin yıkamasının bir kurbanı olmaması gerek bence. sosyal medya, youtube, televizyon, sigara konusunda bence bitirici vuruşu yapmak isteseler yaparlar

 • yabanci
  30.04.2019

  çocukları sigaranın dumanından da sigaranın kendi ailesi tarafından tercih edildiği için çekici bir şey olabileceği fikrinden de uzak tutulması gerekiyor. sigara bir madde bağımlılığıdır ve aileler de sigara içiyorlarsa bile sigaraya özendirmeme konusunda döverim kırarım gibi korkutucu ifadeler yerine uzun uzun bu zıkkımın nasıl bir tehlike olduğunu ve kendilerinin bu tuzağa nasıl düştüklerini ve kurtulmaya çalıştıklarını izah etmeye çalışmaları gerek

 • erolakcay
  30.04.2019

  eskiden insanlar ev gibi kapalı alanlarda çocukları falan da varken sigara içmek konusunda daha da bilinçsizlerdi. neyse halen tam olarak sigaradan ve zararlarından kurtulamamış olsak da artık hiç olmazsa en sıkı tiryaki bile çocuğu ile film izlerken filmi durdurup balkona gidip sigarasını içiyor.

 • ilfidin
  28.02.2019

  sigara içen büyüklerin çocuklarına neden sigara içmeye hiç başlamamaları gerektiği konusunda daha sert davrandıkları da bu mantıkla açıklanabilir. sigaranın tuzağını en iyi bilen, daha önce o tuzağa düşmüş olan kişilerdir. ancak çocukların da tepkisi madem öyle sen neden içiyorsun olacağı için kendisi sigara içmeye devam eden bir anne ya da baba çocuğuna örnek olmak istiyorsa öncelikle kendisi sigarayı bırakmalıdır

 • Münevver71
  05.02.2019

  sigarayı bırakmak bir mantıklı kalma ve bilinçli olma hali olarak ifade edilebilir, yıllar geçse de ara ara gelen o isteğin aslında sürünerek ölmeye giden ilk adım olacağını bilmek demek

 • celile
  05.02.2019

  kimilerinde sigara isteği geçmeyebiliyor, bu da sigaranın keyif veren ve madde bağımlılığını artıran içeriklere sahip olmasından kaynaklanıyor. Milyarlarca dolarlık endüstri sigarayı insanlara nasıl daha çok içirebileceği üzerine yıllarca kafa yormuş, nikotin dışındaki her bir içeriğin de amacı tiryakiye bir sonraki sigarasını en erken yaktırabilmek

 • zeffina
  01.01.2019

  sigarayı bırakan insanların ortak söyledikleri şey de zaten bir kabustan uyanmış gibi rahatlamış ve hafiflemiş hissetmeleri, parasal getirilerden zaten bahsetmiyorum bile, sabah uyandığınızda göğsünüzde kabus gibi bir ağrı olmaması, gece yatarken çarpıntı paniği olmaması, merdiven çıkarken nefesinizin tıkanmaması, üstünüzün başınızın leş gibi sigara kokmaması, terazinin bir tarafında bu kadar fayda varken insanların tek yapmaları gereken bu madde bağımlılığından kurtulmak

 • eleman41
  15.09.2018

  dünya tarihinin en çok can alan sektörü olarak değerlendirmek lazım bunları, 50 yıldır milyonlarca insanı para kazanabilmek uğruna kendi maddelerine bağımlı kılarak sürünerek ölmelerine yol açtılar, bu saatten sonra da bunların üretecekleri elektronik zehirleri kullanacak kadar akılsız olanların aklına şaşarım ben

 • serdarc7
  15.09.2018

  nikotin bağımlılığını yenebilmek için elektronik sigara gibi daha az zararlı alternatiflerin çıkması sayesinde büyük sigara şirketleri de geri adım atmış gibi durup kendi elektronik sigaralarını üretmeye başladılar ama madde bağımlılığı konusunda hepsinin ne kadar istekli olduğunu da unutmamak lazım

 • iremyağmur
  15.09.2018

  bir insanın kendi vücuduna yapabileceği en kötü şey sigara içmektir, yeni sigaralarda da sanki madde bağımlılığını çok daha hızlandıran maddeler mi var nedir, 40 yılın başında 1 tane yerli sigara içen bir arkadaşım bir haftada yabancı sigara tiryakisi olup paket almaya başladı

 • kaptan64
  28.06.2018

  bir sürü kamu spotu ile daha hala içenlere şaşıyorum. bırakmak isteyen için devlet o kadar yardımcı oluyor ki. tek yapmanız gereken istemek.

 • sylvia
  19.05.2018

  Kamu spotu dönüp duruyor film aralarında. Iki farklı reklam filmi sanırım. Biri oldukça etkili fakat diğeri çok acemice olmuş.

 • Behlül.Özçelik
  17.05.2018

  sigarayı bırakmak öncelikle bir kabullenme durumu olmalıdır, bundan sonrası için sigara yok demek ve önceki arkadaşın da dediği gibi bununla mutlu olunmaya çalışılmalıdır. Sağlıksal ya da maddi getirileri zaten zamanla farkediliyor ve bunlar motive edici hususlar oluyorlar, dumanın da her türlüsünden uzak durmak en sağlıklısı

 • elgin.akpinar
  17.05.2018

  sigarayı brıakanların yıllar sonra puroya başladıklarını görüyorum, içlerine çekmeseler bile sanırım hayat boyu geçmeyen bir duman ihtiyacı oluyor ve vicdanları ile alaşarak içlerine çekmeyecekleri bir dumanı kullanarak bu duman ihtiyaçlarını gideriyorlar

 • sasuke
  17.05.2018

  sigaranın boşluğunu herhangi bir şey ile doldurmaya çalışırsanız sigaranın yerini tutmadığını farkedince mutsuzluğunuz artar, spor zaten olması gereken bir aktivitedir, ama sigarayı bırakma sürecini de kolaylaştırıyor diye düşünerek bağımsız olarak özellikle kardiyo yapın, ama ne yemek ne şeker sigaranın yerini doldursun diye koymayın, hatta yeri boş kaldı diye mutlu olun ve kendinizle gurur duyun

 • cemre.kutluay
  13.04.2018

  sigarayı bıraktığınızda hissedeceğiniz boşluğu spor ile doldurabilirsiniz, bu sayede hem daha sağlıklı hem de daha mutlu olabilirsiniz. Üstelik mesela kas mı yapmak istiyorsunuz, bu çok keyifli bir motivasyon olabilir çünkü daha çok sigara içerek hiçbir yerinizi geliştiremezsiniz hatta ciğerlerinizi daha da üzersiniz ama spor yaparak çok daha güzel bir hayata geçiş yapabilirsiniz

 • volkanoxfb
  01.11.2014

  Ne alakası var şimdi sigarayı bırakmak ile yiyecek, içecek bırakmak arasında. Sigara ile her an birliktesin. Uyandığın an, yemek sonrası, içki ile, kahve ile yatmadan önce ve daha birçok sayamayacağım zaman… şimdi tutmuş atıyorum bir pizza ile ya da kahve ile sigarayı aynı görmemi bekliyorsun. Sence bu mantıklı bir yaklaşım mı???

 • prens
  28.10.2014

  Sigarayı bırakmak zordur. Aslında alıştığın herhangi bir şeyi bırakmak zordur. Bu yüzden de sigarayı çok da büyütmemek gerek gözümüzde. Yani çok sevdiğin bir yiyeceği ya da içeceği artık hiç içemeyeceğini bilmek insanı korkutur elbet.

 • capsverlan
  27.10.2014

  şu sigarayı bıraktım deyip de bırakanlar nasıl bırakıyor anlamıyorum. onlar mı garip ben mi garibim onu da anlamış deilim.

 • bennu
  17.10.2014

  sigarayı falan bıraktırmam ben size gençler, herkes bırakıyor zaten, bi sigara içen ben kalıcam diye korkmaya başladım

 • marmaramus
  17.10.2014

  yeterince sağlıklı bir organizasyon yapabilirsek site yöneticilerini de bilgilendirip destek isteyebiliriz hatta, somut önerilerinizi paylaşın sigarayı bırakmak isteyen arkadaşlar :)

 • viyanali55
  17.10.2014

  bu sayfaya düşenler büyük bir ihtimalle sigaranın sağlığa zararlarını iyice kanıksayarak sigarayı bırakma eğilimde olanlar. bir sayfada buluşsak da aynı anda sigarayı bıraksak, birbirimize destek olsak aslında reitix sigarayı bırakan üyeler topluluğu olarak?

 • mehmet can
  17.10.2014

  bence o fotoğrafta kadın sigara içiyor zaten :)

 • watersea
  10.10.2014

  cinsellik konulu fotoğrafta daha çok adam trip atıyor gibi olmuş :)

Bu yazıya siz de yorum yapabilirsiniz

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.