05.02.2014
4.45 / 20 oy

Psikometri Nedir?

Ruhsal olayların açıklanmasında ve yorumlanmasında matematiğin ve istatistiğin kullanılması demek olan psikometri ile ilgili görüşler on sekizinci yüzyıldan bu yana ileri sürülmüştür. Bu konuda gözleme dayanan birçok açıklamalar yapılmıştır. En son olarak Alman bilim adamı Herbart, psikolojinin matematik üzerine kurulabileceğini belirtmiştir. Buna paralel olarak on dokuzuncu yüzyılda gene Avrupa'da istatistik işlemlerini sosyal olaylar üzerinde uygulayan ve buna «sosyal fizik» diyen bilim adamları ortaya çıkmıştır. Böylece insan davranışlarının araştırılmasında matematik - fizik metodlarının kullanılması yoluna girilmiştir. Uzun bir zaman sonra, on dokuzuncu yüzyılın sonlarında istatistik metodlarının psikolojiye de girdiği görüşmüştür. Bunun yanında psiko - fizik araştırmalar kullanılmaya ve uygulanmaya başlamıştır. İnsanlar üzerinde yapılan birçok deneylerden istatistik sonuçlar elde edilmiş ve bunlar matematik metodlar gereğince formüle edilmiştir.

psikoloji

Bu işlemlerin hedefi, psikolojinin kesin temeller üzerine oturtulmasıydı. Bununla birlikte, psikolojik olayların tek tek ayırdedilip değerlendirilmesinin mümkün olup olmayacağı konusunda şüpheler zaman zaman ileri sürülmüştü. Bu da, psişik hayatın asıl özelliğinin araştırılmasına götürmüştü. Bu konudaki görüşler çeşitlidir ve bugün bile tartışma konusu yapılmaktadır. Çok yaygın olan bir görüş gereğince, çağrışımların, duyguların ve tasarımların izole biçimde ayrı ayrı ele alınması, insanın ruhsal olaylarının genel görünüşüne aykırıdır. Bu kavramlar temel taşları sayılabilirse bile, psişik hayatın yapısı demek değildirler. Ama psikoloji alanındaki çalışmalarda bazı bilginler, karakterin yapısal ilkelerini araştırmışlar ve bu ilkeler üzerinde teker teker durmuşlardır. Bunun sonucu olarak da insan karakterinin değerlendirilmesinde istatistik rakamlarının verdiği sonuçlara dayanan ölçüler saptanmıştır. Bu konuda çeşitli istatistikler tutulmuş >e toplanmış, bunlara dayanılarak sonuçlara varılmaya çalışılmıştır. Böylece psikoloji istatistikleri adı altında yeni bir çalışma alanı ortaya çıkmıştır. Bazı psikologlar, bir insanın ruhsal durumunun ölçülmesinde, ya da bazı ruhsal niteliklerin saptanmasında bu istatistiklere dayanarak bulgular ortaya koymaya çalışmışlardır. Son yıllarda ruhsal olayların istatistik rakamları ile açıklanması eğiliminde olan bilim adamlarının sayısı oldukça azalmışsa da, bazı alanlarda gene psikoloji istatistikleri tutulmaktadır. Psikolojik olayların yorumlanmasında bu rakamlardan faydalanan bilim adamlarına gene rastlanmaktadır. Ancak bu, psikolojik araştırmaların çok dar bir alanını kapsamaktadır.

Psikometri Nedir?
Bu makalenin telif hakkı ve tüm sorumlulukları yazara ait olup, şikayetler için lütfen bizimle iletişime geçiniz.
URL:
Etiketler:

Bu makale 7145 kez okundu

05.02.2014 tarihinde yazıldı
Reitix

Yorumlar

 • fatih4545
  08.12.2016

  ilginç bir bilim dalıdır. herkesin bir nebze olsun ilgisini çekmeyi her daim başarmıştır.

 • filiz nahya
  10.06.2016

  Insanlrin psikolojisini olcer. Yanilticidir cunku her daim degisen duygu durum halleri vardir.

 • peri
  03.06.2016

  hacettepe üniversitesi ve ege üniversitesi'nde yüksek lisans programı bile vardır size ne kadar yabancı gelse de.

 • caner.bagci
  27.11.2014

  Bana da cok yabanci gelmiyor ama sayenizde daha detayli ogrenmis olduk tesekkurler

 • erhanc
  21.11.2014

  bugün psikiyatr tarafından telaffuz edilen kelimedir, bozuntuya vermedim ama aydınlanmak şart

 • Selda.Yamaç
  12.11.2014

  trigonometri ya da ekonometri gibi istatistiksel ve matematiksel psikoloji araştırmalarına psikometri denir, yerseniz

 • murattaha
  03.10.2014

  valla ilk defa duyuyorum, enteresan

Bu yazıya siz de yorum yapabilirsiniz

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.