04.02.2014
4.44 / 16 oy

Milli Kütüphane'nin Tarihi

Milli Kütüphane'nin Kuruluşu

Ülkemizin en büyük araştırma kitaplıklarından biri olan Millî Kütüphane, 15 Nisan 1946 yılında Millî Eğitim Bakanlığı Yayım Müdürlüğünde Mehmet Emin Yurdakul'a ait üç kitabın bir dolaba konmasıyla kurulmaya başlamıştır. Bu üç kitap, sekiz ay içinde o zamanki Yayım Müdürlüğünün bir odasını dolduracak kadar artmış, eser sayısı sekiz bine yükselmiştir. Daha sonra bir eve taşınan bu kitaplar ve kısa bir süre içinde artan süreli koleksiyonları ve kitaplarıyla Millî Kütüphane doğmuştur. Millî Kütüphane bugünkü güzel binasında 16 Ağustos 1948 günü yapılan bir törenle aydınların ve üniversite gençliğinin hizmetine girmiştir. Kuruluşundan dört yıl sonra, 1950 yılında Millî Kütüphane Kanunu kabul edilmiştir. 29 Mart 1950 tarihli ve 5632 sayılı bu kanunda Millî Kütüphanenin kuruluş amaçları şöyle belirtilmiştir: «Millî Eğitim Bakanlığına bağlı olarak Ankara'da kurulan Millî Kütüphane, millî kültür araştırmalarını mümkün kılmak maksadı ile elverişli bütün eserleri, vesikaları bir araya toplayarak esaslı bir merkez oluşturmak ve ayni zamanda her türlü ilim, sanat çalışma ve araştırmalarını kolaylaştırmakla görevlidir. Bu görevlerini yerine getirmek üzere Millî Kütüphane lüzumlu göreceği eserleri ve vesikaları satın almaya veya başka yollarla sağlamaya ve bunların tasnifi, muhafazası ve genel istifadeye arzı için gerekli her türlü tesisleri ve vasıtaları satın almaya veya yaptırmaya yetkilidir.»

Milli Kütüphane

Millî Kütüphane. Türkiye'de yayınlanan bütün basılı malzemeyi, Türkiye dışında basımevinin bulunuşundan bu yana yayınlanmış bulunan her dilde Türkiye ve Türklerle ilgili eserleri toplayarak bunları bilim adamlarına, araştırıcıların hizmetine sunar. Her yıl buraya satın alma, derleme, bağış ve değiştirme yoluyla çok sayıda eser gelir. Kütüphanenin kitap sayısı yarım milyona yaklaşmıştır. Okuyucu sayısının seksen bine yükseldiği yıllar olmuştur.

Kütüphanenin 250 kişilik büyük bir okuma salonu, 80 kişilik bir süreli yayınlar salonu vardır. Buraya her yıl 20 tane süreli | yayın gelir. Süreli yayınlar salonunda Takvim-i Vekayi'den bu yana Türkiye'de yayınlanmış gazete ve dergiler bulunur. Getirtilmesi mümkün olmayan kitapların filme alınmış sayfalan özel araçlarla ve özel okuma salonlarında okunur. Kütüphanenin müzik salonunda çeşitli klâsik müzik plâğı, harita köşesinde her türlü haritalar, Türk ressamlarının tabloları, folklor araçları vardır. Millî Kütüphaneye gelen yayınlar buradaki cilt atelyesinde ciltlenir. Körlerle ilgili bölümde istenilen kitaplar kabartma harflerle yazılıp, görmeyenlere gönderilir.

Türk Bibliyografya Enstitüsü: Ülkemizde bibliyografya dalı da Millî Kütüphanenin gelişmesiyle kurulmuştur. 1955 yılında çıkan 6568 sayılı kanunda bu Enstitünün ve amaçları şöyle saptanmıştır: «Millî Kütüphanenin bünyesi içinde bir Bibliyografya Enstitüsü kurulmuştur. Başta Türkiye Bibliyografyası olmak üzere her türlü bilimsel araştırmaları mümkün kılacak ve kolaylaştıracak mahiyette muhtelif sahalara ait çeşitli bibliyografyalarla memleket kütüphanelerindeki basma eserlerin toplu kataloglarını hazırlayıp neşretmek ve bu çeşit araştırmalarla çalışmalara vardım etmektir. Bibliyografya Enstitüsü ayni zamanda yerli ve yabancı neşriyata müteallik olarak karşılaşacakları güçlükleri halledecek bir istihbarat merkezi vazifesi de görecek, memleket kütüphaneleriyle yabancı memleketler kütüphaneleri arasında matbu kitaplarla süreli eserlerin mübadelesi, mikrofilm v.s., icabında dokümanların mübadelesi işlerine tavassut ve yardımda bulunacaktır.» Enstitünün yayınladığı Türkiye Bibliyografyasının yanı sıra yayınlanan Türkiye Makaleler bibliyografyası da Türkiye ve dünya kitaplıklarına gönderilir. Millî Kütüphane, uluslararası kitap değiştirme ve kitap iaresi çalışmalarını da yürütür.

Milli Kütüphane'nin Tarihi
Bu makalenin telif hakkı ve tüm sorumlulukları yazara ait olup, şikayetler için lütfen bizimle iletişime geçiniz.
URL:
Etiketler:

Bu makale 44213 kez okundu

04.02.2014 tarihinde yazıldı
Reitix

Yorumlar

 • Filiz06
  28.08.2019

  yanındaki depo inşaatı yıllardır devam ediyor, sürekli makineler çalışıyor ve içeride işçiler oluyor ama dışarıdan bakınca da ne bir ilerleme var ne de bir şeye benzeyecek gibi görünüyor... bu kadar çalışmayla bu kadar zamanda ne binaların yapıldığını gördüğüm için bunca emek ve çaba ile ne yapıyorlar geçerken gerçekten merak ediyorum

 • kerem27
  26.07.2018

  milli kütüphane 2018 yılında kapanacak ve içerisindeki tüm kitaplar taşınacak gibi haberler gördüm ama ne kadar doğrudur ya da taşındığı yer neresidir, kimler ne kadar kullanabilecek gibi konularda maalesef bilgi sahibi değilim

 • arsal
  14.07.2018

  bir süredir milli kütüphanenin yanındaki inşaat çalışmalarını görüyorum ama ne yapılacağı konusunda ya da ne zaman biteceği konusunda bir bilgim yok, kapanacak olsa ek bina çalışmaları da yapılmazdı diye tahmin ediyorum

 • nevAmore
  14.07.2018

  milli kütüphanenin de akıbeti belli değil ne olacak acaba şimdi. bilen aydınlatsın lütfen. kapanıyor mu milli kütüphane?

 • kildebrak
  13.06.2016

  Yikmak istiyorlarmis diye duydum milli kutuphaneyi? Zaten yanina da bilinmeten bir bina yapiliyor.

 • angarali_melek
  06.12.2015

  Ankara da olup da milli kutuphaneye bir kere bile ugramayanlar?

 • tahamurat
  26.04.2015

  düzelteyim, kaşar kızlarımızın siyah çerçeve gözlük ile nerd gibi görünmeye çalışarak erkek tavlamaya çalıştıkları yerdir

 • aysunc65
  26.04.2015

  erkekler için nerd kız tavlama mekanıdır

 • alsancak
  16.10.2014

  size katılıyorum yerleşke olarak biraz daha genişletilmesi gerek. fakat konumu güzel. Ankara bahçelievlerde.

 • aelita
  15.10.2014

  Milli Kütüphane'ye gereken değerin verilmediğini düşünüyorum. genişletilmeli biraz daha neticede gün geçiyor ki bir kitap daha çıkmasın.

Bu yazıya siz de yorum yapabilirsiniz

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.