31.01.2014
4.53 / 40 oy

Pelteklik Nedir?

Dil bozukluklarından biri olan ve artikülasyon bozukluğu sayılan pelteklik oldukça önemlidir. Çünkü aşağı yukarı çocukların yüzde sekseninde buna rastlanır. Pelteklik, çok çeşitli biçimde ve derecede görülür. Dilin bütün konuşma seslerinin tam olarak çıkarılmamasından ileri gelir. Peltek konuşan çocukların yaptığı yanlışlar çeşitlidir: sesin çıkarılmaması, değiştirilmesi, yerine başka sesin konması gibi. Bir sesi hiç çıkarmayan çocuk, örneğin “bir” yerine “bi” ya da “bahçe” yerine “baçe” der. Sesi değiştirdiği zaman ise yanlış çıkarır; bunun sonucu olarak çıkardığı ses dilin normal sesine benzemez, bozulmuş biçimi olur. Bir sesin yerine başka birisinin konması halinde de çocuğun «gel» yerine «del» deyip “g” yi “d”, “kuş” yerine “kus” deyip “ş” yi “s” yaptığı görülür.

peltek

Pelteklik ne kadar ağır ve karmaşık olursa olsun, çocuğun dilinden iyi anlayan bir kimse, yapılan yanlışlıkların dili meydana getiren birkaç sesli ya da sessiz harf içinde kaldığını anlar. Bu konuşma yanlışları, çocuğun çoğunlukla «r» ve «s» gibi sesleri çıkarmakta gösterdiği güçlükten başlayarak, dilin bütün seslerine yayıldığı ağır duruma kadar değişebilir. Böyle ağır bir durumda çocuğun konuşmasını anlamak iyice güçleşir. Peltekliğin klinik incelemelerle saptanmış fonksiyon bozuklukları çeşitlidir. Bunun en çok rastlanan biçimi, çocuklarla uğraşan herkesin bildiği gibi «bebek konuşması» denilen halidir. Çocuk, dil gelişmesinin çeşitli basamaklarında ilerlerken böyle haller gösterir ve 6 ya da S yaşındaki çocukların bile karakteristik pelteklikler yaptığı görülür. Çocuklarda görülen bu pelteklik hallerinin genel bir olgunluk gecikmesi olduğu kabul edilir. Bunlar, büyümede motivasyon eksikliği gösteren, bir yetişkine çok fazla bağlı kalmaktan duygusal bir doyum sağlayan çocuklarda ortaya çıkar. Bununla ilgili olarak, çocuğun duygusal ve zihinsel olgunlaşmasını geciktiren nedenlerin, dil gelişmesini de geciktirdiğini belirtmek gerekir. Öğretmenler bu durumu çok daha iyi gözleyebilirler.

Çocukların bazı sesleri söyleyemeyip değiştirmesi, bunların daha çok dikkat ve hareket kontrolünü gerektirmesinden ileri gelir. Esasen dilin genetik gelişmesinde en son ortaya çıkan bu seslerdir. Bundan dolayı konuşma bozukluklarının daha çok bu yönde olmasına şaşmamalıdır. Yapılan yanlışlık, dil organının kullanılmasında ve havanın alınma biçimindedir. Çok ağır bir pelteklik olmadığı zaman çocuğun sözlerinin anlaşılmasında güçlükle karşılaşılmaz. Olgunlaşma süreci içinde pelteklikler kaybolursa da, bazılarının sürüp gittiği görülür. 7-8 yaşına gelmiş bir çocukta pelteklik sürüp gidiyorsa, tedavi çaresi aramak gereklidir. Bazen pelteklik işitme duygusunun tam olarak işlememesinden ileri gelir. O zaman çocuk hiçbir sesi doğru çıkaramaz. Böyleleri, dil bozukluğuna sahip çocuklar arasına girer.

Artikülasvon bozukluklarında dil mekanizmasının yapısal ya da motor bozukluğu söz konusu değildir. Peltekliğin kulak bozukluğu, bellek, anatomik dil sapmaları, damak, dudaklar, nörofizyolojik ya da anatomik durumla ilgili olmadığı araştırmalarla saptanmıştır. Zeka problemli çocuklarda da artikülasyon güçlüğü ile zeka arasında ilişki yoktur. En son araştırmalara göre, bu çeşit konuşma bozuklukları ana - babanın çocuğa karşı uyguladığı eğitimle, özellikle dil eğitimi ve ana - baba - çocuk ilişkileri ile ilgilidir. Küçük çocuğu çevreleyen duygusal ortam, onun dil gelişimini en çok etkileyen unsurdur. Özellikle anne, çocuk için bir hoşnutluk ve sevinç kaynağı değilse, çocuğun konuşma biçimi. annenin kötü etkisini yansıtır ve çocuk anneden duyduğu sesleri benimsemez, geri çevirir. Böyle bir çocuk kendi kendine sesler çıkarmaya yöneltilmediği için dil gelişmesi gecikir ve aksaklıklar gösterir.

Pelteklik Nedir?
Bu makalenin telif hakkı ve tüm sorumlulukları yazara ait olup, şikayetler için lütfen bizimle iletişime geçiniz.
URL:
Etiketler:

Bu makale 7645 kez okundu

31.01.2014 tarihinde yazıldı
Reitix

Yorumlar

 • esmersu
  05.01.2019

  sinemada da sıklıkla komedi malzemesi yapılmaya çalışılan bir fiziksel rahatsızlıktır, bir de bitmez tükenmez benzer kelimeler ile komedi türetme hastalığı var, bazı kelimelerde bir harfi çıkartıp yerine başka harf oyunca ayıplı kelimeler oluyor da mesela insanlar nedense yıllardır güle güle doyamadılar

 • kaminendo
  10.12.2018

  kekeleme ile pelteklik arasında çok fark var demekten de öte tamamen çok farklı şeyler, örneğin kekeleme daha psikolojik bir konu ancak pelteklik fiziksel şartlardan kaynaklanıyor, örneğin çocuklardaki parmak emme alışkanlığı damak bölgesine baskı uyguladığı için damağı çökerterek r harfini söyleme güçlüğü yaratabiliyor

 • bendeniz
  06.12.2018

  pelteklik de çeşitlere ayrılıyor kendi içinde. düzgün konuşan birisi heyecanlandığında peltek konuşmaya ya da kekelemeye başlıyorsa sıkıntı çabuk çözülebiliyor aslında. birkaç hap ve terapi ile sakin bir yapı kazandırıldığında kişiye sorun ortadan kalkıyor.

 • Nevin.Yavuz
  28.10.2017

  çok ilginç tespitler var bu yorumlarda, düşünüyorum da ben gerçekten hayatım boyunca daha hem peltek olup hem de asarım keserim maçosu bir kişiyle karşılaşmadım. arkadaşlar paikoloji biliminde halen tartışılan kişilik yapılanmasının gerçekleştiği yaş aralığı için çok ciddi bir argüman üretmiş olabilirsiniz :)

 • miniel
  12.02.2016

  Peltekligin tedavisi oluyor mu? Ya da yaş sınırı var mı tedavi icin?

 • savage_
  29.01.2016

  bence de sempatik olan konuşma şekillenmesidir, özellikle s harflerini söyleyemiyorsa yaşına bakmaksızın yanaklarından makas alınabilir. öyle de alıngan olmayan insanlardır

 • rinda
  26.09.2015

  peltek olan kişiyi çok şirin de yapabilen hadise

 • rockland
  15.10.2014

  bence pelteklik süper sempatik bir olay, kurtulmayın abicim, s'ye t diyen bir insandan daha sempatik ne olabilir :)

 • cerrah2011
  15.10.2014

  EVET BEN DE PELTEKLİKTEN KURTULANI DUYMADIM FAKAT 6 HARFİ SÖYLEYEMİYORSA ÇALIŞMALAR İLE 3E İNDİREBİLİR BELKİ.

 • rustuyumx
  15.10.2014

  Kekemelikten kurtulan tanıyorum ama Pelteklikten kurtulan yok sanırım. çözümü var mı?

Bu yazıya siz de yorum yapabilirsiniz

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.