16.10.2013
4.64 / 22 oy

Padişah 2. Selim Dönemi Osmanlı Devleti

2. Selim'in Doğum Tarihi: 28 Mayıs 1524 

2. Selim'in Ölüm Tarihi: 15 Aralık 1574

2. Selim'in Sultanlık Tarihi: 1566 -1574

2. Selim'in Kabrinin bulunduğu Yer: İstanbul, Ayasofya Camii, II. Selim Türbesi

2. Selim'in Vefatında Osmanlı Devletinin Yüzölçümü: 15.162.151 km kare

SULTAN II. SELİM

1524'te İstanbul'da doğdu. Kanuni Sultan Süleyman ile Hürrem Sultan'ın oğludur. "Sarı Selim" olarak da anılır.

Selim çocukluğunu İstanbul'daki Topkapı Sarayı'nda geçirdi. Uzun bir saray eğitiminden sonra 1542'de Konya sancakbeyliği göreviyle İstanbul'dan ayrıldı. 1544'te Manisa sancakbeyi oldu. Manisa'da 14 yıl kaldı. Annesi Hürrem'in ölümünden (1558) sonra Manisa'dan Konya'ya gönderildi. Taht varisliği davasıyla ayaklanan kardeşi Amasya Valisi Bayezid'i, babası Kanuni'nin desteğini sağlayıp 29 Mayıs 1559'da yenerek Hınıs'a kadar izledi. Bayezid İran'a sığınınca Konya'ya döndü. 1562'de İstanbul'a daha yakın olan Kütahya'ya sancakbeyi oldu.

Babası Sultan Süleyman'ın Sigetvar'da öldüğünü Sokollu Meh-med Paşa'nın gönderdiği gizli mektuptan öğrenerek 24 Eylül 1566'da İstanbul'a geldi ve tahta oturdu.

İstanbul'da üç gün kalan Selim, babasının cenazesini karşılamak üzere Edirne, Filibe, Sofya üzerinden 15 günde Belgrad'a ulaştı. Burada ordunun ve cenazenin gelişini bekledi. Sigetvar'dan dönen orduya Belgrad yakınlarında Süleyman'ın öldüğü açıklandı. Belgrad'da kılınan namazdan sonra cenaze İstanbul'a gönderildi. Yeni padişah önce Edirne'ye, ardından İstanbul'a geçti. Bu sırada cülus bahşişi dağıtılmasını isteyen yeniçeriler ayaklandı. Ek cülus bahşişi dağıtılacağı sözü veren II. Selim zorlukla saraya girebildi.

Saltanatı bu karışıklıklarla başlayan II. Selim, yönetim işlerini kızı Esmihan'ın kocası Sadrazam Sokollu Mehmet Paşa'ya bıraktı.

II. Selim 23 Haziran 1567'de Edirne'ye gitti. Kaptanıderya Piyale Paşa İstanbul muhafızlığı görevini üstlendi. Yemen topraklarının İmam Mutahhar tarafından ele geçirilmesi üzerine Özdemiroğlu Osman Paşa Sana beylerbeyliğine, Lala Mustafa Paşa da Yemen serdarlığına getirilerek bölgeye gönderildi.

1568'de Mimar Sinan, II. Selim'in Edirne'de yapılmasını istediği Selimiye Camii'nin temelini attı. Bu sırada İstanbul, tarihinin en büyük yangınlarından birini yaşadı. Halkın "ateş-i azim" dediği bu yangında şehrin büyük bir kısmı yandı. Yangından sonra II. Selim'in buyruğu ile Anadolu'nun çeşitli şehirlerinden taş ustaları getirtildi.

Yemen'de bulunan Özdemiroğlu Osman Paşa, Taaz'ı aldıktan sonra İstanbul'a döndü ve Basra beylerbeyliğine getirildi. Bu sırada Kurdoğ-lu Hızır, Aden bölgesiyle Basra Körfezi'ndeki Arap emirliklerini Osmanlı Devleti'ne bağladıktan sonra filosuyla Kanuni ölmeden önce yardım isteyen Sumatra ve Malakka'daki Müslüman Açe Sultanlığı'nın yardımına gitti. Bu yardım seferinde Açe hükümdarı Alaaddin Şah II. Selim'in himayesini resmen kabul etti.

Kırım'la Hazar Denizi arasındaki Ejderhan Hanlığı'nın Osmanlı himayesine alınması ve Hazar'la Karadeniz arasında ulaşımın sağlanması için Don ve Volga'yı bağlayacak bir kanalın açılması çalışmaları da 1569 sonbaharında başlatıldı.

Bu sırada Kıbrıs, oldukça hareketli Mısır-İstanbul deniz ticaret yolu üzerinde önemli bir engeldi. Adada yuvalanan Venedik desteğindeki Hıristiyan korsanlar sık sık ticaret ve hac gemilerini vuruyorlardı. Ayrıca bu sırada Venedik ile olan ilişkiler de tırmanma eğilimi göstermişti.

Kıbrıs'ın vaktiyle Müslüman bir ülke olduğu gerekçesiyle 1570 yılında savaş ilan edilerek hazırlıklar başlatıldı. Kısa zamanda 84 kadırga donatıldı ve serdar Lala Mustafa Paşa komutasındaki donanma İstanbul'dan harekıet etti. Adanın fethi 1 Ağustos 1571'de tamamlandı ve beylerbeylik haline getirildi.

Aymı yıl Venedik'in İspanya ile anlaştığı, Osmanlı donanmasının Kıbrıs'ı fetltei'ımesinin intikamını almak üzere hazırlık yaptıkları haberleri geldi.

Ekim 1571'de II. Selim, kış rffl^İrn'ni geçirmek üzere Edirne'ye gitti. Bu sırada Papalık, Malta şövalyeleri, Veînedikliler ve İspanyollardan oluşan bir Haçlı donanması Yunanistan'ın batısındaki İnebahtı Körfezi'nde Osmanlı donanmasını yaktı (7 Ekim 1571). İnebahtı Deniz Savaşı'nda Osmanlı donanmasının uğradığı feci yenilginin haberi padişahla devlet erkânının Edirne'ye ulaştıkları gün geldi.

II. Selim Penev Paşa'yı vezirlikten uzaklaştırırken, İnebahtı Savaşı'nda filosunu kurtaran Uluç Ali Paşa'ya "kılıç" unvanını ve kaptanaderyalık görevini verdi. Sadrazam Sokollu Mehmed Paşa'nın çabaları sonucunda kısa sürede yeni bir donanma inşa edildi. II. Selim donanmayı görmek ve Akdeniz'e uğurlamak üzere Ocak 1572'de İstanbul'a geldi. Mart ayında Venediklilerle barış imzalandı. 1573'te II. Selim'in emri üzerine Mimar Sinan Ayasofya'yı güçlendirmek için sedler ve yeni iki minare ile caminin avlusuna da padişah için türbe yapımını başlattı.

Nisan 1574'te Topkapı Sarayı'nda yangın çıktı. O sırada Beykoz Bahçesi'nde olan II. Selim saraya döndü ve olaydan dolayı çok üzüldü. Bunun gibi bir yangının büyükbabası Selim Han zamanında Edirne Sarayı'nda olduğunu, çok yaşamadığını söyleyerek yangını kendi ölümünün yakın olduğuna yordu.

1574'te çok saygı gösterdiği Şeyhülislam Ebussuud Efendi'nin Ağustos ayında ölmesi hasta olan II. Selim'i çok sarstı.

Ekim ajrında Kılıç Ali Paşa komutasındaki donanma Tunus'u İspanyollar'dan alarak Osmanlı topraklarına kattı.

Bu sırada Mimar Sinan, padişah ölmeden Edirne'deki Selimiye Külliyesi'nin yapımım tamamlamaya çalışıyordu. Cami o yıl ibadete açılmakla birlikte II. Selim Edirne"ye gidemediği için bu eseri göremedi.

1 Aralık 1574'te donanmasıyla seferden dönen Kılıç Ali Paşa, huzuruna çıkıp hediyelerini sundu. Bir ara iyileşen II. Selim, Tersane Bahçesi'nde dinlenmeye gitti. Saraya döndüğünde komaya girdi. 15 Aralık 1574 Çarşamba günü öldü. Haseki Nurbanu, Sultan Selim'in ölümünü ilan ettirmeyerek cenazeyi sarayın buzluğuna indirip sakladı. Oğlu Manisa Valisi Şehzade Murad'a haber gönderip İstanbul'a çağırdı. 21 Aralık 1574'te İstanbul'a gelen III. Murad, ertesi gün cülus töreninden sonra babasının cenazesini Ayasofya'nın bahçesinde yapımı sürmekte olan türbeye defnettirdi.

Fetihten sonraki padişahların beşincisi olduğu halde İstanbul'da ölen ilk padişah II. Selim'dir. Hiç sefere çıkmamış, hatta Sadrazam Sokollu Mehmed Paşa bile seferlere katılmamıştır. Ava meraklı olup bu tutkusundan dolayı daha çok Edirne'de oturmuş, Osmanlı mimarlığının en seçkin eserlerinden sayılan Selimiye'yi de bu şehirde yaptırmıştır. Sadrazam So-kollu Mehmed Paşa'yı bütün saltanatı boyunca görevde bırakmıştır.

Yapı olarak annesine benzeyen 11. Selim, sarışın ve mavi gözlüydü. Alnı açık, kaşları inceydi. Uzuna yakın boyluydu. Yarı belinden aşağısı uzun olduğundan heybetli görünürdü. Güçlü kuvvetli, kasları ince ama sağlam bir bedene sahipti.

Kaynaklara göre dilinde pelteklik vardı. Sıkıntıdan hoşlanmayan, rahat ve eğlenceyi seven II. Selim, ulemaya çok itibar etmiştir. Zamanında ilk defa ilim adamlarına da cülus bahşişi verilmiş, büyük saygı duyduğu Ebussuud Efendi'nin ölümüne kendi oğlunun ölümünden daha çok üzülmüştür. İyi silah kullanmasını bilir, aynı zamanda usta bir okçu idi. Güzel bir sesi vardı. Saraydaki musiki çalışmaları ve müzik alanındaki gelişmeler onun besteci ruhundan kaynaklanıyordu.

Saltanatı döneminde Kız kardeşi Mihrimah Sultan ile hasekisi Nurba-nu Sultan'ın etkisinde kalan II. Selim, "Selimi" mahlasıyla şiirler yazmıştır. Babasının başlattığı Büyükçekmece köprüsünü tamamlatan II. Selim, yıkılma tehlikesi gösteren Ayasofya'yı Mimar Sinan'a onartmış, çevresindeki çirkin yapıları kaldırtarak bir meydan açtırmıştır.

Sultan II. Selim'den sonra tahta oğlu III. Murad geçmiştir.

 

Padişah 2. Selim Dönemi Osmanlı Devleti
Bu makalenin telif hakkı ve tüm sorumlulukları yazara ait olup, şikayetler için lütfen bizimle iletişime geçiniz.
URL:
Etiketler:

Bu makale 5505 kez okundu

16.10.2013 tarihinde yazıldı
Reitix

Yorumlar

  • çakabey
    08.01.2016

    3. Murat'ın babası olan padişahtır, yazı gerçekten güzel olmuş, bir şey ekleyemedim bile

Bu yazıya siz de yorum yapabilirsiniz

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.