14.08.2014
4.33 / 3 oy

Pers imparatorluğunun Kısa Tarihi

Tarihte Pers İmparatorluğu

Medler ve Persler, Hint-Avrupa dilleri konuşan iki kavimdi. Orta Doğu'ya MÖ yaklaşık 2000 yılında gelerek bugünkü İran'a yerleştiler. Başlangıçta, Medler daha güçlüydü, fakat MÖ yaklaşık 550'de Pers kralı II. Kyros Medleri yenerek bölgeye egemen oldu.

Pers imparatorluğu

İmparatorlukların En Büyüğü

Sonraki 60 yıl içinde, II. Kyros ve ardılları Orta Doğu’nun gördüğü en büyük imparatorluğu meydana getirdiler. Pers İmparatorluğu, batıda Mısır'dan doğuda Baktria'ya kadar 4200 km boyunca uzanan, hatta kuzeyde Avrupa'ya kadar genişleyen bir alanı kapsıyordu.

Persepolis

Pers kralı 1. Dareios, Persepolis'te muhteşem bir sarayın yapımını başlattı. Onun ardılları, önemli törenlerin yapılacağı bu sarayı tamamladı. Ne yazık ki, saray daha sonra, Makedonya Kralı Büyük İskender tarafından yakıldı.

İmparatorluk Yönetimi

Devasa imparatorluklarını daha kolay idare etmek isteyen Pers kralları ülkeyi satrap adını verdikleri yerel valilerin yönettiği vilayetlere böldüler. Bu valiler için kralla iletişim halinde olmak çok önemliydi. Bu nedenle kraliyet habercilerinin, mesajları imparatorluğun farklı yerlerine hızla ulaştırabilecekleri yollar yapıldı. Bu yolların en büyüğü olan Kral Yolu 2700 km uzunluğundaydı.

Pers Dinleri

imparatorluklarının genişliği nedeniyle, Perslerin dünyanın birçok yerindeki inançlar üzerinde etkisi oldu. Pers tanrısı Mitras'a tapınım Avrupa'ya kadar yayıldı. Özellikle Romalıların arasında çok yaygındı. Pers peygamberi Zerdüşt (veya Zoroaster), yaşamın iyi ve kötü arasındaki çekişmeden ibaret olduğunu öğretiyordu. Günümüzde de benimsenen bu inancın birçok takipçisi vardı.

Pers imparatorluğunun Yıkılışı

Uzun süren egemenliği ve büyük etkisine rağmen, imparatorluk sonsuza dek ayakta kalamazdı. Persler Avrupa'yı Trakya ve Makedonya'ya kadar fethettiler, hatta Yunanistan'a bile saldırdılar. Ancak Marathon'daki korkunç bozgundan sonra, Yunanlar tarafından kesin bir yenilgiye uğratıldılar.

Pers İmparatorluğu MÖ 330'da Büyük İskender tarafından yıkıldı. Daha sonra, MÖ yaklaşık 171'de Partlar, Babil'i ve Persia'yı fethederek yeni bir imparatorluk kurdular. Pers egemenliği böylece nihai olarak son buldu.

Pers imparatorluğunun Kısa Tarihi
Bu makalenin telif hakkı ve tüm sorumlulukları yazara ait olup, şikayetler için lütfen bizimle iletişime geçiniz.
URL:
Etiketler:

Bu makale 97007 kez okundu

14.08.2014 tarihinde yazıldı
Reitix

Yorumlar

 • ahmetusta
  21.04.2016

  Pers imparatorluğunun tarihi neden kısaymış ona takıldım ben? dev gibi imparatorluk o kadar hüküm sürmüş ve kültür salmış siz geçmiş kısa diyorsunuz

 • elmalı
  20.02.2016

  tarihi kısaltamazsınız çünkü en küçük olayların bile tarihin yönünü değiştirecek etkileri olabilir, haremdeki tek bir kadın bir imparatorluğun çökmesine bile neden olabilir

 • açparantez
  09.01.2016

  avrupa'ya persian de bak nasıl dizleri titriyor

 • hakanbeys12
  24.05.2015

  kendi çaplarında bir dini mitolojileri vardır ki bir gün zaman bulup kafayı takmak istiyorum

 • merve_dogan
  24.04.2015

  filmlere konu olmuş uygarlıktır

 • A.Küçükdöngül
  27.11.2014

  tarihin en güçlü uygarlıklarından birisidir

Bu yazıya siz de yorum yapabilirsiniz

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.