03.12.2015
5.00 / 1 oy

Kadınların Satın Alma Davranışları

Alışverişte Kadınların Satın Alma Davranışları

Kadınların alışveriş dünyasının asıl hedefleri olduğunu söylemiştik; ancak istatistiklere bakarsak bu tanımlamanın az bile olduğu söylenebilir. Kadınlar tüm dünyadaki alışveriş hacminin %85'in-den sorumludurlar. Benzer şekilde ev mobilyası alımlarının %94'ünden, konut alımlarının %91'inden, sağlık harcamalarının %8()'inden kadınlar sorumludur. Kadınlar yalnızca kendileri için satın almazlar, tüm aile fertleri için satın alırlar.

alışveriş

Kadınlar, eğitim düzeylerine bağlı olarak giderek daha iyi iş pozisyonlarına gelmekte ve bunun sonucunda daha fazla harcama gücüne kavuşmaktadırlar. Örneğin, Amerika'da her 100 erkek üniversite mezununa karşı 140 kadın mezun iş hayatına atılmaktadır ve birçok eyalette kadınların ortalama ücretleri erkekleri geçmeye başlamıştır. Erkeklere kalan %15'lik alışveriş hacmi bugün birçok alanda erkekleri ancak bir niş pazar konumuna sokmaktadır. Maçoluğun simgelerinden biri olan Harley Davidson bile kadınlara yönelik bir serinin duyurusunu yapmıştır.

Kadınların alışveriş hacmindeki bu ölümcül payına rağmen, birçok iş kolu ve marka, kadınların önemini yeterince anlamamış görünüyor. Kadınların %59'u yiyecek üreticileri tarafından yeterince anlaşılmadıklarını düşünüyor, iş otomobile gelince bu oran %74'ü buluyor. Kadınların yatırım bankacıları için durum daha da vahim, zira kadınların %84'ü bankacılarının kendilerini anlamadıklarını düşünüyor. Chevy Volt, kadınlara hitap eden bir yeşil araç modeli olarak geliştirilmişti; ancak 15 kişilik tavsiye kurulunda yalnızca bir kadın bulunuyordu. Amerika'da kadınların %92'si kendilerine ait zamanlarını internette dolaşarak geçirmektedir, bunların %62'si ise online alışveriş yapmaktadır. Peki bizim eskimiş satış yaklaşımlarımız bu gelişmelere hazır mı? Hiç değil. Bugün birçok online shopping web sitesini erkekler tasarlamış durumdadır. Bu adamlar megabite yiyip gigahertz soluyor olabilirler; ama kadınların nette nasıl alışveriş yaptıları hakkında pek fikirleri yoktur. Büyük şirketlerin CEO'larının %9()*ı erkektir, pazarlama yöneticilerinin %70'i erkektir, yaratıcı yönetmenlerin ise %9()'ı erkektir. Peki bu erkekler alışverişin %85'ini yapan kadınlara nasıl hitap edeceklerdir? Dolayısıyla kadınlara yönelik pazarlama dünyasında artık kadınlara yer açmanın zamanı gelmiştir..

Her iki cinsiyet de görselliğe düşkündür. Kadınlar ise biraz daha fazla. Bir araştırmada erken ölmeyi tercih eden kadınların oranı, kör olmayı tercih edenlerin oranının iki katı çıkmıştır. Kadınlar satın aldıkları ürünlerin renk uyumuna ve tasarımına daha hassastırlar. Kendilerine kimin satış yaptığına çok dikkat ederler, özellikle de erkek satıcılara. Bir kadına bir bilgi raporu sunduğunuzda dahi. raporun içeriği kadar şekilsel sunumuyla ve renkleriyle de ilgili olacaktır. İlgi çekici bir dizayn kadınlara satış yapabilmenin ön şartlarından birisidir.

Kadınlar bir durumu değerlendirirken örnekler, deneyimleri içeren hikayeler ve kişisel detaylara önem vereceklerdir. Erkekler asıl konuya odaklıyken, kadınlar detaylara odaklıdırlar. Çünkü onlar satın aldıkları ürünlerden hayatlarını kolaylaştıracak bir fayda beklerler ve bunun ne şekilde gerçekleşeceğini tüm detaylarıyla bilmek isterler. Ancak satıcılar bu detayların aktarılmasında kadınları teknolojik bilgilere boğma yanılgısına düşmemelidir. Kadınlar teknolojinin kendisiyle değil, onun hayatlarında ne işlerine yarayacağı ile ilgilidirler. Dolayısıyla satıcı ürünün kendisine değil kullanıcı unsuruna odaklanmalıdır.

Kadınlar konusunda yapılan en büyük hatalardan birisi, onları yalnızca birer anne figürü olarak görmektir. Halbuki bugün çekirdek aile olarak bilinen yapı son nüfus sayımına göre Amerika'da azınlık durumuna gerilemiştir. Türkiye'de de yaşlı veya yalnız yaşayan kadınların sayısı hızla artmaktadır. Kadınların annelik dışında birçok rolleri vardır ve reklamlarda ya da satış çabalarında onların yalnızca annelik yönüne hitap etmek ciddi bir fırsat kaçırmak demektir. Kadınların diğer kadınlarla ilişkileri, kadınların birer iş sahibi olarak rollı-ri sıklıkla ihmal edilmektedir. Halbuki kadınlar her biri farklı zevkleri olan birer birey olarak ele alınmalıdır. Ancak kadınlara hitap edilmesi konusunun çok da göz korkutucu bir şekilde düşünülmemeli gerekir. Kadınlara hitap edecek bir web sitesi deyince erkeklerin aklına pembe ve mor kedilerle süslü bir site gelmemelidir. Yapılan bir araştırmaya göre kadınların da en sevdikleri renk mavidir. Erkeklerle aralarındaki fark ise. erkekler turuncuyu san renge yeğlerken, kadınlar sarıyı turuncu renge yeğlemektedirler. Sonuç olarak erkeklere cazip ve çekici gelen başarılı tasarımlar kadınlara da hitap edebilir, buradaki temel nokta tasarımlarda onların da görüşlerinin alınıyor olmasıdır.

Birçok kadın için sosyal sorumluluk veya çevre koruma konuları güçlü birer satış aracı olabilir. Bugün giderek artan sayıdaki kadın, ailesi için alışveriş yaparken seçtiği markanın çevreyi koruma konusunda neler yaptığını dikkate alabilmektedir. 2010 yılında yapılan bir araştırma, tüketicilerin %56'sının çevre dostu ürünler için daha fazla ödeme yapmaya razı olduklarını göstermektedir. Günümüz satın alma gücünün çoğunluğunu teşkil eden kadınlar -Baby boomers- kuşağındandır ve şirketlerin politikalarına, topluma neleri kazandırdıklarına, sosyal sorumluluk ve çevre koruma konusundaki hassasiyetlerine dikkat etmektedirler.

Kadınların alışveriş stillerindeki en belirgin özellik, bir şey satın almadan önce tüm seçenekleri incelemeleri, dokunmaları ve titizlikle en iyi seçimi yapmaya çalışmalarıdır. Aldıkları üıriin et veya sebze gibi sıradan şeyler veya cok karmaşık bir ürün die olsa kadınlar önce tüm seçenekleri görmek isterler. Bu ihtiyaç kadınların birer toplayıcı olarak evrimleşmesinden kaynaklanmaktadır. Halbuki erkekler genellikle ürünleri fazlaca elleyip kurcaltama-dan, onlara bakarak, muhtemelen tezgahın en üstündeki üirünü alarak hızla oradan uzaklaşmaya bakarlar. Ancak bazen kacümlar bu özelliklerinde istisnalar yaparlar. Bu istisnalardan birisi online alışveriş konusundadır. Online alışverişte durum genelin tam tersidir, kadınlar web üzerinde aradıklarını kolayca bulmak ve kolayca ödeyerek istediklerini hemen satın almak isterler. Buna karşın erkekler saatlerce web sitesinde dolaşabilirler.

İkinci bir istisnai alan da, konut satın alma kararıdır. Kadınların %70'i daha ilk ziyaretlerinde evlerinin kendilerine uygun olduğunu anladıklarını ifade etmektedir, içlerinden yalnızca %23'ü ikinci bir ziyarete ihtiyaç duymaktadır. Buna karşın erkeklerde ilk seferde evin uygunluğuna ikna olma oranı yalnızca %32'dir.

Alışveriş, zaman içerisinde kadının evden çıkarak tek başına vakit geçirebileceği veya başkalarıyla sosyalleşebileceği bir ortam sağlamıştır. Günümüzün yaşamsal gelişmeleri kadınları yalnızca haftalık ihtiyaç listeleri hazırlayarak alışveriş eden bir kişilik olmaktan çıkartmış, kadınların çalışma hayatına katılmaları ve sorumluluklarının artmasıyla birlikte tv ve internet gibi teknolojik gelişmeler, alışverişi yalnızca dışarıda ve sınırlı bir süre yapılan bir aktivite değil mekan sınırı olmayan 24 saatlik bir aktivite haline dönüştürmüştür. Ancak yaşanan bu sosyal değişim yine de kadın ların birbirlerini teşvik ederek alışveriş etme arzularını kısıtlama» mıştır. İki erkeğin kendilerine yakışan birer mayo almak için birlikte alışverişe çıktıklarını göremezsiniz; ama kadınlar için bu son derece doğaldır. Birlikte alışveriş etmeyi akılsız alışveriş etme eğilimlerini frenleyen bir etmen olarak da görürler. İki kadın birlikte alışveriş yaparken, hem daha fazla zaman hem daha fazla para harcar. Kadınlar alışveriş yaparken bir tür arama, kıyaslama, düşleme ritüeline kendilerini kaptırırlar. Ancak sonrasında bu alışverişin artılarını ve eksilerini hesaplarlar ve istedikleri uygun fiyatı bulduklarında serinkanlı bir kararla satın alırlar. Kadınlar aynı zamanda bu -iyisini seçebilme- yetenekleriyle gurur duyarlar.

Kadınların satın alma oranı, alışveriş sırasındaki rahatlıklarıyla doğru orantılıdır. Kadınlar, erkekler kadar aceleci olmadıklarından, mağaza içindeki araştırma ve dolaşma sürecinden mutluluk duyacaklardır; ancak bu gezi sırasında "Sürtünme faktörü"ne dikkat edilmesi gerekir. Kadınlar aşağı raflardan bir şeyleri eğilerek almaktan veya dar koridorlarda duruyorlarken birilerinin kendilerine sürtünmesinden rahatsız olurlar; ve çoklukla inceledikleri şeyi almadan oradan uzaklaşırlar. Ancak bu durumun bir istisnası vardır; genelde bir izdiham halinde alışveriş edilen indirimli satış mağazaları. Kadınların uygun fiyatla daha çok şey alabilme arzusu, mağazada kalabalıkta yaşayabilecekleri rahatsızlığa galip gelmektedir. Bu konuda, mağaza içlerindeki sirkülasyonu konu olan bir araştırmada, kalabalık mağazalarda kadınlara sürtünen veya itip kakan kişilerin, erkeklerden ziyade diğer kadınlar olduğunun ortaya konduğunu belirtmeliyiz. TV'lerde Amerikan kadınlarının yılda bir kere yapılan büyük gelinlik indirimi sırasında nasıl birbirlerinin üzerine çıkarak canhıraş halde gelinlikleri kapmaya çalıştıklarını izlemişsinizdir. Söz konusu olan alışveriş ise kadın kadının kurdudur.

Mağaza içi dolaşım alanı daraldıkça kadın orada daha az vakit geçirecektir. Küçük mağazalarda büyük puntolu ve yüksek kontrastlı mağaza içi bilgi panolarının önemi artacaktır. Bazen kozmetik veya güzellik ürünleri satan mağazaların küçük ve dar koridorlu olarak düzenlendiklerini görürüz; halbuki yapılan bir araştırmaya göre, satın almadan önce kadınların %91'i bir paketin ön yüzünü, %42'si ise arka yüzünü okumaktadır. Kadınlar bir yüz temizleyicisi almadan önce ortalama 13 saniye, nemlendiriciler için ortalama 16 saniye, bir güneş koruması için ise 11 saniye ambalajı okumaktadır. Kadınlar ürünleri incelerken kendilerini rahat hissetmezlerse satın almayacaklardır. Dolayısıyla kadınlara hitap eden mağazaların tasarımları özel bir dikkat ister.

İş teknoloji ürünlerine gelince, bu ürünlere erkeklerin daha büyük bir ilgisi olduğu, "Gigabite", "RAM" veya "Surround" ne demek bilen erkeklerin yeni bir ses sistemi veya daha güçlü bir bilgisayarla daha ilgili olabilecekleri düşünülürdü. Dolayısıyla bu tür ürünlerin alıcılarının erkekler olması beklenirdi. Halbuki iş hayatında bilgisayarların yaygınlaşmasının arkasında ilk önce kadınların onu öğrenmeleri ve kullanmalarının büyük rolü vardır. ATM makinelerinin yaygınlaşmasını, vakitleri kısıtlı olan kadınlar sağlamıştır. Bugün kişisel bilgisayar alım kararlarının %66'sından kadınların sorumlu olduklarını biliyoruz. Ancak erkekler ve kadınların teknolojiye yaklaşımları farklıdır. Erkek için daha üst bir teknoloji sayısal değerleri daha güçlü yeni bir alet demektir ve erkekler teknolojinin kendisine aşıktır. Kadınlar ise o teknolojiyle ne yapabilecekleriyle ilgilenirler ve kendilerine faydalı olan yönlerine odaklanırlar. Aslında gerçek hayatta yeni bir teknolojinin sunduğu daha fazla kolaylık önermesini kadınlar daha fazla takdir edeceklerdir.

Otomobil sektöründe de yıllarca alıcıların erkekler olduğu düşünüldü; ancak gelir düzeyi yükselen önemli sayıdaki kadın artık otomobil alıcısı olmuştur. Bugün yeni otomobil alım kararlarının %65'inden kadınlar sorumludur. Yapılan araştırmalar kadınların otomobillerini bir kadından satın alırken daha rahat edeceklerini söylüyor. Buna göre otomobil bayilerinde kadın müşterilere hitap etmek üzere daha fazla kadın satıcı çalışıyor olmalıydı, oysa satıcıların yalnızca %10 kadarı kadındır.

Kadınların araba satın alma sürecindeki bu rolünün farkında olmayan bazı satıcılar, halen, gelen müşteri çiftten erkek olanının arabayı almaya karar vereceğini varsayarak tüm sunumlarını ona yapabiliyorlar. Bu durum kadını içten içe öfkelendirir ve nihayetinde satıcı hiç hesaba katmadığı bir duvara toslar; kadının itirazına! Nitekim kadınların %74'ü otomobil satıcılarından memnun olmadıklarını söylemektedir. Nasıl memnun olsunlar ki? Örneğin, Elizabeth Pace kitabında, arabasını değiştirmeye karar verdikten sonra kocasıyla birlikte ziyaret ettikleri bir bayide yaptıkları görüşmeyi anlatıyor. Arabanın teknolojisi, motor gücü ve çekişi ile ilgili satıcının anlattıklarından sonra kocası bir BMW 3.20'ye aşık olmuştur. Neredeyse arabayı almak üzerelerken Elizabeth, sürücü koltuğu yanında kahve tutacağı olmadığını farkeder. Kocasına göre bunun bir önemi yoktur ama sabahları işe giderken arabayı Elizabeth kullanmakta ve kahvesini de yolda içmektedir. Elizabeth'in derdi BMW'nin motor gücü değil, sabah arabayı kullanırken kahvesini nereye koyacağıdır. Daha sonra önde kahve tutacağı olan bir başka markayı satın alırlar. Elizabeth'in kocası bu yeni arabayı, satın aldıkları en pahalı kahve tutacağı olarak adlandırmıştır ama sonuç olarak bu örnek bize kadınların ve erkeklerin teknolojiye bakış açılan arasındaki farklılığını net olarak göstermektedir.

Kadınlar, kendilerine bir değer sunulması durumunda daha fazla fiyat ödemekte daha istekli davranacaklardır. Örneğin, benzin istasyonları hemen hemen standart bir hizmet sunulan ve ürünün tamamen aynı olduğu yerlerdir. Herhangi birisini seçmek için kadınlar arada bir fark görmeyeceklerdir. Ancak temiz tuvaletler ve bebeklerin altını değiştirmek için özel bir oda veya akşam eve dönerken acil ihtiyaçlarını temin edebilecekleri bir marketi olması, o benzin istasyonunu kadınların tercihi yapabilir. Kadınlar daha temiz bir tuvalet için benzinin litresine birkaç kuruş daha veriyor olmayı dert etmeyeceklerdir. Türkiye'de de Opet bu gerçekten hareketle "Temiz tuvalet" temalı bir kampanya başlatmıştı.

Son zamanlarda kadınların satın almaya daha açık olduğu dönemlere ilişkin ilginç araştırmalar yapılmıştır. Siz bu soruya "Her zaman" diye cevap verebilirsiniz ancak kadınların özellikle yumurtlama dönemlerinde 5-6 gün boyunca daha fazla alışveriş ettikleri ve bu alışverişlerinde kendilerine daha seksi giysiler, iç çamaşırları, kozmetik ve sağlık ürünleri satın aldıkları ortaya konmuştur. Bu durum tamamen hormonal nedenlerden kaynaklanmaktadır. Kadınlar, yumurtlama dönemlerinde kendilerini daha fazla güzelleştirerek, dışarıdaki güzel kadınlara yani rakiplerine karşı erkekler nezdinde avantaj elde etmeyi bilinçaltı bir şekilde istemektedirler. 

Kadınların Satın Alma Davranışları
Bu makalenin telif hakkı ve tüm sorumlulukları yazara ait olup, şikayetler için lütfen bizimle iletişime geçiniz.
URL:
Etiketler:

Bu makale 3802 kez okundu

03.12.2015 tarihinde yazıldı
Reitix

Yorumlar

 • batuhan
  13.08.2019

  fazla kafa yormanıza gerek yok. indirim deyin, kampanya deyin, kapatıyoruz ya da son fiyat da diyebilirsiniz fakat artık öğrendiler gibi son ikisini. bazen matematiğe oturuyor, çözüyorsunuz stillerini fakat bazen almaz satılmaz dediklerimi kapış kapış alıyorlar. şaşıyorum.

 • delişey
  12.06.2019

  erkekler farklı mı? erkeğin durumu olsa araba koleksiyonu yapar, teknolojik ürünler müzesi kurar, sağlığına kolesterolüne falan da bakmadan ete hamura abanır erkenden kendini dört kolluyla bindirir, bu yüzden ti'ye alırken cinsiyet ayrımcılığı yapmamakta fayda var

 • eray111
  12.06.2019

  durumu olan kadın hepsini alır, durumu olmayan kadın ise almanın hayalini kurmakla yetinir, durumu aldığında da hemen geçmişte hayalini kurduklarını almaya başlar, bu satın almalar sonucu ortaya ne kadar çirkin bir kombinasyon çıkarsa kişiye de o kadar sonradan görme denir

 • justme
  21.05.2019

  çoğu için sadece indirim var demeniz yeterli alt metin önemli değil, hatta fiyat artışı bile yapabilirsiniz. sırf kampanya var diye ihtiyacı olmayan bir çok ürün alan o kadar çok kişi var ki etrafımda saymakla bitmez. yöntem kolay yani, ama siz yine de çaktırmadan yapın.

 • murattaha
  07.02.2019

  hediye çeki ve kargo bedava uygulamaları kadınlar için anlaşılamaz bir biçimde inanılmaz ilgi çekici oluyorlar, artık indirim aldatmacalarına kanmıyorlar diye seviniyorduk ama şimdi de 5 lira kargo vermemek için 500 lira alışveriş yapmaya başladılar

 • sümeyye
  01.11.2018

  siz gratis'teki indirim günlerine hiç gitmediniz sanırım, mevzunun temelinde bilinç altındaki en güzel ben olmalıyım kaygısı mı var orasını bilemiyorum ama kadın milleti 1 TL daha ucuza krem almak için 3. dünya harbini bile başlatmayı göze alabilecek kadar gözü karalar

 • aenis
  01.11.2018

  erkeklerin de araba ve teknoloji meraklarını dikkate alacak olursak bence her iki cinsiyetin de durumu bire bir aynı, tek farkı erkek milleti evlendikten sonra kendisine bakmayı bıraktığı için yumuşatıcı krem kullanmayı aile bütçesinde hak edilmeyen bir gider kalemi olarak görmeye başlıyor

 • kefer
  01.11.2018

  açıkçası ben kasadan geçip de o beğendiğim ürünü evime götüremeyeceksem hiç de gezerek moralimi falan bozamam, mesela playstation 4 pro ve yanında vr set almak istiyorsunuz, vaktiniz de bol ve gidip gezdiniz denediniz, çok da beğendiniz, cebinizde paranız olmadığı için evinize gidip dandik yerli dizilere mahkum kalınca içiniz cızlamayacak mı?

 • tolg34
  01.11.2018

  almadan alıyor gibi yapmaktan mı keyif alıyorsunuz yani? :) internette bol bol ürün kutu açılışı videosu izleyerek kendinizi doyasıya eğlendirebilirsiniz o zaman

 • ankarali_makalele
  01.11.2018

  kadınına göre değişir, ama alışverişi sevmeyen bırakın kadını, insan görmedim ben daha ömrümde, sizin de çok paranız olsa da bol bol harcasanız hayaliniz yok mu? işte bu da öyle bir şey

 • mustafaxyy
  12.09.2018

  Indirim ya da kampanya gösterin emin olun yüzde doksan dokuzu satın alma eğilimine girecektir. Ne aldıklarının önemi yoktur indirim olması yeterlidir.

 • yaşar44
  20.07.2018

  para yönetimi konusunda iyi olmak demek alışveriş konusunda da bilinçli olabilmek demek değil, erkek parasını ciğercide harcar kadın da watsons'ta, bu da gayet normal

 • ultraslian81
  02.01.2017

  kadının aç gözlüsüne ve sonradan görme kezbanına denk geldiyseniz size sabır diliyorum. babasının 86 model şahini varken sizden range rover almanızı bekleyen cibainden bahsediyorum. ne harcamayı bilir ne de üretimin herhangi bir aşamasında eve katkıda bulunur. erkeklerimiz bu kezbanlara prenses muamelesi yapmaya devam ettiği sürece de kurtuluş yok bunlardan

 • bugatti.veyron
  25.10.2016

  fuzuli alışveriş yapmayan bir kadın var diyorsanız kesinlikle evlidir ve çalışıyordur, dolayısıyla paranın da nasıl kazanıldığını biliyordur ve aile ekonomisi için vazgeçilmez bir değerdir. ancak burada konusu geçen kadınlar biraz daha savurgan olanlar

 • ersan070
  25.10.2016

  aslında sanıldığının aksine kadınlar ihtiyaçlarını daha net olarak bilirler ve fuzuli alışverişler yapmaktan kaçınırlar. sadece alacakları ürünler konusunda fazla titizlendikleri için alışverişleri biraz uzun sürebilir o kadar

 • torehan
  25.05.2016

  kadınların satın alma davranışları belli bir kalıba sığdırılamaz anlatılamaz da sadece yaşanır ya da gözlemlenir. ama formüllenemez çünkü onlar değişken davranışlı yaratıklardır.

 • Advertiser Guy
  24.02.2016

  en azından kadınlar alışveriş yaparken aşırı borçlanmamaya özen gösteriyorlar. erkeklere kredi kartı bile vermemek lazım. sonra kart limitlerini ceplerindeki paraymışçasına rahatlıkla harcıyorlar

 • Murat Menevşe
  07.02.2016

  kadınların zengin koca arayışlarının merkezindeki tüketim arzusunun son aşamasıdır. parası varsa da alır yoksa da kartından çektirir yine de sahip olur

 • panx
  27.12.2015

  zara bu alışveriş çılgınlığına en güzel örnek bence katıldım

 • sacit
  27.12.2015

  tamamen davranış bozukluğu örneğidir, bindirimden indirime geçmiş mağazada birbirlerini linç ederler bktan bir bluz için

Bu yazıya siz de yorum yapabilirsiniz

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.