5.2.2016
5.00 / 1 oy

Google Analytics'te Trafik Kaynakları

Google Analytics'te Trafik Kaynaklarının Okunması Anlaşılması ve Yorumlanması

Trafik Kaynaklan Raporu trafiğimizin internette yer alan hangi kaynaklardan geldiğini gösterir. Hangi trafik kaynağının en yüksek trafiği getirdiğini öğrenerek farklı trafik kaynaklarını kamaştırmak için trafik kaynaklarına bakabiliriz.

Doğrudan Trafik'te kullanıcılar tarayıcıya doğrudan sitemizle ilgili URL'yi veya sitemizin adını tarayıcının adres çubuğuna yazmışlardır. Yönlendirmeler sitemize trafik gönderen tüm siteleri temsil eder. Bunlar bloglardaki linkler, affiliate reklam bağlantıları veya farklı sitelerdeki banner, preroll gibi reklam türleri olabilir. Arama trafiği ise Google, Yahoo, Bing, Yandex gibi arama motorlarındaki reklam veya reklam harici linklere tıklayarak sitenize ulaşan kullanıcıların oluşturduğu trafiği gösterir.

Hangi arama motorlarının kaliteli trafik gönderdiğini öğrenmek, reklam vermek istediğimiz arama motorlarını seçmemize yardım eder.

Google için iyi bir trafik kaynağı nedir?

iyi bir trafik kaynağını bulmak için en yüksek trafik getiren kaynaklara bakmak, başlangıç için iyidir, fakat sitemize ulaşan trafiğin kaliteli olup olmadığını anlatmaz, ilgili trafiğin sitemiz için seçtiğimiz hedeflere ulaşmamızda yardımcı olup olmadığını göstermez. Site trafik kalitesinin en kolay ölçülerinden biri Hemen Çıkma Oranı (Bounce rate) yani ikinci bir sayfa ziyaret etmeden, sitemizden ayrılan ziyaretçilerin yüzdesini ifade eden metriktir.

Örneğin Facebook, trafik kaynakları sıralamasında 3. sırada olmasına rağmen hemen çıkma oranının düşüklüğü nedeniyle 1. sıradaki Google organik'ten daha kaliteli bir trafiğe sahip olabilir. Yüksek hemen çıkma oranı kullanıcının aradığını sitenizde bulamadığının bir göstergesi olarak kabul edilir. Yine  Google organic, %60 olan site ortalamasından, daha yüksek bir çıkma oranına yani %65'lik bir orana sahip olabilir.

Eğer bir bloğumuz varsa, hemen çıkma oranı trafik kalitesini belirleyen iyi bir metrik olmayabilir. Bloglar da ziyaretçilerin tek bir sayfaya bakıp, ikinci bir sayfa ziyaret etmeden bloğunuzu terk etmesi normaldir.

Google Analytics

Tüm Trafik Kaynakları

Tüm Trafik raporu sitemize trafik gönderen kaynakların (yönlendirmeler, arama motoru trafiği ve doğrudan trafik) hepsini gösterir. Bu rapor özellikle en iyi performans gösteren trafik kaynaklarını, arama motoru olup olmamalarından bağımsız olarak değerlendirmeye sokması bakımından yararlıdır. Genelde Google'ın organik aramadan en fazla trafiği gönderdiğini görüyoruz. 2. en iyi trafik kaynağı olarak doğrudan trafik kaynağını görüyoruz. Doğrudan trafikte kaynak her zaman (none) olarak görünür. 3. en iyi trafik kaynağı olarak Facebook'u görüyoruz. Facebook bir yönlendirme sitesi olarak burada karşımıza çıkmaktadır.

Bu listedeki CPC kelimesi Cost Per Click yani (tıklama başına maliyet) demektir. İlgili trafiğin Google AdWords reklamlarından geldiğini belirtir. Aşağıda yine Google.com.tr'yi referral yani yönlendiren olarak görmekteyiz. Buradaki trafik, Google'ın diğer sitelerinden (Google groups, gmail v.s) gelen trafiği belirtir.

Google Analytics'te Trafik Kaynakları
Bu makalenin telif hakkı ve tüm sorumlulukları yazara ait olup, şikayetler için lütfen bizimle iletişime geçiniz.
URL:
Etiketler:

Bu makale 1154 kez okundu

5.2.2016 tarihinde yazıldı
Reitix

Yorumlar

 • arabi
  arabi
  13.6.2018

  arama motorlarından gelen trafiklerin anahtar kelimelerini tam olarak göremediğimiz sürece bütün seo çalışmaları bence hep yarımdır, eksiktir. Ben hangi kelimeden geldiğimi göremezsem nasıl ilgili çalışmalara ağırlığımı yöneltebilirim ki?

 • sudecan
  sudecan
  23.2.2016

  Tam olarak nasıl çalışıyor açıklayabilir misiniz?

Bu yazıya siz de yorum yapabilirsiniz