13.1.2014
4.60 / 15 oy

Refleks Nedir?

Dar anlamda refleks, sinirlerin tahrik olması sonunda adalelerin irade dışında gerilmesi ve gevşemesidir. Refleksin meydana geldiği organlara uygun olarak bunu, deri refleksi (ayak topuğunun kaşınması ile ayak parmaklarının bükülmesi gibi), sümüksel zar refleksi (ağız boşluğunun arka tarafına dokunulduğu zaman boğazda meydana gelen hareketler), kiriş bağlan refleksi (dizlerdeki refleks), gözbebeği refleksi (ışık geldiği zaman gözbebeğinin daralması) gibi türlü bölümlere ayırmak mümkündür. Reflekslerin incelenmesi ya da anormal reflekslerin ortaya çıkması. sinir hastalıklarının teşhisi bakımından tıpta büyük önem taşır (örneğin, gözbebeğinin bir noktaya takılması, belkemiği hastalıklarında diz refleksinin olmaması, histeride boğaz refleksinin kaybolması gibi). Genel olarak refleksler, canlı için önemli bir olaya (kirpiklerin kapanması ile gözün korunması, emme ve yutma refleksi ile meme çocuğunun beslenmesi, abdestin boşalması, kusma, i>k-sürme, burun çekme v.b.) yardım etmek amacı güden hareketlerdir.

refleks

Bütün bu reflekslerin hepsi doğuştan gelmedir. Bunun yanında sonradan kazanılan «şartlı refleksler» vardır ki, bunlar yeni psikolojik akımların temeli olarak psikoloji ve fizyolojide ayrı bir önem kazanmışlardır. Ünlü Rus fizyologu Pavlov klasik hayvan deneylerinde (köpekte salya ve mide suyunun ölçülmesi), yalnız yiyeceğin alınmasının değil, gösterilmesinin de ayni etkiyi yaptığını kanıtlamıştır. Ayrıca, belli aralıklarla ayni şeyi uzun süre yapmanın belli bir süre sonra, doğuştan gelen reflekslerin meydana getirdiği duyguları ve algıları meydana getirebileceğini, pratikli her uyarmanın şartlı bir refleks durumu ile sonuçlanabileceğini göstermiştir. Bechterew adlı bilgin de bu öğretiyi refleksoloji ile geliştirmiştir. Çıkardığı bazı sonuçları hayvanların insana aktararak, basit psikolojik olaylar ile en karmaşık ruhsal ve zihinsel etkinlikleri açıklamaya çalışmıştır. Ancak bu yoldan sağlanan sonuçlar yalnızca bazı basit ruhsal olayların (alışkanlık. öğrenme v.b.) meydana gelmesi bakımından önem kazanmıştır. Behavyorizm üzerinde çalışmış olan Watson ve onu izleyenler, daha az teorik ve hayata daha yakın bir yol tutarak, hayvan deneylerinden hareket edip. behavyorizmin temel kavramına varmış, belli tahrik ve belli durumlar üzerinde canlı varlığın davranışının kesin bir süre ve yer çerçevesinde gözlenmesinin, bilinç hipotezlerinin yardımına lüzum kalmaksızın biyolojik belirliliğin objektif psikolojisini geliştirdiği sonucuna varmıştır.

Refleks Nedir?
Bu makalenin telif hakkı ve tüm sorumlulukları yazara ait olup, şikayetler için lütfen bizimle iletişime geçiniz.
URL:
Etiketler:

Bu makale 2417 kez okundu

13.1.2014 tarihinde yazıldı
Reitix

Yorumlar

 • DunkinMunkin2
  DunkinMunkin2
  23.8.2018

  kuvvettir, çevikliktir. hem sizin hem de başkalarının hayatını kurtarabilir. sonradan kazanılabilir mi hayır. sadece olaylara karşı nasıl tepki verebileceğinizi önceden hesaplayabilirsiniz.

 • xuleldar
  xuleldar
  12.2.2018

  toplumsal refleks adında yeni bir kavram daha türedi yakın zamanlarda, son 10 yılda hayatımıza ne kadar da çok yeni kavram girmiş

 • omerryasarr
  omerryasarr
  28.11.2017

  Kadınların reflekslerinin gelişmiş olması önemli böylelikle zor durumlarda kolay tepki verebilirler.

 • yaseminemre
  yaseminemre
  17.3.2017

  günümüz Türkiye'sinde olmazsa olmazlardan. ne zaman bir sapık ile karşılaşacağınızı kestiremiyorsunuz zira.

 • denizil
  denizil
  7.2.2016

  Genellikle iyi bir durum olsa da şaka yapılmak istenen arkadaşın refleksleri kuvvetli ise bazen pek hoş sonuçlar vermeyebilir.

 • maltinok
  maltinok
  1.2.2016

  dize çekiçle vurulduğunda ayağın zıplaması örneğini kimse vermemiş hayret

 • faksu
  faksu
  24.9.2015

  Kontrol edilemeyen hareketler butunu.

 • urfalı
  urfalı
  14.5.2015

  kadınlar için öncelikli olması gereken hareket sistemidir. kapkaça-tacize anında yanıt verebilmek adına.

 • raskolnikov
  raskolnikov
  11.3.2015

  refleks yolda yürürken çantanızı almak isteyen kişiye anında tepki gösterebilmektir.

Bu yazıya siz de yorum yapabilirsiniz