20.6.2016
5.00 / 1 oy

RAW Dosya Formatı Nedir?

Fotoğrafçılık ve Raw Dosyalar

Ham haldeki görüntü algılayıcıdan RAW (ham) dosyası olarak alınır ve makine ayarlarına bağlı olarak ya sıkıştırılarak kaydedilir ya da doğrudan belleğe aktarılır. Ham görüntü algılayıcı bölümünde bahsettiğimiz gibi mozaik şeklindedir. Bu mozaikte henüz herhangi bir sayısal işlem yapılmadığından ana renkler dama tahtasındaki kareler gibi ayrık durumdadır. Bazı fotoğraf makinelerinde bu görüntü aynen belleğe aktarılabiliyor. Düşük seviyedeki kompakt modellerde ise sıkıştırma aşamasından geçmeden belleğe kaydetme seçeneği bulunmuyor.

RAW

RAW dosyasının bilgisayarda işlenmesi ve fotoğraf makinesinde uygulanan işlemlerin geri alınabilmesi mümkündür. Bu da görüntü üzerindeki hakimiyetimizi artırır. RAW formatı-nın tercih edilmesi sıkıştırma ile kaybedilen bazı detayların da korunmasını sağlar.

Popüler marka ve modelleri destekleyen ve RAW formatını tanıyan üreticilerin sundukları dışında programlar da var. Örneğin Adobe Photoshop CS bu desteği sağlıyor. Fakat Photoshop CS'nin RAW dosyaları işleme yöntemi fotoğraf makinesinin üreticisinin sunduğu programdan farklı olabiliyor. Ham fotoğraf üzerinde değişiklik yapabileceğiniz seçeneklerin sayısı da çok fazla değil.

RAW Dosya Formatı Nedir?
Bu makalenin telif hakkı ve tüm sorumlulukları yazara ait olup, şikayetler için lütfen bizimle iletişime geçiniz.
URL:
Etiketler:

Bu makale 816 kez okundu

20.6.2016 tarihinde yazıldı
Reitix

Yorumlar

  • mjd
    mjd
    9.4.2018

    dslr fotoğraf makineleri tarafından çekilen ve saklanması opsiyonel olarak sunulan ham görsellerin formatıdır. jpg ya da diğer formatlardan farklı olarak daha büyük boyutlu dosyalardır ve fotoğrafın çekim bilgilerini saklamaya ek olarak düzenlemeye daha müsait dosya türleridir

Bu yazıya siz de yorum yapabilirsiniz