30.10.2014
4.00 / 1 oy

Plastik Sanayisi için Yangın Sigortası

Plastik Sanayisinde Yangın Sigortası

Bugün plastik çağında yaşadığımızı söylersek herhalde fazla abartmamış oluruz. Son 20 yıl içerisinde bu tip malzeme günlük yaşantımızda en çok kullandığımız malzemeler arasına girmiştir.

Plastik bu denli talep görünce, plastik sanayinde de bu talebi karşılamak için büyük gelişmeler olmuştur. Bu gelişme ile birlikte son yıllarda plastik yangınlarının Avrupa'da önemli ölçüde arttığı görülmektedir. Birçok plastik türü oldukça düşük ısılarda yumuşar, daha sonra akarlar. En önemli plastikler karbon, hidrojen ve oksijen elemanlarından oluşurlar. Diğer organik maddeler gibi yanıcıdırlar. Plastiğin kullanıldığı ürünlerin de yanıcılık üzerine etkisi vardır. Ne kadar ince plastik kullanılırsa yanıcılık o kadar artar. Yanıcılık süresi şöyledir : Bloklar, plakalar, örtüler, borular, hortumlar, lifler boncuklar, granül ve toz. Plastiğin yanması ile çözülmesinden sonra çıkan gazlar yüksek yamalığa sahip gazlardır. Bu bakımdan plastilk çok tehlikelidir. Bir de köpüklü plastikler vardır ki bunlar ağaçtan üç kez daha sürekli yanar, beş kez de daha çabuk ateş alır. Buna ilaveten polistren köpüklü plastiğin alev bölgesinde erime özelliği ve yanarken aktığı gözlenmiştir. Bir kez başladığında köpük plastik yangını zor kontrol altına alır. Çünkü büyük ısı yayarak çok suretle yanar. Plastiğin yangın esasındaki özellikleri şunlardır:

• Bol miktarda duman çıkartırlar.

• Yanıcı bir sıvı olarak akar, değişime uğrarlar.

• Zehirleyici ve paslandırıcı gazlar çıkarırlar.

Poliolefin ve polistren gibi plastikler alevde erir ve yanmaya devam eden damlalar oluştururlar. Böylece yangının sirayetine neden olurlar.

Plastik Sanayisi için Yangın Sigortası
Bu makalenin telif hakkı ve tüm sorumlulukları yazara ait olup, şikayetler için lütfen bizimle iletişime geçiniz.
URL:
Etiketler:

Bu makale 995 kez okundu

30.10.2014 tarihinde yazıldı
Reitix

Yorumlar

 • ozzzyyy
  ozzzyyy
  16.1.2018

  zararlı maddelerin de sigorta ile korunmaya elverişli olup olmaması sadece etik sorgulayıcıları tarafından önemli bir husus olabilir, gerçekte ise içerisinde yeterince para olan her sektör koruma altına alınabilir ve devam ettirilebilirdir

 • kiratali
  kiratali
  3.4.2016

  tam da yanmaya müsait envanter sınıfına dahil olan sanayi ürünleri için hazırlanmış bir sigorta ürünü

 • ankarali_makalele
  ankarali_makalele
  8.12.2015

  tekstil sektörü gibi plastik sanayinde de yangın sigortası olmazsa olmazlardan.

Bu yazıya siz de yorum yapabilirsiniz