28.4.2016
5.00 / 1 oy

Reklam Fotoğrafçısı ve Ekibi

Reklam Fotoğrafçılığı için Gerekli Ekip

Reklam sektörü içerisindeki çeşitli mesleki uygulama alanlarından biri olan reklam fotoğrafçılığı aynı zamanda fotoğraf çekmenin profesyonel bir uğraş olarak icra edildiği birkaç alandan biridir. Reklam fotoğrafçılığı yapabilmek için bu alanda alınmış bir diploma sahibi (doktor, avukat, mühendis vb. alanlarında olduğu gibi) olma niteliği pek aranmamaktadır. Bunun yanında Türkiye'de reklam fotoğrafçılığı yapanlarla yapılan ikili görüşmelerde reklam fotoğrafçılarının sahip olması gereken nitelikler şöyle sıralanmaktadır.

reklam fotoğrafçılığı

a- Reklam fotoğrafçısı iyi derecede fotoğraf bilgisine sahip olmalıdır. Işık, kompozisyon ve teknik malzemeleri kullanarak, verilen taslağı fotoğraf diline etkin bir biçimde aktarabilme yetisine sahip olmalıdır,

b- Yaratıcı (Kreatif) özelliği gelişmiş olmalıdır. Her reklam fotoğrafı içinde muhakkak yaratıcılık barındırmalıdır. Yaratıcı çözümler kimi zaman reklam ajansı tarafından bir taslak (layout) ile fotoğrafçıya sunulsa da fotoğrafçının her yeni duruma göre söyleyecek bir sözü ve görüşü olmalıdır. Kimi reklam

çalışmalarında yaratıcılık, tamamen fotoğrafçının iş deneyimine, bilgisine, sitiline bırakılabilir. Böyle bir çalışmada tercih sebebi olabilmek fotoğrafçının bu özelliğini kullanabilme yetisine bağlıdır.

c- Kendini ifade edebilme yeteneğinin gelişmiş olmalıdır. Reklam fotoğrafçılığı mesleğinin tüm süreçlerinde bu özelliğe fazlaca ihtiyaç duyulmaktadır. Ajans ve müşteri ile olan ilişkilerde, kendi ekibinde bulunan personel ya da reklam prodüksiyonu içerisinde görev alan oyuncu, model, ışıkçı, stilist gibi diğer kişilerle olan ilişkileri, işin başarılı bir biçimde yürütülmesinde fayda sağlayacaktır.

d- Ekip çalışmasına yatkın olmalıdır. Reklam fotoğrafçılığı bireysel olarak yürütülen bir meslek değildir. Reklam, fikir sürecinden yayımlanma sürecine kadar, farklı meslek gruplarından bireylerin, kendi mesleki deneyimleri ve yaratıcılıklarını ortaya koyarak sürece eklemlendikleri bir ekip çalışması sonucu ortaya çıkmaktadır.

e- Reklam fotoğrafçıları ticareti de bilmelidir. Profesyonel bir meslek uygulaması olarak reklam fotoğrafçılığının ticari yönü de önemlidir Rekabet ortamı içerisinde başarılı olabilmek için sadece iyi ve yaratıcı fotoğraflar çekebilmek yeterli değildir. Bu mesleği yürütebilmek için ticari ilişkilerde başarılı olabilmek, ilişkileri, bir bakıma bu konudaki başarıyla da doğru orantılıdır. Kendini sunma (presentasyon), teklif hazırlama, verilen bütçe doğrultusunda işi sürdürebilme, gerektiğinde prodüksiyon için gerekli harcamaları yapma, çalışan elemanların ücretlerini ödeme, teknik malzeme yatırımı yapma ve belki de bu işin en zor aşamalarından biri olarak yapılan iş karşılığı alınacak ücretin tahsil edilmesi ve kazançlı bir çalışma yürütebilmek bu mesleğin ticari yönleridir. İyi bir reklam fotoğrafçısı olmasına rağmen ticari yönü zayıf fotoğrafçıların bu mesleği devam ettirme konusunda başarılı olamadıkları görülmektedir.

f- Çekim yaptığı konulara yönelik olarak bir hayat görüşü ve görgüsü olmalıdır. Örneğin moda fotoğrafı çeken bir fotoğrafçının modayı takip etmesi, hangi kıyafetin hangi ayakkabı ile daha uygun olacağı ya da nasıl bir makyaj yapılması konusunda bir fikri olmalıdır. Yemek çeken bir fotoğrafçının çatal ve bıçağın yeri, şarap çekiminde mantarın kapağının şişenin üzerinde olmaması gibi fotoğrafı çekilen her konuya göre değişebilecek bazı görgü kurallarının fotoğrafçı tarafından bilinmesi, fotoğrafın yanlış bir mesaj vermemesi için çok önemlidir. Bu konuda reklam fotoğrafçıları bazen çekim yapılan konuya göre uzmanlaşmış stilistlerle çalışmalarına rağmen, neyin nerede bulunacağı ve nasıl görüneceği konusunda bilgi ve fikir sahibi olmaları gerekmektedir

Reklam fotoğrafçılığı mesleği, bireysellikten öte bir ekip tarafından icra edilen bir alandır. Bu ekip çalışması içerisinde fotoğrafçı, ajans yaratıcı grubu içerisinde yer alan yaratıcı yönetmen, sanat yönetmeni, prodüktör, müşteri ilişkileri temsilcisi, grafiker gibi kişilerin yanı sıra ajans dışından bağımsız olarak çalışan stilist, ışıkçı gibi farklı mesleki deneyimleri olan kişilerle çalışmaktadır. Türkiye'de çok fazla gelişmiş bir uygulama olmamasına rağmen Batı ülkelerinin birçoğunda reklam fotoğrafçılarının ajans ve müşterilerle ilişkilerini düzenleyen, idari ve mali konulardaki işlerin takibini yürüten temsilcisi (represented bulunmaktadır. Bunun yanında yine fotoğrafçının iş yoğunluğuna göre kendi bünyesinde oluşturduğu ve sürekli çalıştığı bir ekibi de bulunabilir. Bu kişiler ve görevleri şunlardır:

1. Asistan: ileri bir düzeyde fotoğraf bilgisi ve deneyimi olan, fotoğrafçıyı ve tarzını iyi tanıyan, çekimlerde onun en büyük yardımcısı olan yardımcı personeldir. 1. Asistan yerine göre çekim setini hazır hale getirir. Uygun kamera açısının belirlenmesi, ışık hazırlığı, çekimde görev alan diğer yardımcı personelin koordinasyonunu sağlamak ve bunlar için gerektiğinde insiyatıf kullanmak görevleri arasındadır.

2. Asistan: Reklam fotoğrafçısının iş yoğunluğuna bağlı olarak birden fazla asistanı olabilir. 2. asistan olarak görev yapan yardımcı personel iş akışı içerisinde çekim hazırlıkları, çekim setinin hazırlanması vb. konularda 1. asistana yardımcı olmaktadır.

Bilgisayar Operatörü: Dijital fotoğraf tekniklerinin reklam fotoğrafçılığı mesleğinin uygulanmasında kullanımının artması ile birlikte reklam fotoğrafçılarının bünyelerinde bilgisayar operatörleri de görev yapmaya başlamıştır. Bu kişilerin temel görevleri çekim sonrası fotoğrafların bilgisayar ortamında işlenmesi olarak tabir edilen rötüş, renk dengeleme, keskinleştirme, kesme ve birleştirme vb. işlemlerini yapmaktır. Bunun yanında fotoğrafçının tercihine bağlı olarak bu personel çekimlere de katılarak çekilen fotoğrafların çekim anında bilgisayar ortamına kaydedilmesiyle birlikte renk konusunda çok hassas ürünlerin rengi konusunda ajans temsilcisi ya da müşteriden onay alınmasına katkıda bulunur. Bazı durumlarda çekim anında çözülmesi gereken teknik bir problemin bilgisayar ortamında daha kolay ve kısa sürede çözülebileceği konusunda fotoğrafçının fikir alışverişinde bulunduğu fotoğraf işlemede kullanılan yazılımları etkin ve yaratıcı bir biçimde kullanan yardımcı personeldir.

Sekreter: Fotoğrafçının iş yoğunluğuna bağlı olarak istihdam edilen ve görevi daha çok büro içi ve dışı işleri takip ve koordine etmek olan yardımcı personeldir iç ve dış iletişimin koordinasyonu sağlamak. Telefon, faks, e-posta gibi iletişim araçlarını kullanmanın yanı sıra kargo alma-gönderme, işlerin belli bir takvimde yürütülmesini sağlama gibi görevleri de bulunmaktadır.

Işıkçı: Reklam fotoğrafçıları fotoğrafta yaratılmak istenen ışık durumunu genelde kendi aydınlatma kaynaklarını kullanarak kendisi düzenler. Bunun yanında bazı büyük prodüksiyonlarda ve çok özel aydınlatma koşularının sağlanması gereken durumlarda bu konuda teknik malzeme ve personel hizmeti veren kişi ve kuruluşlardan destek alınabilmektedir. Işıkçı olarak bilinen kişinin görevi, fotoğrafta yaratılmak istenen atmosfere uygun olarak aydınlatma yapılmasında ışık kaynaklarının sayısını, yönünü ve şiddetini fotoğrafçının istekleri doğrultusunda düzenlemede yardımcı olmaktır. .

Stilist: Stilistler reklam fotoğrafı için verilen taslak çizimine bağlı olarak fotoğrafta verilmek istenen havaya uygun kompozisyon düzenlemelerinde fotoğrafçıya yardımcı olur. Kompozisyon düzenlemesi içerisinde çerçevede görüneceklerin yeri ve konumu, kullanılacak malzemelerin seçimi, birbirleriyle olan ilişkileri, uyumu ve en estetik görünümü elde etmede görüş ve önerileriyle çekimin başarılı geçmesine katkıda bulunurlar. Stilistler de ihtiyaç bulundukça fotoğrafçının kadrosuna dışarıdan destek olurlar. Bunun yanında stilistler genel olarak saç stilisti, yemek stilisti, moda stilisti, iç mekan stilisti gibi uzmanlaştıkları alanlar ile anılırlar.

Reklam Fotoğrafçısı ve Ekibi
Bu makalenin telif hakkı ve tüm sorumlulukları yazara ait olup, şikayetler için lütfen bizimle iletişime geçiniz.
URL:
Etiketler:

Bu makale 1031 kez okundu

28.4.2016 tarihinde yazıldı
Reitix

Yorumlar

 • derman
  derman
  9.2.2018

  reklam fotoğraflarının ve videolarının hazırlanma süreçlerini internetten paylaşan kanallar var, kesinlikle çok keyifli ve eğlenceli bir ekip çalışmasına benziyor ve herkesin işini gücünü bırakıp reklam sektörüne giresi geliyor, ama daha seçici izleyecek olursanız aslında süreci yöneten ve ne elde etmek istediğini bilen sadece 1 kişi oluyor ve gerisinin eğlenmeye gelmiş gibi yüz ifadeleri var :)

 • A.Akbaş
  A.Akbaş
  17.3.2017

  iyi araştırmak lazım bazen ekip dediğiniz tek kişiden oluşmakta ve işleri yıllara yaymakta.

 • colens-85
  colens-85
  8.5.2016

  fotoğraf hizmeti veren reklam ajanslarının genellikle outsource olarak temin etmeyi seçtikleri bir ekiptir çünkü tamamına maaş vermeye kalkarsan sigortası yemeği derken işletmeyi batırmanız mümkündür

Bu yazıya siz de yorum yapabilirsiniz