9.9.2016
5.00 / 1 oy

Kamera Kullanırken Işığı Yönlendirmek

Light Diffusion (Süzme) ve Light Reflection (Yansıtma)

Sert ışık veren noktasal bir ışık kaynağı aynı zamanda yumuşak ışık vermek için de kullanılabilir. Bunu yapmak için ışığı yaygınlaştırmamız gerekir. Işığı yaygınlaştırmak için en kolay yöntem de onu büyük bir yüzeyden yansıtmaktır. Reflector (yansıtıcı) olarak düz beyaz bir karton veya strafor kullanabiliriz. Bir başka yol, ışığın önüne süzücü bir filtre koymaktır.

Bu da aydınger kâğıdına benzer bir filtredir. Öndeki filtre ne kadar büyük olursa ışık o kadar yumuşayacaktır.

Light Diffusion

Önüne filtre koyduğunuzda ışık yumuşar ama kenarlarda kaçan ışık istediğiniz etkiyi almanızı engelleyecektir.

Bunu önlemek için yanda gördüğünüze benzer Soft Box (Yumuşak Işık Kutusu) adı verilen aletler kullanılabilir. Burada ışık ile filtrenin arası yanmaz siyah bir bezle kaplanır. Böylece ışık kaçağı önlenmiş olur ve daha kontrollü bir yumuşak ışık elde edilir.

Concentration (Yoğunlaştırma)

Işığı yukardakilerin tam tersine bir noktada yoğunlaştırıp daha da sert ve noktasal hale getirebiliriz. Bu da parabolik bir yansıtıcıyla olur. Çoğu ışık kaynağında lambanın tam arkasında böyle bir ayna sistemi bulunur. Bu sistem ışığı bir noktada yoğunlaştırmaya yarar. Ayna lambadan uzaklaştırılıp yakınlaştırarak yoğunluk değeri değiştirilebilir. Bu genelde lambaların arkasında Spot-Flood ayarı olarak karşımıza çıkar.

Fresnel Mercek

Yoğunlaştırma için parabolik yansıtıcı yeterli gelmezse ışığın önüne fresnel mercek yerleştirilir. Böyle lambalar ışığı çok küçük bir alanda çok güçlü şekilde toplayabilirler.

Kontrollü bir aydınlatma için kullanmanız gereken lambalar Fresnel Mercekli lambalardır. Türk sinema-TV sektöründe bu tip lambalar "camlı" olarak bilinir.

Önünde fresnel mercek olmayan açık ağızlı lambalar ancak bir noktaya kadar yoğunlaştırma yapabilirler. Temel amaçları genel aydınlık seviyesini yükseltmektir.

Barndoors (Kapaklar)

Sinema-TV alanında kullanılan spotların önünde dört yana açılan kapaklar bulunur. Bu kapaklar ışığı kesmeye ve yönlendirmeye yarar.

Bu kapakları tamamen kapatmayın. Hava dolaşımı engellenirse 350 derecede çalışan lamba kısa sürede patlar.

Flag

Işığın belli bir bölgeye düşmesini engellemek için kullanılan kumaş veya ince siyah metalden çeşitli boyutlardaki dikdörtgen tabakalara verilen isimdir. Türk sinema sektöründe zenci olarak bilinir ve kullanılır.

Filtreler

Işığın önünde kullanmak üzere özel olarak üretilen ısıya dayanıklı renkli jelatin tabakalar vardır. Bunlar öncelikle renk ısısını değiştirmek için kullanılırlar. Örneğin 3200K derecesindeki tungsten lambanın rengini 5500K'ya çekmek için 80A koduna sahip bir mavi filtreye ihtiyacınız vardır. Tersi durumda 5500K'yı 3200K'ya çevirmek isterseniz 85B kodlu turuncu bir filtre kullanmanız gerekir.

Bu filtreler tam, yarım, çeyrek gibi koyuluk derecelerinde satılır ve kullanılır. Benzer şekilde ışığı yaymak ve yumuşatmak için de diffusion filtresi kullanılır.

Kamera Kullanırken Işığı Yönlendirmek
Bu makalenin telif hakkı ve tüm sorumlulukları yazara ait olup, şikayetler için lütfen bizimle iletişime geçiniz.
URL:
Etiketler:

Bu makale 1277 kez okundu

9.9.2016 tarihinde yazıldı
Reitix

Yorumlar

 • mervetekin
  mervetekin
  7.12.2017

  artık akıllı telefonlar tabi hepsi değil bu işlemi anında yapabiliyor. ek para harcayıp da makine almaya gerek kalmadı.

 • keto
  keto
  29.10.2016

  ışığın kamera kadrajındaki alanı, çekilmek istenenin ne olduğuna ve hangi vurgular ile ne anlatılmak istendiğine göre değişiklik gösterebilir

Bu yazıya siz de yorum yapabilirsiniz