27.01.2014
4.49 / 37 oy

Johann Heinrich Pestalozzi Kimdir?

1746- 1827 yıllarında yaşamış olan ünlü İsviçreli eğitimci Pestalozzi, kendi kendine çalışmayı ve etkinliği bütün eğitimin temeli olarak kabul etmiş, bunu hayatı boyunca gerçekleştirmeye çalışmıştır. İş okulunun babası diye anılır. İş eğitiminin gelişmesi için yaptığı büyük hizmetler eğitim ülküsü, eğitimin temeli olarak ortaya attığı ilke, iş ve meslek kavramı, halk eğitiminin esasları, aile ocağının eğitsel değeri, eğitim kavramı, eğitimciler ve dünya eğitimi üzerindeki etkileri bakımından düşünülebilir.

Pestalozzi

Pestalozzi, eğitim sorununu toplumsal yönden ele almış ve bunu bütün eğitimi düzenleyici bir ilke olarak kabul etmiştir. Ona göre, eğitimde çevreyi ve dış koşulları göz önünde tutmak gerekir. Çocukları vitirken gelecekle içine girecekleri hayat alanını, küçük insanın yaşayış biçimini düşünmeli, öğrencilerin becerikli olmalarını sağlamalıdır. İş, eğitimin temel taşıdır. Bunun için okula el işini sokmalı, yapılacak işlerden elde edilecek değerleri kullanmalıdır. Eğitim, halkın ihtiyaçlarına sıkı sıkıya bağlı olmalı, öğrenciyi gerçek hayata bağlamalıdır. Pestalozzi, eğitim alanında bu düşünceleri ortaya atmakla kalmamış, düşündüklerini uygulamaya da girişmiştir Böylece eğitimle ilgili düşüncelerini içine girdiği is hayatından çıkarmıştır. Düşüncelerini uygulamak için hayatı boyunca deneyler yapmıştır.

Pestalozzi, eğitim işini basit ve herkesin kolayca yapacağı bir görev saymamıştır. Öğretmenliği daha çok eğiticilik olarak görmüştür. Ona göre, insanda düşünme, duyma ve yapma gibi üç temel güç vardır. İnsan eğitiminin amaçları bu üç noktada toplanır. Zihnin, kalbin ve elin eğitilmesi eğitimin esaslarıdır. İnsan daha çok güçlü, daha çok becerili duruma gelmelidir. Ama varlığı ile ilgili olayların derinliği içinde doğasının iç oluşunu yitirmemelidir. İnsan, ancak bu oluşla insan haline gelebilir. Bu oluş insan eğitiminin tek amacıdır ve ayni zamanda insan olmak için tek araçtır. Hangi durumda ve meslekte olursa olsun, bu amaca göre yetiştirmek insan eğitiminin en belirli çıkış noktasıdır. Eğitilen her insan türlü el işleri yapmalıdır. Bunlar dikiş, dokuma, bahçe ve tarım işleri, ev idaresi gibi çalışmalardır. Öğrenciler bu işleri yaparken ayni zamanda okumak, hesap yapmak, şarkı söylemek, alet kullanmak gibi becerileri de kazanacaklardır. Böylece işle öğretim birleştirilecek ve pedagoji yeni bir biçim alacaktır. Bu kadarını da yeterli saymayan Pestalozzi, aile ocağında ve köyün iş hayatında çocuğa verilen iş eğitimiyle okul eğitiminin de birleştirilmesini istem istir.

Pestalozzi, bu görüşlerini açıkladığı zaman dünya okulları orta çağın gelenek ve görenekleriyle dinsel baskının etkisi altında çocukları eğitiyorlardı. Bu okullarda her şey anlamadan ezberleniyor, ezberlenen şeylere de bilgi deniyordu. Öğrencilerin çoğu insafsız öğretmenlerin bilimsiz yönetiminde kişiliklerini yitiriyor, onlara köle ve kul oluyorlardı. Korku, okulun bütün etkinlikleri üzerinde kendini duyuruyordu. Okullarda serbest çalışma, düşünme, hareket etme, yaratıcı işe girişme söz konusu değildi. Pestalozzi, bu durumdaki okulu yenileştirmek, sürüp gelen eğilim görüşünü değiştirmek için gerekli düşünceleri ortaya attı. Ondan sonra gelenler bu düşüncelerin üstüne yeni yapılar kurdular. Gözlem ve kişisel etkinliğin her türlü eğitimin temelini meydana getirdiğini söyleyen Pestalozzi'nin gösterdiği yoldan giderek modern pedagojiyi yarattılar. Onun yayınladığı çok sayıda eğitim eserleri, zamanımızda bile bütün canlılığı ile durmakta, eğitimle uğraşanların her zaman başvurduğu kitaplar arasında bulunmaktadır.

Johann Heinrich Pestalozzi Kimdir?
Bu makalenin telif hakkı ve tüm sorumlulukları yazara ait olup, şikayetler için lütfen bizimle iletişime geçiniz.
URL:
Etiketler:

Bu makale 12425 kez okundu

27.01.2014 tarihinde yazıldı
Reitix

Yorumlar

  • manyakteyo
    30.03.2016

    isviçre'den sadece bilimadamı çıkmıyormuş demek ki, lanet olası 8 açılı diş fırçası reklamları kafamızı nasıl bulandırdıysa artık..

Bu yazıya siz de yorum yapabilirsiniz

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.