2.4.2014
4.50 / 10 oy

Richard Wagner Kimdir?

Richard Wagner'in Hayatı

Doğum: 1813

Ölüm: 1883, 69 yaşında

Alman bestecidir.

Richard Wagner

Richard Wagner tiyatrocu bir ailede büyüdü; 15 yaşına kadar bir besteciden çok oyun yazarı olacağı düşünülüyordu. Sonuçta, kendi bestelediği operaların sözlerini ve müziğini yazarak her iki işi de yapmış oldu.

Wagner, Leipzig Üniversitesinde müzik eğitimi aldı ama işi asıl öğrendiği yer, çalıştığı Alman operalarıdır. İlk opera besteleme girişimleri başarısızlıkla sonuçlandı. Daha sonra Rienzi ve Uçan Hollandalı başarılı olunca, şansı döndü.

Wagner sıradan operayla yetinemiyordu. Bütün sanat dallarını bir müzikal dramada birleştirecek bir tür arayışındaydı. 1853'te Alman efsanelerini temel alan dört müzikal dramadan oluşan bir seri olan Nibelunghırın Yüzüğü'nü yazmaya başladı. Bu muhteşem yapıt, Wagner'in gelmiş geçmiş en büyük müzik dahilerinden biri olduğunu gösterdi. Wagner tiyatroya da en az müziğe duyduğu kadar ilgi duyuyordu. 1876'da Almanya, Bayreuth'ta kendi operasını açtı; Nihelungların Yüzüğü ilk olarak burada sahnelendi.

Richard Wagner Kimdir?
Bu makalenin telif hakkı ve tüm sorumlulukları yazara ait olup, şikayetler için lütfen bizimle iletişime geçiniz.
URL:
Etiketler:

Bu makale 1413 kez okundu

2.4.2014 tarihinde yazıldı
Reitix

Yorumlar

 • oya
  oya
  10.8.2018

  ilginç karakteristik bestelerin sahibi. hal böyle olunca dinleyici kitlesi de oldukça ilginçleşmiştir. geniş bir skalaya sahip dinleyici kitlesi ile karşımıza çıkmaktadır.

 • emredemirbilek
  29.9.2014

  faşist olmayan çılgın insanları da etkilemiştir, insanları damgalamayalım

 • morhan
  morhan
  24.9.2014

  çok sayıda psikopat ve faşisti etkilemiş, belki de günümüz dünyasının şekillenmesine katkı sağlamıştır

Bu yazıya siz de yorum yapabilirsiniz