15.5.2015
5.00 / 1 oy

Fotoğrafçılıkta ışık Kullanımı

Fotoğrafçılık ve Işık

Fotoğraf tam olarak sözcük anlamında olduğu gibi ışıkla iz bırakmaktır. Dolayısıyla fotoğrafın en temel öğesini ışık oluşturur. Işığı doğru olarak öğrenemezseniz, asla iyi bir fotoğraf çekemezsiniz. Bir fotoğrafın ne kadar lezzetli olduğu, şimdiye kadar anlattığımız tüm noktaların yanı sıra ışığa ne kadar hâkim olduğunuzla da ilişkilidir. Sokak günün her saatinde çok değişken ışık koşullarına sahip olduğundan, fotoğraf ve ışık ilişkisini kavrayabilmeniz ve deneyimlerinizi artırabilmeniz için çok uygundur.

Fotoğrafçılık ve Işık

Aslına bakarsanız sokak fotoğrafçılığı için doğru bir ışık tanımı yapmak neredeyse imkânsızdır, çünkü sokak günün her saati size ayrı bir ışık sunacaktır ve bunu bir avantaja dönüştürmek sizin elinizdedir. Örneğin temel fotoğraf eğitimlerinde genellikle ışığın çok dik olarak geldiği öğlen saatlerinde fotoğraf çekmeniz tavsiye edilmez, ama sokak fotoğrafçılığı söz konusu olduğunda bu yargının doğru olduğunu düşünmüyorum.

Günün bu saatlerinde meydana gelen çok sert gölgeler, düşünülenin aksine kaçırmak istemeyeceğiniz sahneler ortaya çıkarabilir. Bu sert ışığı aynı zamanda belli bir hikâyeyi ya da objeyi öne çıkarmak için de kullanabilirsiniz.

Güneşin pozisyonuna bağlı olarak nerede durduğunuz fotoğrafın kalitesiyle doğrudan ilişkilidir. Güneşin konumunu sabit tutarak öznenizin etrafında dönmeli ve çeşitli test çekimleri ile pozisyon değişikliklerinizin konunuza etkisini görmelisiniz. Bu size çok sıkıcı bir öneri gibi gelebilir ancak ışığın karakteri ve konunuzu nereden aydınlattığı ile ilgili çok fazla tecrübe kazanmanızı sağlayacak bir alıştırmadır. Aynı testi mevsim dönüşlerinde de yapabilirsiniz. Örneğin ışığın çok parlak olduğu yaz ayları ve zayıf olduğu kış aylarında güneş ışığı fotoğraflarınıza çok farklı etkiler katacaktır.

Fotoğrafçılıkta ışık Kullanımı
Bu makalenin telif hakkı ve tüm sorumlulukları yazara ait olup, şikayetler için lütfen bizimle iletişime geçiniz.
URL:
Etiketler:

Bu makale 1076 kez okundu

15.5.2015 tarihinde yazıldı
Reitix

Yorumlar

 • aynure
  aynure
  17.6.2018

  teknolojinin her türlüsünün gelişimi tüketicinin lehine olduğu için slr ya da cep telefonu kameralarını karşılaştırma zahmetine bile girmiyorum, ne güzel işte hepsi daha iyi olsun fiyatları da düşsün

 • mcancebe
  mcancebe
  12.11.2017

  yeni nesil cep telefonlarında bile artık ışık ayarı o kadar profesyonel yapılıyor ki kameralar yan köşede dursun şöyle.

 • bedirhan
  bedirhan
  2.3.2016

  Işık ayarlaması sadece profesyonel fotoğrafçılar değil güzel fotoğraf çekmek isteyen herkesin öğrenmesi gereken bir konu.

 • B.Boruza
  B.Boruza
  19.12.2015

  biz de bunun bir benzerini çekmeye çalışmıştık 2 yol arasında. başarılı da olmuştuk.

Bu yazıya siz de yorum yapabilirsiniz