8.7.2014
4.40 / 5 oy

Mao Zedong Kimdir?

Mao Zedong'un Hayatı

Çin Halk Cumhuriyeti kurucularından

Mao Zedong

Doğum: 1893

Ölüm: 1976, 82 yaşında

Mao Zedong, 1921 'de kurulan Çin Komünist Partisi'nin ilk üyelerinden biriydi. Bu parti, 1927'ye kadar Chiang Kai-shek'in liderliğini yürüttüğü Guomindang'la (Milliyetçi Parti) birlikte çalıştı; 1927'de milliyetçiler çok sayıda komünisti öldürttü. Komünistler önce milliyetçilere karşı koydular ama 1934'te saldırılar karşı konulamayacak kadar güçlendi. Mao bunun üzerine komünistleri yaklaşık 10.000 km süren, 'Uzun Yürüyüş'le yeni bir üsse götürdü.

1937'de Japonya Çin'e saldırdı. Chiang Kai-shek dağlara geri çekildi ama Mao, Halkın Özgürlük Ordusu'nu işgal altındaki köylerdeki insanların yardımına gönderdi. Japonlar ülkeden geri çekildiğinde, Mao, Chiang Kai-shek'e karşı iç savaşta halktan büyük destek gördü.

Mao 1949'da Çin Halk Cumhuriyet'ini kurduktan sonra, dünya nüfusunun dörtte birinin lideri oldu. Köylüleri toprak ağalarını devirip kolektif çiftliklerde bir arada çalışmaya teşvik etti. Diğer köylüler de fabrika açmaya veya demir üretmek için demir ocağı açmaya teşvik edildi. Bu, Mao'nun sanayide "büyük atılım" planının bir parçasıydı. Ne var ki, bu planların birçoğu başarıya ulaşamadı, çünkü yeni teknolojiler ve eğitim için yeterince para yoktu. Mao 1959'da, Kültürel Devrimi başlatmak için Halk Cumhuriyeti başkanı görevinden emekli oldu. Bu devrim, Çin komünizmini dış etkilerden korumak ve Mao'nun fikirlerinin Çin'de ön planında kalması amacıyla başlatılmıştır.

Mao Zedong Kimdir?
Bu makalenin telif hakkı ve tüm sorumlulukları yazara ait olup, şikayetler için lütfen bizimle iletişime geçiniz.
URL:
Etiketler:

Bu makale 1648 kez okundu

8.7.2014 tarihinde yazıldı
Reitix

Yorumlar

  • miniel
    miniel
    11.12.2014

    et beni olmayaymış daha iyi olrmuş

Bu yazıya siz de yorum yapabilirsiniz