29.03.2014
4.38 / 13 oy

Hiksoslar Kimdir?

Hiksoslar, M.Ö. XVII. yüzyıla doğru Suriye ve Filistin üzerinden gelerek Mısır'ı İstilâ etmişlerdir. Hurrilerden ve Samîlerden oldukları sanılan Hiksoslar, önce Aşağı Mısır'da Nil deltasında yerleştiler. Buradan güneye doğru yayılarak bütün Mısır'ı ellerine geçirdiler. XV. ve XVI. sülâleleri kurdular.

Hiksoslar

Başkentleri olan Avaris'in Mısır'ın kuzeydoğusunda bulunması, bunların yalnız Mısır'a değil, ön Asya'nın geniş bir bölümüne egemen olduklarım gösterir. Hiksoslar, Mısır'a girince, halkın çoğunu öldürdüler. Kentleri ve tapınakları yağma ettiler. Mısır dinine ve geleneklerine karşı çıktılar. Fakat bir süre sonra bu ülkedeki yaşayışa uydular. Kralları, Mısır firavunları gibi davranmaya başladılar. Zamanla Mısır uygarlığının etkisi altında kalarak varlıklarını yitirdiler. Hiksoslar, yüzyıl kadar Mısır'ı egemenlikleri altında bulundurduktan sonra Tep şehri prenslerinin ayaklanmalarına karşı koyamayarak yıkıldılar (M.Ö 1580).

Hiksoslar Kimdir?
Bu makalenin telif hakkı ve tüm sorumlulukları yazara ait olup, şikayetler için lütfen bizimle iletişime geçiniz.
URL:
Etiketler:

Bu makale 6945 kez okundu

29.03.2014 tarihinde yazıldı
Reitix

Yorumlar

  • ycet
    23.02.2016

    yatarken koyun yerine hiksos sayan medeniyettir. bir hiksos iki hiksos..

  • zeffina
    26.11.2014

    Mısır'ı yüz yıl boyunca zaptetmek de her milletin harcı değildir yalnız

Bu yazıya siz de yorum yapabilirsiniz

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.