31.1.2014
4.22 / 9 oy

Paranoya Nedir?

Erken bunamanın da göstergesi olan bu hastalık başlıca dört gelişme evresi gösterir:

1. Hipokondiyak evre: Hasta kendi benliğine ve sağlığına karşı aşırı bir ilgi gösterir. Sürekli olarak kendi kendini dinler daima kendinden söz eder.

2. Perseküsyon evresi: Çevresindeki herkesi kendisiyle uğraşıyor aleyhinde planlar hazırlıyor ve onu çekiştiriyor sanır. Bazı aşırı durumlarda uydurma suikastlara karşı tedbirler almaya kalkışır. Kendine kötülük etmeyi kurduğunu sandığı kimselere saldırmaya yeltenir. Daima halinden yakınır. Yiyip içtiklerinden dolayı kuruntulara kapılır zehirlenmelere girişildiği kaygısına düşer.

paranoyak

3. Kişiliğin ikiye ayrıldığı evre: Birisi gerçek öteki tasarlanmış olmak üzere iki kişilik gösteren hasta bunun ezikliği altında kıvranır.

4. Kişiliğin çökmesi ve soysuzlaşması ile ilgili evren. Bu hastalığa tutulanlara paranoyak denir. Paranoyak çevresindekilerden şüphelenen vesveseli, olur olmaz şeyler üzerinde tartışmalara girişen kişilikte gelişme olanakları bulur. Bu hastalığa yakalananlar, sürekli yakınma ve aşırı eleştiricilik yaparlar, kendi başarısızlık duygularını örtmeye ve bunun suçunu başkalarına yüklemeye çaba gösterirler. Bu hallerin çocukluk çağında teşhis edilmesi, çocuğun eğitimi bakımından önemlidir.

Paranoya Nedir?
Bu makalenin telif hakkı ve tüm sorumlulukları yazara ait olup, şikayetler için lütfen bizimle iletişime geçiniz.
URL:
Etiketler:

Bu makale 2088 kez okundu

31.1.2014 tarihinde yazıldı
Reitix

Yorumlar

 • tamtam
  tamtam
  10.8.2018

  günümüzde çoğu kişide hafif şekilde görülen belirtilerdir. ileri seviyelere ulaşması tehlikelidir dikkat edilmesi gerekir. gerekirse yardım alınmalıdır.

 • kozturkonline
  20.5.2018

  korku filmlerinde sadece seyirci tarafından algılanıp da diğer karakterler tarafından dikkate alınmadığı asıl karakterler en sevdiklerim, bu sayede izleyici de yalnız hissettirilir ve paranoya temelli psikolojik bir korku filminin bir unsuru olarak filmden daha da etkilenmesi sağlanmış olur

 • izzet
  12.7.2016

  en tehlikeli hastalıklardan biridir hem kişinin kendisi için hem de karşısındaki için.

 • D.Hülya82
  24.4.2016

  sağlığına düşkün paranoyaklar hakikaten de çekilmez olurlar, burnu azıcık akacak olsun hemen nezle grip teşhisi koyarlar kendilerine. mazallah bir yerleri ağrısa zaten doktor doktor gezerler

 • kesin kötü bişi olacak hissini daha yoğun ve senaryo bazlı olarak yaşama rahatsızlığı diye biliyorum

 • Muammer Doğan
  22.3.2016

  patlayan bombalar yüzünden bugünlerde hepimizin ruh halidir, paranoyağa bağlamak budur işte

 • ozankaynak
  21.1.2016

  acaba ve yoksa sorularını normalden 654654 kat fazla soran insanlardır

 • dağhan
  26.12.2015

  Zakkum grubunun "Hipokondiyak" şarkısı çok güzel anlatmıştır.

 • karagöz
  24.10.2014

  zaman zaman herkese acaba ben paranoyak mıyım diye sordurur, ama kimse kendi paranoyaklığına teşhis koyamayacağı için ve başkasına da ben paranoyak mıyım diye sormak garip olacağından kişinin benliğinde sonsuz paradoksal döngü oluşturur

 • ramizdayı
  4.10.2014

  acaba sorularının çoğalması ve cevaplarının azalmasıdır

Bu yazıya siz de yorum yapabilirsiniz