19.08.2013
4.50 / 16 oy

Mal Bildirimi Nedir?

Mal bildirimi, icra takibinde, borçlunun, alacak ve haklarının borcuna yetecek bir miktarını, bunların cinsini ve niteliklerini, yaşayış biçimine göre geçim kaynaklarını ve borcunu nasıl ödeyebileceğini icra dairesine yazılı ya da sözlü olarak bildirmesi işlemidir.

İcra takibi üzerine yedi günlük itiraz süresi içinde ödeme emrine itiraz etmeyen borçlu, bu süre içinde mal bildiriminde bulunmak zorundadır. İtiraz durumunda ise bu itirazın kaldırılmasına değin mal bildiriminde bulunmak zorunda değildir. İtirazı kaldırılan borçlu kaldırma kararının kendisine bildirilmesinden başlayarak üç gün içerisinde mal bildiriminde bulunmakla yükümlüdür. Süresi içinde mal bildiriminde bulunmayan borçlu, alacaklının istemi üzerine mal bildiriminde bulununcaya değin icra tetkik mercii yargıcı tarafından hapisle baskı altına alınır. Bu yola bir kez başvurabilir ve hapis süresi 3 ayı geçemez. Süresi içnde mal bildiriminde bulunmama ve gerçeğe aykırı mal bildiriminde bulunma ayrı birer suç olarak düzenlenmiştir. Daha önce malı olmadığını bildiren ya da borcuna yetecek kadar mal göstermeyen borçlu, sonradan kazandığı malları ve gelirindeki artışları icra dairesine yedi gün içinde bildirmek zorundadır. Bunu yapmadığı takdirde hapis cezasıyla cezalandırılır.

1982 Anayasası’nın 71. maddesinde kamu hizmetine girenler için de mal bildiriminde bulunma yükümlülüğü öngörülmüştür. Devlet Memurları Kanunu’nun  14. maddesi uyarınca, devlet memurları kendileriyle eşlerine ve velayetleri altındaki çocuklarına ait taşınır ve taşınmaz malları ile alacaklarını ve borçlarını yönetime bildirmek zorundadır.

Mal Bildirimi Nedir?
Bu makalenin telif hakkı ve tüm sorumlulukları yazara ait olup, şikayetler için lütfen bizimle iletişime geçiniz.
URL:
Etiketler:

Bu makale 2363 kez okundu

19.08.2013 tarihinde yazıldı
Reitix

Yorumlar

 • omerryasarr
  05.06.2019

  Memurların yeni mülk edildiğinde bildirmesi gereken durumdur. Kağıt ve zaman israfıdır. Artık siz bir şey aldığınızda yaptığınızda bilgiler anında devlete veriliyor sizin bildirgenize gerek kalmadan.

 • lopente
  02.03.2019

  malı mülkü olan düşünsün ne diyeyim, parası olmayanın da en çok teselli bulduğu şey budur sanırım, paranın saadet getirmediği fikrini bulanların da zenginler olmadığına oldukça eminim

 • sydneycem
  03.06.2017

  Birilerinden mal kacirmanin onune gecmek icin yapilmasi gereken uygulama.

 • gökçe
  22.05.2016

  para aklamak isteyenlerin servetlerini gayrimenkule yatırarak yakınlarının üzerinden gösterdiği sistemdir. bir diğer opsiyon da zaten malumunuz ayakkabı kutuları

 • jale
  11.01.2016

  üç kuruşluk malımız var onun da yarısından çoği kredi zaten. sanırım işte bu olmayan mallarımızı açıklama çabası olsa gerek

 • koksals
  26.11.2015

  olmaz çünkü herkesin hayatına kimse karışamaz :) şaka bi yana malların da bugünde yaşama hakları var

 • adem36
  26.11.2015

  devletin yeni bi hizmeti olsa ya böyle mal insanları bildirsen de geçmişe falan ışınlasalar onları

 • kara-ejder
  08.07.2015

  devletin halkını soymak için istediği beyandır.

 • teks1080
  03.12.2014

  yakında da fakirlik vergisi çıkartırlar boşuna sevinme

 • mmey
  31.10.2014

  mal bildirimi, malı olmayanlar için sevinilebilecek ender hadiselerdendir

Bu yazıya siz de yorum yapabilirsiniz

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.