25.01.2014
4.55 / 33 oy

Psikofizik Nedir?

On dokuzuncu yüzyılın ikinci yarısında ortaya atılmış ve tabiat bilimlerine yönelmiş bir psikoloji koludur. Etki ve duyu olaylarını tam olarak belirlemeye çalışmıştır. Bedenle ruh arasındaki ilişki konusunda fizikötesi bakımdan çok tartışılmış bir problemle ilgilidir. Duygusal elemanlar psikolojisi, duyu fizyolojisinin sağladığı sonuçlar ve bunun deney metotları psikofiziğin temelini meydana getirir. Burada kabul edilen kural, psişik ve fiziksel nesnelerin bazı elemanlardan meydana gelmiş olmasıdır. Böylece psişik unsurların, yani duyuların ölçülebilmesi sağlandıktan sonra, bunlardan meydana gelen daha ileri ruhsal fenomenlerin niteliklerinin saptanmasının mümkün olduğu kabul edilmiştir. Bu psikoloji akımını Weber ortaya atmış ve kendisinden sonra gelenler de onu desteklemiştir. Weber, uyarma farkını ayırdetmek için gerekli olan uyarma artışının soyut uyarma gücü ile sürekli bir oran içinde bulunduğunu ortaya koymuştur. Bu ilginç psikolojik olay, Fechner adlı bilgin tarafından, duyularının yoğunluğunun uyarma gücünün logaritmaları gibi olduğu açısından matematiksel biçimde değerlendirilmiştir.

psikoloji

Psikofizik, kendisine bağlanan umutları gerçekleştirmemiş ve yerine getirememiştir. Çünkü insanın iç hayatı hiçbir zaman ölçülemez. Ancak yaşanmış bir gerçek olarak yalnızca bir yorumlamadan geçirilebilir. Bu da onun bağlı kaldığı koşullar açısından yapılabilir. Ayrıca, psikoloji ile ilgili temel görüşün değişmesinden, bütünlük yapı psikolojisi yönünde bir gelişme olmasından bu yana psikofizik önemini yitirmiştir. Davranış ve başarının saptanması üzerimde matematiksel çalışmalar, yeni psikolojimin metotları bakımından korelasyon araştırması ve faktör analizi ile yapılmaktadır. Burnunla birlikte psikolojik yorumlamanın yeri böylece doldurulmuş değildir.

Psikofizik Nedir?
Bu makalenin telif hakkı ve tüm sorumlulukları yazara ait olup, şikayetler için lütfen bizimle iletişime geçiniz.
URL:
Etiketler:

Bu makale 12477 kez okundu

25.01.2014 tarihinde yazıldı
Reitix

Yorumlar

 • bugatti.veyron
  29.08.2016

  bi ondan bi bundan bilimsel dallardan bir diğeri daha işte, eğer adını çok sık duymuyorsanız öyle bir bilim olmayabilir bile, aklınızda olsun

 • bella
  06.12.2015

  Psikofizik de mi varmis. Dunyadan bir haberim.

 • nimettt
  03.06.2015

  psikolojide korelasyon araştırması olduğunu bilmiyordum ama kesinlikle çok mantıklıymış

 • mursa
  19.10.2014

  herşeyi anlamaya ve anlamlandırmaya çalışırsanız böyle garip tanımlamalar çıkıyor işte

 • emeklimafya
  24.09.2014

  ilginç, ilk defa duyuyorum

Bu yazıya siz de yorum yapabilirsiniz

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.