30.01.2014
4.48 / 21 oy

Psikografi Nedir?

Bireysellik araştırmasının bir metodu olan psikografi, ayrımsal psikolojinin özünü meydana getirir.

düşünmek

Psikografi, çeşitli şemaların yardımı ile bireyde bulunan çeşitli özellikleri (nitelikler, yetenekler v.b.) psikolojik görüş açılarından kavramak, düzenlemek ve bir psikogram halinde ortaya koymak istemiştir. Bireyin yapısının nasıl meydana geldiği sorunu psikografi ile açıklanacaktı. Bundan başka psikografi, teşhis amaçlarına yardımcı olmak hedefi gütmüştür. Psikografinin atomcu temelini psikolog W. Stern çizmiştir. Bununla birlikte başta insanın bütünlüğüne yönelmiş yeni psikoloji olmak üzere, daha sonraki akımlar psikografiyi gereksiz duruma sokmuştur. Bütünlük psikolojisi, kişiliğin genel görünümünün birçok belirtilerden meydana gelmiş bir mozaikten ortaya çıkarılamayacağına, bir kişiliğin çeşitli özelliklerinin ancak birbirini etkilemiş olarak kavranabileceğine, izole bir biçimde anlaşılamayacağına işaret etmiştir. Bundan dolayı zamanımızda da kullanılmakta olan öğrenci gözlem fişlerinin, bir psikogram parçası olarak pek az değer taşıdığını belirtmek gereklidir. Bunların faydası ve işe yararlığı, daha çok öğrencileri üzerinde genel psikolojik acılardan düşünmek ve psikolojik nitelikteki soyut gözlemleri saptamak konusunda öğretmeni teşvik etmekten ileri gelir.

Psikografi Nedir?
Bu makalenin telif hakkı ve tüm sorumlulukları yazara ait olup, şikayetler için lütfen bizimle iletişime geçiniz.
URL:
Etiketler:

Bu makale 8624 kez okundu

30.01.2014 tarihinde yazıldı
Reitix

Yorumlar

  • ilhan_34
    15.12.2015

    ben biliyom bunu ya, hani akıllı adamlara saçma sapan resimler gösterip birşeylere benzetmelerini isteyerek deli ediyorlar ya o işte

  • erdal kocak
    15.11.2014

    çok acayipmiş ya

Bu yazıya siz de yorum yapabilirsiniz

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.