19.08.2013
4.50 / 34 oy

Mali Denetim Nedir?

Mali denetim, bir işletmenin kayıtlarıyla raporlarının, bunları hazırlamaktan sorumlu olanlar dışındaki muhasebe uzmanlarınca incelenmesi işlemidir. Bağımsız muhasebeviler eliyle mali denetim, büyük işletmelerin ortaya çıkışı ve mülkiyetin denetimden ayrılmasıyla birlikte giderek yaygınlaşmış ve mesleki bir statü kazanmıştır. Bağımsız muhasebeci, bilançoların kabul görmüş muhasebe ilkelerine göre hazırlanıp hazırlanmadığını, firmanın mali durumunu ve işletme sonuçlarını doğru bir biçimde yansıtıp yansıtmadığını belirlemeye çalışır. Yönetim raporlarının bağımsız olarak değerlendirilmesinden, şirketin var olan ya da olası hissedarları, bankerler, şirkete mal verenler, mal ya da mülk kiralamış olanlar ve evlet kuruluşları yararlanır.

Anglosakson ülkelerde bağımsız denetçilerin çoğu ruhsatlıdır ve yüksek standartlar belirleyen mesleki kuruluşlarına bağlı olarak çalışırlar. Avrupa ve İngiliz Uluslar Topluluğu ülkelerinin çoğu da bu konuda Birleşik Krallık’ı örnek almış, devletten imtiyazlı muhasebeci örnekleri, mesleğe giriş koşullarını kendileri geliştirmişlerdir. Diğer ülkelerde ise, izin için gerekli koşulların eyaletlerce saptandığı ABD modeli uygulanmaktadır. Çoğu ülkede kamu hesaplarının denetlenmesi konusunda uzmanlaşmış devlet kuruluşları bulunmaktadır. (Türkiye’de Sayıştay gibi).

Bir işletmede uygulanan muhasebe sistemlerinin ne ölçüde etkili olduğunu değerlendirmek amacıyla tasarlanmış olan iç denetim ise daha yeni bir uygulama olarak sayılabilir. En çok uygulanan denetim türü, makbuz, fatura ya da öteki belgelerin ödeme ya da kayıtlara geçirilmesinden önce doğruluk ve yetki açısından tek tek araştırıldığı idari denetim ya da ön denetimdir.

Mali Denetim Nedir?
Bu makalenin telif hakkı ve tüm sorumlulukları yazara ait olup, şikayetler için lütfen bizimle iletişime geçiniz.
URL:
Etiketler:

Bu makale 9781 kez okundu

19.08.2013 tarihinde yazıldı
Reitix

Yorumlar

 • yolcu
  08.11.2019

  kamudan tutun da özel sektöre kadar tüm işletmelerin belli tarihlerde denetlenmesidir. hem iç denetim hem de dış denetim vardır ki iç denetim küçük işletmelerde genelde olması gerektiği yapılmaz ya da yapılamaz ilişkiler engel olur bir şekilde.

 • sonosmanlı
  06.10.2019

  özel sektör ve kamu kuruluşlarının küçük ölçekli olanlarının hepsinde mali denetim yapılır fakat önemli kamu kuruluşları aynı şey söylenebilir mi emin değilim. Yani göstermelik diyebiliriz ya da günümüz ismiyle makyajlı bir mali denetim sonrası makyajlı tablolarla karşınıza çıkarlar.

 • bendeniz
  01.06.2019

  denetim konusu önemlidir özellikle halka açık bir işletmeyse sorumluluğu hem yatırımcısına hem de devlete fazlaca olacağı için iç denetçisinden bağımsız denetimine kadar işletmenin mali işlerinin kontrolü düzenli izlenmelidir. bunu da ancak deneyimli denetçiler ve müşavirler yapabilir.

 • araratzh
  16.12.2016

  her sene yapılması zorunlu denetimlerdir. hem iç hem de dış denetim olarak ayrılır.

 • yasargulec
  17.11.2016

  Isletme muhasebesini nasil tutmus. Hata var mi ya da yapilan yanlislik bilerek mi degil mi kontrol edilmektedir.

 • ypabuccu
  14.05.2016

  bağımsız denetçilerin ekmek kapısıdır. zordur, emek ister bu sebeple de pahalıdır.

 • enamel
  24.01.2016

  Şirket içi yapılan muhasebe kayıtlarının doğruluğunu belgelemek için yapılan Dış denetimlerdir.

 • kapiş
  11.01.2016

  bağımsız denetçilerin ekmek kapısıdır. hele ki ufrs lere uyumlu finansal tablolar hazırlanması konusu gündemde olunca daha da zorlaşmıştır.

 • sickboyche
  02.06.2015

  işletmelerin korkulu rüyası

 • erolakcay
  07.10.2014

  kök söktürebilen denetimdir

Bu yazıya siz de yorum yapabilirsiniz

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.