21.3.2016
5.00 / 1 oy

Google Analytics Gelişmiş Segmentler Nedir?

Google Analytics'te Gelişmiş Segmentleri Kullanmak

Gelişmiş segmentler sayesinde trafik verimizi alt bölümlere ayırabiliriz. Örneğin sadece belirlediğiniz kritere uyan ziyaretleri içeren bir gelişmiş segment oluşturabiliriz. Veya İzmir'den gelen ve 100 TL'den fazla harcayan ziyaretçileri gösterecek bir segment de oluşturabiliriz.

Daha öncede gördüğümüz gibi trafik verilerini segmente eden filtreli profiller de oluşturabiliriz, ancak gelişmiş segmentler ile filtreli profiller arasında bazı farklılıklar bulunur. Örneğin gelişmiş segmentler geçmişe yönelik veriye uygulanabilirken, filtreli profil sadece filtre oluşturulduktan sonraki trafiği filtreleyecektir. Gelişmiş segmentler ise tüm hesap ve profillerde geçerli olur. Ancak filtreli profiller sadece belli bir web sayfası/uygulamaya özel olabilir. Raporlarımızda 4'e kadar farklı segmenti karşılaştırabiliriz. Ancak filtreli profillerde bu rakam 1'dir. Dolayısıyla Gelişmiş segment oluşturmak filtreli profil oluşturmaya göre daha kolaydır.

Bir profildeki verinin sürekli olarak istediğimiz tarzda görülmesini istiyorsak, filtreli profil oluşturmak daha faydalı olacaktır. Örneğin sadece CPC datasını göstereceğimiz bir profil istiyorsak, buna uygun bir filtreli profil kullanmamız daha uygun olacaktır. Ancak bir kullanıcının Google Analytics'teki sadece belli tip verilere ulaşmasını istiyorsak, filtreli profil oluşturup, bu profilden ilgili kişiye erişim vermemiz daha sağlıklı olacaktır. Örneğin sitemizdeki içerikle ilgilenen kişilerin Google Analytics'teki içerik verilerini görmesini istiyor olabiliriz. Ancak bu kişilerin ciro ve reklam harcaması gibi verileri görmesini istemiyorsak, e-ticaret modülü ile AdWords reklam bilgilerinin filtrelendiği bir profil oluşturup erişim vermemiz daha iyi olacaktır.

özel bir gelişmiş bir segment oluşturmak için, sağ üst köşedeki Yönetici bölümüne, ardından da Varlıklar sekmesindeki Gelişmiş Segmentler bölümüne tıklamanız yeterlidir.

Ancak varsayılan bir segment oluşturmak için herhangi bir rapor ekranındayken üst taraftaki Gelişmiş Segmentler düğmesine basıp, herhangi bir Varsayılan Segment'i seçmemiz yeterli olacaktır.

Bir veya daha fazla gelişmiş segment'i rapor verisine uygulayabiliriz. Böylece grafik üzerinde geçmişten günümüze segmente edilen verileri görebiliriz. Bu segmentler biz Google Analytics'ten çıkana kadar (logoff) seçili kalır.

Google Analytics'te Yeni Bir Özel Segment Oluşturmak

Örneğin; 10TL üzerinde alışveriş yapan kullanıcılara ilişkin trafik verisini görmek istediğimizi varsayalım. Bunun için öncelikle rapor ekranımı da üst tarafta yer alan Gelişmiş Segmentler tabına tıklayıp, Yeni Özel Segment düğmesine basmamız gerekir.

Açılan pencerede, ad kısmına Gelir 10 TL Segmenti yazdıktan sonra, liste menüsünden Gelir seçeneğini seçip, Şundan büyük seçeneğini işaretleyerek boş olan bölüme 10 yazalım.

Segmenti kaydet düğmesine bastığımız zaman, Google Analytics 10 TL üzerinden alışveriş yapan kullanıcılara ait Ziyaret ve Tekil Ziyaretçi sayısını bize göstermektedir.

Oluşturduğumuz yeni segment Gelişmiş Segmentler>Özel Segmentler menüsünde aktif olarak yer alır.

Google Analytics Gelişmiş Segmentler Nedir?
Bu makalenin telif hakkı ve tüm sorumlulukları yazara ait olup, şikayetler için lütfen bizimle iletişime geçiniz.
URL:
Etiketler:

Bu makale 858 kez okundu

21.3.2016 tarihinde yazıldı
Reitix

Yorumlar

 • H.Gölpınar
  H.Gölpınar
  13.2.2018

  google analytics için güzel udemy kursları var, ama ingilizce biliyorsanız ingilizce olanları izlemenizi tavsiye ediyorum, konular hem daha derinlemesine hem de daha eğitici olarak anlatılmış

 • fawless
  fawless
  31.1.2018

  öğrenmek için öncelikle ihtiyaç duyduğunuzu kabul etmeniz gerekiyor, bir de yok mudur analytics için metrica dışında güzel ve kaliteli bir alternatif geliştirecek olan bir firma yahu

 • Nilay.Özsan
  Nilay.Özsan
  22.5.2017

  kullanması oldukça kolay. yönlendirmeleri açıklayıcı yapmışlar. herkesin anlayacağı şekilde olmuş.

Bu yazıya siz de yorum yapabilirsiniz