31.01.2014
4.22 / 9 oy

Paranoya Nedir?

Erken bunamanın da göstergesi olan bu hastalık başlıca dört gelişme evresi gösterir:

1. Hipokondiyak evre: Hasta kendi benliğine ve sağlığına karşı aşırı bir ilgi gösterir. Sürekli olarak kendi kendini dinler daima kendinden söz eder.

2. Perseküsyon evresi: Çevresindeki herkesi kendisiyle uğraşıyor aleyhinde planlar hazırlıyor ve onu çekiştiriyor sanır. Bazı aşırı durumlarda uydurma suikastlara karşı tedbirler almaya kalkışır. Kendine kötülük etmeyi kurduğunu sandığı kimselere saldırmaya yeltenir. Daima halinden yakınır. Yiyip içtiklerinden dolayı kuruntulara kapılır zehirlenmelere girişildiği kaygısına düşer.

paranoyak

3. Kişiliğin ikiye ayrıldığı evre: Birisi gerçek öteki tasarlanmış olmak üzere iki kişilik gösteren hasta bunun ezikliği altında kıvranır.

4. Kişiliğin çökmesi ve soysuzlaşması ile ilgili evren. Bu hastalığa tutulanlara paranoyak denir. Paranoyak çevresindekilerden şüphelenen vesveseli, olur olmaz şeyler üzerinde tartışmalara girişen kişilikte gelişme olanakları bulur. Bu hastalığa yakalananlar, sürekli yakınma ve aşırı eleştiricilik yaparlar, kendi başarısızlık duygularını örtmeye ve bunun suçunu başkalarına yüklemeye çaba gösterirler. Bu hallerin çocukluk çağında teşhis edilmesi, çocuğun eğitimi bakımından önemlidir.

Paranoya Nedir?
Bu makalenin telif hakkı ve tüm sorumlulukları yazara ait olup, şikayetler için lütfen bizimle iletişime geçiniz.
URL:
Etiketler:

Bu makale 2895 kez okundu

31.01.2014 tarihinde yazıldı
Reitix

Yorumlar

 • utku33
  25.02.2020

  sürekli olarak en kötünün en kötüsünü düşünmek çok yorucu bir eylem ve özellikle yazılım işi ile ilgilenmekte olan kişilerin meslekleri gereği açık kapı bırakmamak için sürekli yapmak zorunda oldukları bir düşünce biçimi. ama bir süre sonra arabanızı park etmekten bardağınıza kahve koymaya kadar sürekli aklınıza imkansız senaryolar getirip gereksiz önlemler almaya başlayabiliyorsunuz. işte mesleki deformasyonun yol açtığı paranoyak durumlara gerçek bir örnek

 • arif
  07.07.2019

  paranoyak insanlar aşırı kırılgan insanlar oldukları için arkadaşınız olup da istemeden zarar vermeme şansınız neredeyse yok gibi bir şey. bambaşka birisine bambaşka bir amaç için söyleyeceğiniz herhangi bir şey ya da sosyal medyada örneğin o arkadaşın karede olmadığı herhangi bir fotoğraftan çok incinebilirler, ama o arkadaşlarınıza göre hayatınızı düzenlemeye karar bile verseniz yine de incinecek bir şeyleri olacağı için paranoyak kişiden çok kişiye destek olmak isteyen arkadaşları için zor bir durumdur bence

 • ahmet _49
  24.03.2019

  benim en merak ettiğim husus paranoya ile ilgili olarak acaba kişi ikinci benliğinin farkında oluyor mu? yani paranoyaları başladığında fark edip geçmesi için bir şeyler yapabilecekken işi akışına mı bırakıyor?

 • ersan070
  21.02.2019

  Her insanda az bucuk bir şekilde olan, olması gerektiğini de düşündüğüm duygusal duygu durum bozukluğudur. Ileri seviye olanların mutlaka bir doktora görünmesi gerekir çünkü insanın bayar kalitesini oldukça fazla etkiliyor.

 • tamtam
  10.08.2018

  günümüzde çoğu kişide hafif şekilde görülen belirtilerdir. ileri seviyelere ulaşması tehlikelidir dikkat edilmesi gerekir. gerekirse yardım alınmalıdır.

 • kozturkonline
  20.05.2018

  korku filmlerinde sadece seyirci tarafından algılanıp da diğer karakterler tarafından dikkate alınmadığı asıl karakterler en sevdiklerim, bu sayede izleyici de yalnız hissettirilir ve paranoya temelli psikolojik bir korku filminin bir unsuru olarak filmden daha da etkilenmesi sağlanmış olur

 • izzet
  12.07.2016

  en tehlikeli hastalıklardan biridir hem kişinin kendisi için hem de karşısındaki için.

 • D.Hülya82
  24.04.2016

  sağlığına düşkün paranoyaklar hakikaten de çekilmez olurlar, burnu azıcık akacak olsun hemen nezle grip teşhisi koyarlar kendilerine. mazallah bir yerleri ağrısa zaten doktor doktor gezerler

 • TülayGeriDöndü
  04.04.2016

  kesin kötü bişi olacak hissini daha yoğun ve senaryo bazlı olarak yaşama rahatsızlığı diye biliyorum

 • Muammer Doğan
  22.03.2016

  patlayan bombalar yüzünden bugünlerde hepimizin ruh halidir, paranoyağa bağlamak budur işte

 • ozankaynak
  21.01.2016

  acaba ve yoksa sorularını normalden 654654 kat fazla soran insanlardır

 • dağhan
  26.12.2015

  Zakkum grubunun "Hipokondiyak" şarkısı çok güzel anlatmıştır.

 • karagöz
  24.10.2014

  zaman zaman herkese acaba ben paranoyak mıyım diye sordurur, ama kimse kendi paranoyaklığına teşhis koyamayacağı için ve başkasına da ben paranoyak mıyım diye sormak garip olacağından kişinin benliğinde sonsuz paradoksal döngü oluşturur

 • ramizdayı
  04.10.2014

  acaba sorularının çoğalması ve cevaplarının azalmasıdır

Bu yazıya siz de yorum yapabilirsiniz

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.