4.3.2014
4.67 / 9 oy

Phosotsop'ta ileri Düzey Seçim Yapmak

Color Range

Color Range, tüm renk piksellerini ve tonlarını ayrıntılı olarak seçebildiği için ileri düzey seçim olarak karşımıza çıkar. Select > Color Range menüsüyle ulaşabilirsiniz. Bu komutu, resim üzerindeki bir rengi değiştirmek istediğinizde kolaylıkla uygulayabilirsiniz.

Color Range paneli açıldığında görselin altındaki Selection seçeneğini seçin. Ardından seçmek istediğiniz bölgeye tıklayarak nesnenin siyah-beyaz görüntülenmesini sağlayın. Daha fazla piksel alanını seçmek için sağ bölümde yer alan damlalık aracının + sembolü olan araçla görseli seçmeye devam edin. Bu işlemleri yaparken Fuzziness değerini arttırdığınızda seçilen piksellerin alanı da artar. Böylelikle nesnenin seçmek istediğiniz bölgelerin tamamı beyaz olana kadar devam edin. Ardından paneli OK ile onaylayın. (İşlemi tersine çevirmek isterseniz zemini de seçebilirsiniz, bunun için paneldeki Invert kutusuna tıklayın.)

Devamında Select > Modify > Feather ile kenarlarına yumuşatma vererek. Pc: ctrl+J, Mac: Command+J ile bu seçili alanı yeni bir katmana kopyalayalım. Rengini değiştirmek için; Image > Adjustments > Hue / Saturation komutunu çalıştırın. Hue değeriyle istediğiniz rengin tonunu. Saturation ile renk parlaklığını düzenleyin.

Refine Edge

Saç ve tüy gibi ince yapılardaki nesneleri seçmek daima zordur. Şimdiye kadar öğrenmiş olduğumuz seçim araçlarıyla bu tür nesneleri seçmek ne yazık ki pek mümkün değil. Photoshop CS4 öncesinde Extract komutuyla buna benzer seçimleri yapabiliyorduk. CS 5'le birlikte Reflnde Edge ise Extract'tan çok daha gelişmiş ve kolay bir panel olarak karşımıza çıktı. Refine Edge, görseli seçerken aynı zamanda arkaplanına düz bir zemin rengi yerleştirir veya şeffaf olarak düzenler.

Select > Refine Edge komutunun açılabilmesi için görsel üzerindeki nesneyi Quick Selection Tool aracıyla düzgün bir biçimde seçin. Ardından komutu çalıştırın.

View bölümünden arkaplana uygulamak istediğiniz rengi veya seçtiğim gibi On Layers / Şeffaf olarak belirleyin.

Edge Detection bölümü ile seçimin kenarlarını mümkün olduğunca yumuşatın. Yeterli gelmediyse hemen alt bölümündeki Adjust Edge bölümünden Smooth / Yumuşaklık değerini arttırın. Tüm bu düzenlemeleri yaparken görsel üzerinde birebir olarak görüntülendiği için istediğiniz gibi düzenleyin. Dikkat etmeniz gereken şey; tüylerin çok fazla bozulmamasıdır.

Phosotsop'ta ileri Düzey Seçim Yapmak
Bu makalenin telif hakkı ve tüm sorumlulukları yazara ait olup, şikayetler için lütfen bizimle iletişime geçiniz.
URL:
Etiketler:

Bu makale 1186 kez okundu

4.3.2014 tarihinde yazıldı
Reitix

Yorumlar

 • tombi
  tombi
  8.8.2018

  photoshop konusunda en iyi öğretici denemeler yapmaktır, eğer yorulduysanız ya da çok sıkıldığınızı veya hep aynı şeyleri yapmaya başladığınızı fark ediyorsanız youtube'da mükemmel kanallar var, ayaklarınızı uzatın ve izleyin

 • saqopa
  saqopa
  16.4.2018

  copy as layer ve cut as layer özellikleri, seçilen katmanları eski katmanlardan ayırarak bağımsız olarak üzerinde çalışabilmemizi ve dilediğimiz yere geri monte edebildiğimiz çok faydalı özellikler

 • engin103
  engin103
  9.4.2018

  lasso tool gibi bir araç varken daha üst düzey nasıl bir seçim yapılabilir anlamadım, bunun dışında kare ya da yuvarlak seçimler ile katman yapıları oluşturarak da çalışılabilir

 • paradoks
  paradoks
  21.4.2016

  dünyada kaç tane renk var bilginiz var mı? 4 rengin sınırsız kombinasyonuyla ilgili daha fazla araştırma yapmanızı tavsiye ederim

 • seloo
  seloo
  21.4.2016

  birileri artık yeni bir renk bulsa da gözümüz şenlense, bütün renklerden sıkıldım resmen

 • comicrop
  comicrop
  17.5.2015

  ileri düzey seçim derken? :)

Bu yazıya siz de yorum yapabilirsiniz