31.12.2013
4.63 / 8 oy

Muhasebe'de Değerleme işlemleri

İştirakler, Bağlı Ortaklıklar ve Bağlı Menkul Kıymetleri Değerleme

Önce bazı tanımlar verelim. Bir şirketin yönetim ve politikalarına katılma sözkonusu ise, iştirakler; bir şirketin yönetimine egemen olma sözkonusu ise bağlı ortaklıklar terimleri ve hesapları kullanılır. Bağlı menkul kıymetler, vadesi geldiği halde ilgiliden tahsil edilemeyen ve çeşitli nedenlerden ötürü pazarlanabilir olma özelliğini yitirmiş menkul kıymetlerdir.

İştirakler, bağlı ortaklıklar ve bağlı menkul değerler ilke olarak elde etme maliyeti ile değerlendirilir. Ancak borsa ya da örgütlenmiş piyasalarda işlem gören iştirakler, bağlı ortaklıklar ve bağlı menkul değerler, bilanço gününden önceki 30 iş günü boyunca oluşan günlük ağırlıklı ortalama fiyatların ortalaması alınarak değerlendirilir.

Borsa rayici ile değerleme yapılması durumunda artışlar yeniden değerleme artış hesabına alacak yazılır. Değer azalışları bu hesaptan mahsup edilir, karşılanamayan bölüm için karşılık hesabı kullanılır, ilgili zarar diğer faaliyetlerden giderler ve zararlar hesabına borç yazılarak muhasebeleştirilir.

Muhasebe'de Değerleme işlemleri
Bu makalenin telif hakkı ve tüm sorumlulukları yazara ait olup, şikayetler için lütfen bizimle iletişime geçiniz.
URL:
Etiketler:

Bu makale 1591 kez okundu

31.12.2013 tarihinde yazıldı
Reitix

Yorumlar

 • morhan
  morhan
  11.1.2018

  Denetlemede değişiklik olduğu takdirde genellikle karsilik hesaplari kullanilir.

 • kurthan01
  kurthan01
  18.5.2016

  değerleme yöntemleri oldukça fazladır. ayrıca standartlar, vergi usul kanunu ve tek düzen muhasebe sistemine göre de değişmektedir.

 • sedef
  sedef
  15.12.2015

  Allah muhasebecilere sabır versin

 • cumali
  cumali
  2.11.2014

  muhasebecime 50 kere anlatmasını rica ettiğim, onun da bana 100 kere anlattığı konular bunlar, ama benim de kafa sizinki gibi, almayınca almıyor

 • afacan
  afacan
  25.10.2014

  muhasebeyi hiç anlayamacağım sanırım, birinin bana önce büyük resmi göstermesi sonra da örneğin bu konunun tüm muhasebe içerisinde nerede kaldığını izah etmesi gerekiyor

Bu yazıya siz de yorum yapabilirsiniz