30.01.2014
4.46 / 41 oy

Jean Piaget Kimdir?

1896'da İsviçre'nin Neuenburg şehrinde doğmuştur. Cenevre ve Paris (Sorbonne) üniversitelerinde psikoloji profesörlüğü yapmıştır.

Piaget

Bugüne kadar psikoloji ve eğitim konusunda geniş araştırmalar yapmış, çok sayıda eser yayınlamıştır. Eserleri dünyanın birçok dillerine çevrilmiştir. Özellikle çocuk ve gelişme psikolojisi üzerindeki çalışmaları büyük ilgi görmüş, uluslararası yankılar yapmıştır. Çalışmaları ile çağdaş eğitimin yeni aşamalara varmasına büyük yardımları olmuştur. Piaget'nin çalışmaları doğrudan doğruya eğitimle ilgili değildir. Kendisi, araştırma malzemesini eğitsel eyleme sokulmak üzere eğitimciye sunmakla yetinir. Bunların gerçekleştirilmesi ise çağdaş eğitim bakımından gereklidir. Piaget'nin eğitim ve öğretim için ortaya koyduğu sonuçlar şöylece | özetlenebilir:

1) Çocuk, elde edeceği eğitim değerlerini yalnızca bireysel etkinlik içinde kazanabilir. Bundan dolayı okulun dersliklerini elden geldiği kadar işlik ve laboratuvar biçimine sokmalı, çocuklar buralarda kendi başlarına ve buluculuğun zevkini tadarak temel bilgileri elde etmelidir.

2) Eğitim ve öğretimden yararlanma yeteneği, belli gelişme basamakları ile bağlantılıdır. Bunun için hiçbir önyargıya kapılmaksızın, öğretim programlarını ruhsal yapıyı ve bu yapının gelişme temposunu dikkate alarak hazırlamalıdır.

3) Mantıksal ve kavramsal düşünce, somut eylemden çıkmıştır. Bu, insanı içten tanılaştıran ve yansıyabilen bir eylemdir. Çocuklara matematiksel - fiziksel kavramları (sayı, ölçü, zaman ve hız, kitle, ağırlık, hacim v.b.) eylem içinde öğrenmeleri olanağını hazırlamalı, gençlere de somut deneyden hareketle soyutu tamamlama işini genel bir yasa, matematiksel - mantıksal bir kanıtlama haline getirmeleri için yeterince fırsat vermeliyiz.

4) Akla dayanan bilgi ve ah\ak özgürlüğü yan yana ve karşılıklı saygı ortamı içinde gelişir. Çocuk, oyun ve grup çalışması sırasında gerçeğin ve dayanışmanın özdeğerini yaşar. Gerçek bir beraberlik ve işbirliği için duyulan doğal ihtiyacı desteklersek, özgür kişiliğin gelişmesini sağlayan en iyi temeli atmış oluruz.

Piaget'nin vardığı sonuçlarla ilgili bu açıklamalar, salt araştırmanın bile en sonunda eğitim gerçeği ile karşı karşıya geldiğini anlatmaya yeter.

Jean Piaget Kimdir?
Bu makalenin telif hakkı ve tüm sorumlulukları yazara ait olup, şikayetler için lütfen bizimle iletişime geçiniz.
URL:
Etiketler:

Bu makale 7215 kez okundu

30.01.2014 tarihinde yazıldı
Reitix

Yorumlar

  • marcos
    18.05.2015

    psikopat psikologlar derneğindendir kendileri

Bu yazıya siz de yorum yapabilirsiniz

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.