24.09.2013
4.54 / 26 oy

Öldürülen ilk Gazeteciler Kimlerdir?

II. Meşrutiyet döneminde gazeteciler üzerinde ağır bir baskı havası oluşturuldu. Bu dönemde dört gazeteci öldürüldü, katilleri yakalanamadı.

Basın tarihimizde öldürülen ilk gazeteci, Serbesti Gazetesi başyazarı Hasan Fehmi'dir. Yazılarında ittihatçıları sürekli eleştiren Hasan Fehmi, 5 Nisan 1909'da Galata Köprüsü'nden geçerken kurşunlanarak öldürülmüştür. Fehmi'nin öldürülmesi üzerine istanbul Üniversitesi öğrencileri büyük bir gösteri düzenlemişler, Sadrazamla görüşerek katilin derhal bulunarak cezalandırılmasını istemişlerdir.

Öldürülen ikinci gazeteci henüz 26 yaşında olan ve Sadâ-yı Millet'in başyazarlığını yapan Ahmet Samim'dir. Ahmet Samim, 9 Haziran 1909'da Bahçekapı'da vurularak öldürülmüştür. 1911 yılında Mizan ve Serbesti yazarı Zeki Bey vurularak ve Hasan Tahsin de boğularak katledilmişlerdir.

Cumhuriyet döneminde de Abdi İpekçi, Muammer Aksoy, Uğur Mumcu gibi gazetecilerimiz öldürülmüşlerdir.

Öldürülen ilk Gazeteciler Kimlerdir?
Bu makalenin telif hakkı ve tüm sorumlulukları yazara ait olup, şikayetler için lütfen bizimle iletişime geçiniz.
URL:
Etiketler:

Bu makale 3507 kez okundu

24.09.2013 tarihinde yazıldı
Reitix

Yorumlar

 • volkanoxfb
  24.02.2020

  gazeteciler cesur ve araştırmacı kişiliklere sahip olması gereken ve insanların sis perdesi sebebiyle göremedikleri ya da yanlış yorumladıkları şeyleri ortaya çıkartmak gibi bir özelliğe sahip olan insanlardır. bu insanların öldürülmesini zaten hiçbir zaman anlayamadım ama bir gazeteci öldürüldüğünde yeterince tepki göstermeyen halkları hiç anlayamadım

 • week85
  30.12.2015

  başlık bile elem veren cinsten. keşke öldürülen ya da haksız yere itibarı zedelenen son gazeteciler diye başlık atabilsek de bir daha böyle olayların olmayacağından emin olabilsek

 • fatih arslan
  14.11.2014

  bence asıl bu cinayetleri işleyenlere yazık, ne amaç uğruna bu infazları yapıyorlar ya da yaptırıyorlar? ya da acaba hakkaten bir amaçları var mı, yoksa sadece cahiller mi?

 • ahmet50
  14.11.2014

  yazık, hem onlara hem de bizlere

 • pelin
  11.11.2014

  ne karanlık işi, cahil milletimizin cinayetleridir bunlar

 • caissa
  24.09.2013

  karanlık işler ve derin devletin bir tarihi değiştirme çabaları. Nur içinde yatsınlar...

Bu yazıya siz de yorum yapabilirsiniz

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.