20.12.2013
4.57 / 30 oy

Nakit ve Tahakkuk Esaslı Muhasebe

Nakit ve Tahakkuk Esaslı Muhasebe Nedir?

Bir muhasebe sistemi belirli bir zaman dönemi boyunca oluşan tüm işlemleri olabildiğince doğru olarak yansıtılmalıdır. Pek çok iş, bir muhasebe dönemi (örneğin 1 yıl gibi) içinde başlanıp bitirilemez. Muhasebenin tahakkuk esası, birden fazla muhasebe dönemini etkileyen işlemlerin kaydedilmesi ve raporlanması için uygun bir ortam oluşturur.

Tahakkuk esaslı muhasebede, hasılat kazanıldığı dönem içinde alacaklandırılır ve giderler işin yapıldığı dönemde o döneme yüklenir.

Nakit esaslı muhasebede, kayıtlar defterlere nakden ödenme ya da tahsil edilme zamanlarına bağlı olarak kaydedilir. Nakit esaslı olmayan işlemler genellikle kaydedilmez ve raporlanmaz. Bu nedenle bu sistemde doğru bir gelir (kâr) rakamı elde edilemez.

Tahakkuk esaslı muhasebe, maliyetin (giderin) ilgili hasılatla (gelirle) eşlenmesi ilkesi ile tutarlıdır. Örneğin, duran varlıkların 20 yıllık bir ömrü varsa, bu kalemin maliyeti, bu zaman boyunca ilgili dönemlere dağıtılmalıdır. Çünkü bu varlıktan sağlanacak yarar, gelecek dönemlerde kazanılacak hasılat biçiminde ortaya çıkacaktır.

Nakit ve Tahakkuk Esaslı Muhasebe
Bu makalenin telif hakkı ve tüm sorumlulukları yazara ait olup, şikayetler için lütfen bizimle iletişime geçiniz.
URL:
Etiketler:

Bu makale 20883 kez okundu

20.12.2013 tarihinde yazıldı
Reitix

Yorumlar

 • berkcan
  14.07.2019

  tahakkuk esası özü itibarıyla doğru ve olması gereken bir uygulamadır. gerçekçi düşünürseniz sizin elde ettiğiniz geliri ya da giderlerin hepsini bu yıla yazmanız paranın bugünkü etkisiyle de düşünüldüğünde müşterilere ve düzenleyici otoriteye doğru bilgiyi yansıtmaz.

 • asilkan
  24.06.2019

  dönemsellik mutlaka ve mutlaka muhasebede karşınıza çıkacak bir kavram olacaktır. bu sebeple de tahakkuk teriminden de kaçışınız yok sevgili muhasebe dersi alan öğrenciler. en iyisi mi oturup dersin başından bu terimleri, kavramları ve de hesapları detaylıca öğrenmek.

 • trıumph
  03.03.2016

  Tahakkuk esaslı muhasebede gider oluştuğunda kayda geçer, Nakit esaslı muhasebede ise nakit ödeme işlemi gerçekleştiği an kayıt edilir.

 • TülayGeriDöndü
  11.06.2015

  karıştırın anasını satayım iyice karıştırın muhasebe konuları zaten yeterince karışık değilmiş gibi

Bu yazıya siz de yorum yapabilirsiniz

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.