31.01.2014
4.57 / 21 oy

Patopsikoloji Nedir?

Ruhsal hastalıkları olan ya da ruhsal bozukluklar içinde bulunan kişilerin durumları üzerinde inceleme ve araştırmalar yaparak onları normal duruma getirmeyi amaç edinen psikoloji koludur. Yüzyılımızın başlangıcında patopsikolojinin metodik yönü ortaya atılmış, normal ruhsal hayatın psikolojisi için patopsikolojik bilgilerin uygulanması yolu tutulmuştur. Fransız psikoloğu Theodule Ribot, psişik norm sapmalarını ve hastalıkları genel psikoloji araştırması yönünden değerlendiren ilk bilim adamlarından biridir. Zamanının psikolojik bilgilerinden de faydalanarak belleğin, isteğin, dikkatin, duyguların kişiliğin patolojik hallerini birbiri ardından araştırmıştır. Bu arada fizyolojiye karşı psikolojinin sınırlarını kesinlikle saptamıştır. Ruhsal hayatın hastalıklı hallerinde temel psikolojik kavrayışlara götürecek geniş materyal bulmuştur.

psikoloji

Ruhsal hastalıkların psikolojik görüntülerinin incelenmesi ve araştırılması daha sonraları gittikçe yaygınlaşmıştır. Böylece histeri, nevroz, psikasteni, korku ve kuruntu üzerinde araştırmalar, ruh hastalıklarının tedavisini sağlayarak deneyler yapılmıştır. Bu çerçevede olmak üzere insan kişiliği üzerindeki öğreti geliştirilmiştir. Bu arada insanın bütünlüğü kavramı önemli bir yer tutmuştur. Bu anlayış gereğince, insan birbirine bağlı parçaların meydana getirdiği bir bütündür. Bu bütünlük bozulduğu zaman karşımıza bir hasta çıkar: Düşünce ve davranış düzeni bozulur. Patopsikolojinin belirgin tipi, parçalanmış kişiliktir. Patopsikolojinin ortaya koyduğu metot çerçevesinde varılan sonuçlar uygulama alanında da kendini göstermiştir. Böylece psikoloji klinikleri kurulmuştur; danışma ve tedavi amacı güden çocuk rehberlik klinikleri ortaya çıkmıştır. Bu sonuçlardan pedagojide de faydalanılmıştır. Bunun yanında ruhsal hastalıkların nedenlerine inilmeye çalışılmıştır. Patopsikolojinin çalışmaları bugün için genellikle psikopatoloji çerçevesinde ele alınır. Esasen psikolojinin bu iki alanını birbirinden ayırmak çoğu zaman zordur. Son yıllarda bu iki alan bilimsel psikoloji olarak adlandırılmaya başlanmıştır. Bütün bu çalışmaların asıl hedefi de, psikoterapi için gerekli metotları ve tedavi yollarını ortaya koymaktır.

Patopsikoloji Nedir?
Bu makalenin telif hakkı ve tüm sorumlulukları yazara ait olup, şikayetler için lütfen bizimle iletişime geçiniz.
URL:
Etiketler:

Bu makale 3863 kez okundu

31.01.2014 tarihinde yazıldı
Reitix

Yorumlar

 • drarter
  04.06.2016

  Özellikle ülkemiz için gerekli bir uzmanlık alanıdır. Psikopatliklari ile ün salacagiz yakında .

 • mertkayzer
  08.07.2015

  parçalanmış kişilik kulağa çok garip geliyor. fakat günümüzde her şeye koşuşturan kişilerde sıklıkla görüldüğü düşüncesindeyim.

 • sacit
  10.10.2014

  filmlerde tanık olduğumuz çoklu karakter sendromumu yani?

Bu yazıya siz de yorum yapabilirsiniz

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.