03.02.2014
4.47 / 19 oy

Psikoteknik Nedir?

Psikoteknik, psikolojik bilgilerin ve tecrübelerin hayatın çeşitli alanlarına pratik olarak uygulanması anlamına gelir. Bu kavram özellikle psikolojik meslek uyumu araştırmaları bakımından yerleşmiş. Birinci Dünya Savasından sonra bazı ülkelerde «psikoteknik uyum yoklamaları» biçiminde endüstriye girmiştir. Bu konuda daha çok iş denemelerinden faydalanılmış ve bu denemelerde belli çalışma metodları bir dereceye kadar örnek deney olarak ele alınıp, bunlarda bulunan ya da bulunması gereken psikolojik fonksiyonların ve yeteneklerin anlaşılmasına çalışılmıştır. Daha sonra da deneme sonuçları her insanın başarısına göre değerlendirilmiş, çok sayıda denenmiş kişiler arasından belli meslek etkinlikleri için en uygun görülen kişiler bu yoldan seçilmiştir. Meslek çalışmasının gereklerine göre belli seçme metodları için çeşitli iş yoklamaları (testleri) uygulanmıştır. O zamanki genel kanıya göre, denenmiş çalışma metodlarının, bunları kullanmasını bilen ve gerekli ölçülere sahip bulunan herkes tarafından mümkündü. Uyum ve başarı yeteneğinin şematik olarak teşhis edilebileceği inancı ile uygulanan bu metodlara karşı uyanan şüphe, kişiliğin yapısının gittikçe daha iyi anlaşılması ve her şeye bütünlük psikolojisi açısından bakma gerekliliği dolayısıyla artmıştır.

psikoloji

Meslekteki başarı, yalnızca yeteneklere ve özel fonksiyonlara bağlı değildir. Bunda tüm kişiliğin payı vardır. Bu da, kişiliğin irade ve duygu yanının ve karakterin araştırılması zorunluğunu ortaya koyar. Böyle bir araştırma, geniş bir psikolojik incelemeyi ve psikolojik yorumlama metodları ile açıklamalarda bulunmayı gerektirir. Bundan dolayı söz konusu metodların uygulanmasının uzman kişilere bırakılması gerekliydi. Çünkü başka bilimlerde olduğu gibi gözlenen şeyin anlamlı yorumlanmasının bir öğretim temeline davanması şarttır. Bu çalışma metodunun değişmesi, kavramın da değişmesine sebep olmuştur. Bugün için «psikolojik intibak araştırmalarından» söz edilmektedir ve «psikoteknik» kavramı yalnızca tarihsel bir değer taşımaktadır.

Psikoteknik Nedir?
Bu makalenin telif hakkı ve tüm sorumlulukları yazara ait olup, şikayetler için lütfen bizimle iletişime geçiniz.
URL:
Etiketler:

Bu makale 2186 kez okundu

03.02.2014 tarihinde yazıldı
Reitix

Yorumlar

 • demetalev
  08.11.2018

  Tepki Hızı ve Koordinasyon Düzeyini ölçmeye yönelik yapılan testlerdir. sürücüler her 5 yılda bir yaptırmalıdır. fakat şu an uygulayan var mıdır bilmiyorum.

 • Nazan Hepcan
  23.01.2016

  Şu günlerde bir hayli popüler olan tekniktir. Hazır depresif kişi de çokken kaymağı hala tükenmeyen sektör.

 • gdemir
  11.12.2015

  poponuzdan element uydurmayın gözünüzü seveyim ya

 • deta
  25.05.2015

  bize somut deneyler ve akılda kalıcı sonuçlar lazım hocam

 • İ.Baydemir
  05.11.2014

  ilk defa duyuyorum ama güncel olarak kullanılan bir yöntem değil sanırım

Bu yazıya siz de yorum yapabilirsiniz

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.