16.7.2016
5.00 / 1 oy

Fotoğrafçılıkta Pozlama Hatalarının Sonradan Düzeltilmesi

Fotoğraflardaki Pozlama Hatalarının Photoshop ile Düzeltilmesi

Pozlama hatalarının giderilmesi için Photoshop oldukça kullanışlı ve etkili araçlar sunmaktadır. Az veya fazla pozladığınızda, zıtlık veya keskinlik değerini düşük bulduğunuz fotoğrafları kolayca yeniden çekilmiş gibi kusursuz hale getirebilirsiniz. Bu araçları el yordamıyla ayarlayabileceğiniz gibi otomatik olarak düzeltme yapmalarını da sağlayabilirsiniz. Otomatik düzeltme araçları ve diğer araçlara ulaşmak için Image menüsü altındaki ayarlara ve bu menü altındaki adjustments alt menüsüne bakabilirsiniz. Bu ayarlar fotoğrafınızdaki basit kusurları düzeltmenizi sağlıyor.

Örneğin bir arkadaşınızın portresini çektiniz ama bilgisayara aktardığınızda fotoğraf yatay mı görünüyor. Bu olağan bir durumdur ve genelde fotoğraf makinenizi dik tutarak çektiğiniz karelerde meydana gelebilir. Image menüsü altındaki Image Rotation alt menüsünden 90 CW'yi seçin. Sola yatık portreniz şimdi saat yönünde 90 derece çevrilerek dikey pozisyona getirilecek.

Pozlama

Fotoğrafınızdaki tonlarda makinenin ayarlarından veya algılayıcısından ötürü hatalar mı oluyor? Öyleyse Photoshop'un Autotone aracı ile bu hataları da düzeltebileceğinizi bilmekte fayda var. Image Menüsü altında Auto Tone seçeneğine tıklayın. Tonların düzeltildiğini göreceksiniz.

Fotoğrafın pozlanması ile ilgili sıkıntıları çözmek için Levels bölümünü kullanabilirsiniz. Burada fotoğrafın en beyaz, en siyah ve ortalama gri noktalarını seçerek seviyeleri ayarlayabilirsiniz. Uğraşmak istemezseniz Auto tuşuna basın, işler sizin yerinize halledilecektir.

Fotoğrafınızın keskinliği istediğinizden az veya fazla ise yine Image menüsü altında Adjustments alt menüsünde Brightness/Contrast ayarını seçip istediğiniz değerleri verebilirsiniz. Eğer ayarı bilgisayara bırakmak isterseniz Image menüsünde Auto Contrast seçeneği de bulunuyor.

Fotoğrafın parlak, gölgeli ve orta tonlarının bulunduğu bölgelere bütünlüklü olarak müdahale etmek için Shadow/Highlights

seçeneğinden açılan penceredeki ayarları kullanabilirsiniz. Gölgeli alanları açıp koyulaştırma işlemi Shadow, parlak alanların düzeltilmesi Hightlights sekmesinde bulunmaktadır. Midtone contrast ise ortalama tonların zıtlığını ayarlar.

Çektiğiniz fotoğrafta renklerin doğru olmadığı durumlarda Image menüsü altında Autocolor seçeneğini kullanarak otomatik olarak düzeltilmesini sağlayabilirsiniz.

Fotoğrafın doygunluğuna ince ayar vermek için Adjustment altında Hue/Saturation seçeneğine tıklayın. Burada doygunluk ayarını artırdığınız daha doygun yeşiller ve maviler sağlayarak doğa fotoğraflarınızı daha çekici kılabilirsiniz.

Hue seçeneği fotoğraftaki renklerin tümden bambaşka renklere kaymasını sağlar. Bu yüzden fotoğrafın bazı seçili alanlarında kullanılması daha mantıklıdır. Örneğin kırmızı bir nesneyi sarı yapmak için kullanılabilir.

Pozlama hatalarının giderilmesi için Exposure bölümü de kullanılabilir. Bu sayede kaç basamak eksik veya fazla pozladığınıza göre ayarlayıp hatayı telafi edebilrisiniz.

Çektiğiniz fotoğraf netsiz veya bulanık çıktığında paniğe kapılmayın. Eğer fotoğraf kurtarılamayacak kadar netsiz değilse Sharpen filtresi ile keskinliğini artırabilirsiniz. Böylece detaylar, nesnelerin kenar çizgileri belirgin-leşecek, fotoğraf daha net bir görünüm kazanacaktır. Bu ayarı kullanmadan fotoğrafa büyüteç şeklindeki Zoom aracı ile yakınlaşmanız uyguladığınız keskinleştirmenin miktarını daha iyi görebilmenizi sağlar.

Fotoğrafçılıkta Pozlama Hatalarının Sonradan Düzeltilmesi
Bu makalenin telif hakkı ve tüm sorumlulukları yazara ait olup, şikayetler için lütfen bizimle iletişime geçiniz.
URL:
Etiketler:

Bu makale 936 kez okundu

16.7.2016 tarihinde yazıldı
Reitix

Yorumlar

 • kaan onay
  kaan onay
  19.8.2018

  levels bölümü bana bir yerden sonra hep fotoğrafı bozdurduğu için kullanmaya çekiniyorum, zannedersem tam olarak oldu diyemiyorum ve hep daha iyisini denemeye çalışırken sonunda malzemeyi de ziyan ediyorum

 • Senem Çomaklı
  Senem Çomaklı
  11.2.2018

  yine de en güzeli bu hataları hiç oluşturmadan daha çekerken kusursuzluğu aramak, hızlı çekimler için ise daha önce çok sayıda pratik deneme yapmış olmak

Bu yazıya siz de yorum yapabilirsiniz