4.00 / 2 oy

Rüya Nedir?

Her insan uyurken rüya görür. Bazı insanlar, rüyalarının silik izler bırakması dolayısıyla rüya görmediklerini sanırlar. Oysa her insanın kişiliğinde bulduğu bir olaydır. Aslında rüyalar bütün canlılıklarına rağmen çabuk unutulurlar. En eski zamanlardan beri kadın, erkek herkes gece gördükleri rüyalardan söz etmişlerdir; bunları yakınlarına ve dostlarına anlatmışlar, karmakarışık olmalarına ve çok kez günlük durumlar ve kişisel çıkarlarla ilgili görülmemelerine rağmen bunları yorumlamaya çalışmışlardır. Rüyalar, uyku sırasında rüya görenin birtakım görme hayallerinden başka bir şey değildir. Rüyada muhayyile uyanık halde olandan çok daha güçlü, daha renkli, daha kişisel bir özellik gösterir. Rüya halinde olan insan beden bakımından değil, ama özellikle ruhsal bakımdan bütün çıplaklığı ve içtenliği ile görülür. Rüya âleminde uzaklıklar, yerler, tarihler çok kısaltılmış olarak birkaç saniye ve dakika içinde değişmiş biçimlerde idrak edilir.

rüya

Çocuklarda ve hayvanlarda bile söz konusu edilen rüyaların terkipleri son derece zengin ve değişiktir. Bazılarında kargaşalık çok olduğu halde, bazılarında da günlük olayların sahneleri vardır. Rüya konusu üzerinde en çok Freud tarafından psikanaliz çerçevesinde durulmuştur. Freud'a göre rüya, uyku hayatımızda değerler ve anlamlarla dolu psikolojik bir olaydır. Rüyanın gelecek olaylarla bir ilgili yoktur. Bilinçli olmayan hayallerimiz, yani uyanıklık halinde serbestçe açıklanamayan öz ihtiyaçlarımız ve dürtülerimizle ilgili bulunması bakımından bilinçaltı dünyasının incelenmesinde en iyi araçlardan biridir. İnsanda bilinmeyen ve kapalı eğilimleri meydana çıkaran ve uykunun bekçisi olan bir araçtır. Uyanıklık halinden arta kalan heyecanları gerçekleştiren biyolojik ve psikolojik bir fonksiyondur. Rüyaların malzemesini bilincimizin yüzeyine kadar çıkarmayan taslak halindeki heyecanlar ve irade dışı düşünceler meydana getirir. Rüya psikolojik bir fenomen olduğuna göre açıklanması da psikolojik nitelikte olacaktır.

Serbest çağrışım metoduna göre rüyalar incelendiği zaman daima ruhun derinliklerine ait bir istedin dinamizmi ortaya çıkar. Bu konuda özellikle çocuk rüyaları özellikler taşır. Bunlarda rüyalar, gündüzleri tatmin edilmeyen istekleri doğrudan doğruya gerçekleştirirler. Çocuk rüyalarında biçim ve kalıp değiştirme söz konusu değildir; yani rüyanın dış görünümü ile içsel unsurları arasındaki ilişkilerde anlamsız bir biçim ve değiştirme olmaz. Çocukta üst benlik yeter derecede organize değildir. Bundan ötürü sansür mekanizmasındaki zayıflık dolayısıyla bilinçaltı alandaki kompleksler hiçbir değişikliğe uğramadan oldukları gibi bilinç yüzüne çıkarlar. Oysa erginde ahlâk ve sosyal kontrolü yapabilen ve bilince baskı emrini veren çok kuvvetli bir üst benlik, sansür ve baskı mekanizmasını iyi bir biçimde yürütür. Bundan dolayı bilinçaltında taşmak için fırsat ve yol bekleyen bir kompleks üst benliğin eleştiri ve kontrolünden geçmeden bilinç yüzüne çıkmaz. Bu tersleme ve kontrol kompleksi bilinçaltı ile üst benlik arasında kuvvetli bir çatışma yaratır; bu da korku ve sıkıntılara, suçluluk duygularına sebep olur. Bütün bu ruhsal huzursuzluk verici sıkıntılardan kurtulma, bilinç alanında komplekslerle üst benlik arasında meydana gelen çatışmalardan korunmak için kompleksin örtülerek maskelenmesi yüzünden önlenir. Rüyanın cinsel olaylar üzerinde de etkisi vardır. Rüya sırasında bütün cinsel istekler, bilinç yüzüne çıkabilir.

Rüya Nedir?
Bu makalenin telif hakkı ve tüm sorumlulukları yazara ait olup, şikayetler için lütfen bizimle iletişime geçiniz.
URL:
Etiketler:

Bu makale 1526 kez okundu

7.2.2014 tarihinde yazıldı
Reitix

Yorumlar

 • neden_84
  neden_84
  24.8.2018

  gerçek yaşantımızda olan olayları da çoğunlukla unutuyoruz, örneğin gayet bilinçli bir hareket olan evin kapısını kilitleme eylemini yapmayı unutmuyoruz ama yapıp yapmadığımızı unutabiliyoruz, rüyalar konusunda da bazı rüyalarımızı hiç unutmadığımızı ama bazılarını ise hatılayamamamız çok enteresan

 • ozdines
  ozdines
  11.7.2018

  bütün rüyalarımızı gerçek hatıralarımız gibi hatırlasak acaba ne olurdu ya da acaba neden hepsi anında siliniyor ve unutuluyor, acaba çok fazla oldukları için harddisk mi kaldırmıyor? :)

 • arif
  arif
  11.7.2018

  benim halen anlam veremediğim en gizemli konuların başında rüyalar geliyor, bunu ben düşünmüş ya da bu senaryoları ben yazmış olamam diyorum ama bir başkası da olmadığı çok açık, inanılmaz gerçekçi ve gizemli

 • can03
  can03
  4.4.2018

  kimi rüyalar gerçekten çok net ve akılda kalıcı oluyor, yorgunluk düzeyi ve uyku evresiyle ilgili sanırım

 • hakanbeys12
  hakanbeys12
  30.5.2016

  camı açıp poponuzun da açık bırakılmasıyla daha da eğlenceli rüyalar üretebileceğiniz rivayet edilir. bu bilinçaltı ne enteresan bir şey değil mi?

 • enricos
  enricos
  3.6.2015

  Ruya kabus olmadigi surece görülesi bir seydir.

 • leylaa
  leylaa
  28.5.2015

  rüya konusunda en yaratıcı filmi de ekleyelim: inception izlemeyen varsa çok şey kaçırır

 • canergemveren
  canergemveren
  5.11.2014

  bir de rüyadan uyanan erkeklerin mütemadiyen hazır ol vaziyetinde uyanmaları sendromu vardır ki bu kişiler günün ilk çişini eğilerek yapmak durumunda kalmaları ile kahvaltı masasına gidinceye kadarki süreç içerisinde tekrar normal boyutlarına dönerler

 • cuneytmertayak
  cuneytmertayak
  5.11.2014

  uyurken bilinçaltımızda gezinen böcüklerin bize izlettikleri filmlerdir, çok korkunç olanlara kabus, edepsiz olanlara ise rüyalanmak denir.

 • morhan
  morhan
  27.10.2014

  bir de rüyalanmak vardır ki o bambaşka bir durumdur, halk arasında kamyon devirmek olarak da bilinir

Bu yazıya siz de yorum yapabilirsiniz