26.03.2014
4.56 / 25 oy

Mudanya Ateşkeş Antlaşması ve Sonuçları

Kurtuluş savaşının kazanılmasından sonra, Türkiye İle İtilâf devletleri (İngiltere, Fransa, İtalya) artısında İmzalanmıştır (11 ekim 1922).

Mudanya Ateşkeş Antlaşması

Batı Anadolu, Yunanlardan kurtarıldıktan sonra, sıra Çanakkale ve İstanbul boğazlarıyla Trakya'ya gelmişti. İngiltere, hükümeti İstanbul'un Türklere bırakılmasını uygun görmekle birlikte Trakya'nın verilmesine karşıydı. Fakat, Fransa ve İtalya, İngiltere ile birlik olmadılar. Bu devletler kuvvetlerini Çanakkale'den çektiler. Türk ordularının ileri yürüyüşe geçmeleri üzerine İtilâf devletleri, ateşkes antlaşması yapılmasını istemek zorunda kaldılar. Mudanya'da İngiliz, Fransız ve İtalyan delegeleriyle, Türkiye Büyük Millet Meclisi delegesi İsmet Paşa (İnönü) arasında bir hafta süren görüşmelerden sonra Mudanya ateşkes antlaşması imza edildi. Buna göre,

1) Türklerle Yunanlar arasında savaşa son verilecekti,

2) Yunan kuvvetleri, Meriç ırmağının sol kıyısına kadar Doğu Trakya'dan ve Edirne'den on beş gün içinde çekilecekti,

3) Lozan konferansının bitimine kadar Türkler Doğu Trakya'da sekiz bin Jandarma bulundurabilecekti.

4) Ateşkes antlaşmasının imzasından sonra, İstanbul ve Boğazlar, Büyük Millet Meclisi hükümetinin yönetimine bırakılacaktı; ancak İtilâf devletlerinin kuvvetleri barışın imzalanmasına kadar İstanbul'da kalacaktı.

Bu antlaşma İle Türkiye Büyük Millet Meclisi hükümeti, bütün devletler tarafından tanındı ve Millî Misak gerçekleştirildi.

Mudanya Ateşkeş Antlaşması ve Sonuçları
Bu makalenin telif hakkı ve tüm sorumlulukları yazara ait olup, şikayetler için lütfen bizimle iletişime geçiniz.
URL:
Etiketler:

Bu makale 4693 kez okundu

26.03.2014 tarihinde yazıldı
Reitix

Yorumlar

  • sema ozturk
    19.11.2014

    Kurtuluş savaşından sonra imzalanan antlaşmadır

  • yaseminemre
    09.10.2014

    Mudanya Mütarekesi olarak da bilinir

Bu yazıya siz de yorum yapabilirsiniz

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.