14.6.2016
5.00 / 1 oy

Hikaye Anlatma Sanatı

Hikaye Anlatma Sanatı ve Satış Yapmak

Her iş kolu aslında bir ölçüde gösteri sanatına dayanır. İş ortaklarınız olan kişiler eğer hikayelerinizden etkilenirlerse kendilerini daha çok işin içinde hissederler, daha ilgili olurlar ve vermek istediğiniz mesajı çok daha iyi algılarlar. Peki bu kişileri nasıl katılımcı hale getirebilirsiniz? Gülerek, ağlayarak, heyecanlanarak, hareket ederek, soruları cevaplayarak. Hikayenin kurgusu önemlidir ancak anlatma tarzınız, çok daha önemlidir.

Tüm gösteri sanatları karşılıklı etkileşime dayanır. Hikaye anlatımı da böyledir. Hiçbir anlatıcının konuşma hızı dinleyicilerin düşünceleri kadar hızlı değildir. Anlatıcı tek yönlü yayın yapan bir organ haline geldiğinde dinleyicilerin geri bildirim imkanı ortadan kalkar ve ilgileri kaybolur. Örneğin, yatırım bankacılığı sektöründe genellikle sunumlar Power Point slaytlarıyla yapılmakta ve sunucular slaytlardaki bilgileri okumaktadır. Dinleyicilerin bu konudaki düşüncelerini araştıran bir çalışmada bu bilgilerin kendilerine mail ile de gönderilebileceğini düşündükleri ortaya çıkmıştır. Çünkü Power Point sunumlarda bir hikaye yoktur, anlatıcı bir hikaye ortaya koyamıyorsa yüz yüze sunum yapmanın da bir gereği yoktur.

Hikaye Anlatma

Nörolog Dan Siegel, karşımızdaki kişinin bilinçli ve belli bir amaca yönelik hareket ettiğini anladığımızda ayna nöronlarımızın aktif hale geldiğini ve bu duruma ilgi göstermek üzere beyne emir verdiğini söylüyor. Bu şekilde empati duygusu şiddetlenmekte ve karşımızdaki kişinin ne hissettiğini anlayabilmekteyiz. Yani anlatıcının niyetini ortaya koyması dinleyiciler için kritik bir rol oynamaktadır. Bu şekilde niyet, kelimelerden daha etkin olabilmektedir. Bildiğiniz üzere insan beyni duyu organlarından daha hızlı çalışmaktadır. Bu nedenle örneğin karşımızdaki kişi gülümser ve gözlerimize bakarsa güven duyar ve rahatlarız, eğer kaşlarını çatar ve gözlerini kaçırırsa savunmaya geçer ve endişelenmeye başlarız. Önsezilerimiz bilincin çok daha sonra fark edebildiklerini beynimizin önceden bilmesidir. Dolayısıyla hikayeyi anlatmadan önce seyirciye vermek istediğimiz duygular üzerine odaklanmalı ve zihnimizi niyetimize yönlendirmeliyiz. Liderlik yeteneğinin özü de zaten insanları belirli bir niyet etrafında toplayabilmektir. bu nedenle iyi liderler iyi hikaye anlatıcılarıdır aynı zamanda.

Başarının anahtarı zihinsel odaklanmadır. Bir ip cambazı 70 yıl boyunca ip üstünde tehlikeli gösteriler yapmıştı. Kendisine çok güvenir ve her seferinde başaracağına inanırdı, öyle ki yürüyeceği ipi bile kendisi kontrol etmezdi. Bir gün güvenlik ağı kullanmadan yapacağı bir gösteri öncesinde insanlar cambazın biraz endişeli olduğunu ve ipi kontrol etmeye geldiğini gördüler. Bu cambazın son gösterisi oldu.

Niyet gibi enerjinizin de sahtesi olamaz. Dinleyiciler inanmadığınız bir hikayeyi hemen anlarlar. Tutkunuzu da hemen anladıkları gibi. Bu nedenle duygularınızı bastırmadan coşkuyla hikayenizi anlatmalısınız. Peki satış işinde ürününüz o kadar da iyi değilse ve piyasada arka sıralardaysa o zaman nasıl coşkunuzu ortaya koyacaksınız? Bu çok rastlayacağınız bir durumdur. İşin püf noktası ürün hakkında sizi gerçekten heyecanlandıran en az bir yön bulabilmektir. Bu ürünün rengi, dizaynı, şirketin web sitesi veya herhangi bir şey olabilir. Ondan sonra hikayenizi bu heyecan duyduğunuz nokta üzerine odaklandırabilirsiniz. Enerji bulaşıcıdır, siz hikayeniz için heyacanlanırsanız, dinleyiciler de aynı heyacanı hissedeceklerdir.

Bir diğer husus da, dinleyicilerle zayıflıklarınızı paylaşabilmektir. Bu sizi gerçek ve onlardan birisi yapar. İş dünyasında zayıflıklar pek takdir görmez ancak içtenlikle hassasiyetlerinizi paylaştığınızda dinleyicileriniz sizinle daha kolay bütünleşecektir. Bu konuda dikkat etmeniz gereken nokta, ne kadar içten ve hassas olursanız olun seyircinizin ilgi duyduğu konuları göz ardı ederseniz, sonuçta onları etkilemeniz mümkün olmayacaktır.

Hikaye Anlatma Sanatı
Bu makalenin telif hakkı ve tüm sorumlulukları yazara ait olup, şikayetler için lütfen bizimle iletişime geçiniz.
URL:
Etiketler:

Bu makale 1007 kez okundu

14.6.2016 tarihinde yazıldı
Reitix

Yorumlar

 • tugba24
  tugba24
  9.9.2018

  kendi gözünüzde canlandırmadan ve önce o hikayenin içinde kendiniz yaşamadan gerçekçi bir hikaye anlatamazsınız, düşüşleriniz yükselişleriniz temponuz ve vücut hareketleriniz ile hissettiklerinizi de aktarabilirseniz mükemmel bir hikaye anlatıcısı olabilirsiniz

 • oznurmavi
  oznurmavi
  19.7.2018

  sık tüketilen bir ürünü 2 tane satınca hemen havaya girmeyin çünkü belki de satış sizin sayenizde değil de size rağmen de olmuş olabilir

 • bulelebun
  bulelebun
  19.7.2018

  hikaye anlatıcam derken müşteriyi salak yerine de koymayın çünkü çok belli oluyor, bunu kullanan felçli adam kolarak uzaklaştı derseniz adamın facebook hesabını da sorarlar size örneğin

 • eray111
  eray111
  8.12.2016

  herkesin beceremeyeceği sanattır. hikaye sadece çocukların değil büyüklerin de ihtiyaç duyduğu bir türdür.

Bu yazıya siz de yorum yapabilirsiniz