8.5.2016
5.00 / 1 oy

Reklamcılıkta Metafor Kullanımı

Reklam Fotoğrafçılığı ve Metaforlar

Bir kavramın başka bir kavramı nitelemesi olan eğretileme (metafor), reklamlarda ileti tasarımlarında oldukça sık uygulanan bir anlatım biçimidir.

Metafor Nedir?

Metaformarıın reklamcılıkta sık kullanılmasının nedenleri arasında hedef kitlenin reklamı yapılan ürün ya da markaya dikkatinin daha kolay çekilmesinde, iletide yaratılmaya çalışılan anlama vurgu yapılmasını desteklemedeki olumlu etkisini sayabiliriz.

metafor

Metafor anlam oluşturmada benzerlik ve farklılığı aynı anda kullanır.

Metafor Örnekleri

Erdal marka ayakkabı cilasının otomobil içerisinde çekilmiş reklam fotoğrafında, ürünün parlatma özelliği dikiz aynası yerine parlatılmış bir ayakkabı kullanılarak gösterilmiştir. Ayna gibi parlak cila eğretilemesi (metafor) kullanılan mesajda ayakkabı o kadar parlaktır ki arkadaki aracın yansıması tıpkı aynada olduğu gibi net bir biçimde görülebilmektedir.

Lassa reklamında otomobilin lastikleri yerine bal kabağı yerleştirilerek eğretileme yapılmıştır. Tüketicilere kış mevsiminde kaygan zeminlerde güvenli bir sürüş için kış lastikleri kullanma çağrısı yaparken dişleri erimiş lastikler için kullanılan "kabak" benzetmesine atfen tatlı kabağı görsel açıdan dikkat çekmek için lastik yerine kullanılmış.

Reklamcılıkta Metafor Kullanımı
Bu makalenin telif hakkı ve tüm sorumlulukları yazara ait olup, şikayetler için lütfen bizimle iletişime geçiniz.
URL:
Etiketler:

Bu makale 3105 kez okundu

8.5.2016 tarihinde yazıldı
Reitix

Yorumlar

 • zaferturan53
  zaferturan53
  11.7.2018

  ikili konuşmalarda bile metafor yaparken kime yaptığınıza dikkat edin artık çünkü hem kıt hem de anlayışsız çok garip insanlar var, anlamadığı gibi anlamaya da çalışmadan dalabilirler

 • can03
  can03
  6.6.2018

  metafor için karşındakinin de ince düşünebilecek kadar flexible bir zihne sahip olması ve yeterli background'a sahip olması gerekiyor, bir de bu kadar gergin bir millet içinde kime metafor yaptığınıza dikkat edin

 • sco
  sco
  24.5.2017

  akılda kalıcı olmasını istediğimiz her durumu metafor kullanarak çözebiliriz. bu görsel işitsel olabilir.

 • mkemal
  mkemal
  17.5.2016

  daha ironi nedir anlamayan izleyiciye bir de metafor yaparsak fazla gelir, en iyisi nüktedan şakalarla yetinmek

Bu yazıya siz de yorum yapabilirsiniz